more_horiz
Wiadomości

KE: zapłata rublami za gaz to złamanie sankcji. Wytyczne dla państw UE nie są już jednak tak jednoznaczne

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 21:31
Komisja Europejska podkreśla, że zapłata rublami za gaz z Rosji będzie złamaniem unijnych sankcji. Jednak wytyczne Brukseli w tej sprawie nie są jednoznaczne. Dyskusja na ten temat rozgorzała ponownie, kiedy agencja Bloomberg, powołując się na źródła w Gazpromie, poinformowała, że cztery europejskie firmy zapłaciły za dostawy gazu w rublach - tak jak zażądał Władimir Putin - a dziesięć spółek otworzyło już rachunki w Gazprombanku.
Gorąca dyskusja w Brukseli dotycząca zapłaty za rosyjski gaz rublami
Gorąca dyskusja w Brukseli dotycząca zapłaty za rosyjski gaz rublamiFoto: shutterstock.com/FrimuFilms

Wielu dyplomatów i ekspertów uważa, że wytyczne nie są precyzyjne i wciąż nie wiadomo, co z transakcjami, które są dokonywane w euro, ale ze świadomością, że w Gazprombanku zostaną przeliczone na ruble.

Polska była w grupie krajów, które skrytykowały brak precyzji podkreślając, że wykorzystała to Rosja do siania dezinformacji o uległości Unii. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen jest innego zdania i przekonuje, że wytyczne są bardzo jasne.

Kluczowa jest umowa z Gazpromem

Ursula von der Leyen podkreśliła, że jeśli nie jest to przewidziane w kontrakcie, to zapłata w rublach stanowi naruszenie sankcji. - Prawie 97 procent wszystkich kontraktów z Gazpromem jednoznacznie przewiduje płatności w euro lub dolarach. Firmy, które takie umowy mają, nie powinny godzić się na rosyjskie żądania - wyjaśniła szefowa Komisji.

Bruksela zaznacza, że zaakceptowanie tych żądań będzie ciosem w unijną jedność sankcyjną, ale też będzie się wiązało z ryzykiem dla europejskich firm. 

Posłuchaj
00:52 11710629_1.mp3 KE: zapłata rublami za gaz będzie złamaniem sankcji. Jednak sprawa nie jest jednoznaczna. Relacja brukselskiej korespondentki Beaty Płomeckiej (IAR) 

Era rosyjskich paliw kopalnych kończy się

Szefowa Komisji Europejskiej mówiła, że Unia przyspieszy plan odchodzenia od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. - Era rosyjskich paliw kopalnych zaczyna się kończyć. Europa idzie naprzód - podkreśliła. Ursula von der Leyen dodała, że wstrzymując dostawy gazu Kreml sam niszczy rosyjską gospodarkę, bo odcina istotne źródło dochodów. Zapewniła też, że Unia zrobi wszystko, by decyzja Gazpromu miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów we Wspólnocie, że reakcja będzie zjednoczona i skoordynowana. - Kreml poniósł porażkę usiłując wbić klin między kraje członkowskie - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Szósty pakiet sankcji

Ursula von der Leyen zapowiedziała szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w najbliższych dniach Komisja będzie się kontaktować z państwami członkowskimi. Dyplomaci spodziewają się decyzji w przyszłym tygodniu.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w "Trójkowy Komentarz Dnia"

ASP

Zobacz także

Zobacz także