more_horiz
Wiadomości

Rosjanie kradną Ukrainie zboże. Ich łupem padło już kilkaset ton ziarna

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 11:38
- Rosyjskie wojska ukradły już "kilkaset tysięcy ton" zboża na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy - poinformował w państwowej telewizji ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
Rosjanie wywieźli już kilkaset ton zboża z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach Ukrainy
Rosjanie wywieźli już kilkaset ton zboża z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach UkrainyFoto: Vaclav Mach/Shutterstock.com

Minister wyraził obawy, że łupem Rosjan padnie większość z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w piątek w specjalnym oświadczeniu potępiło "zbrodnicze działania Rosji związane z tzw. wywłaszczeniem upraw, czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim".

- Kradnąc zboże, co najeźdźcy nazywają "wywłaszczeniem", Rosja idzie drogą stalinowców i nazistów - stwierdzili ukraińscy dyplomaci.

Zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

MSZ podkreśliło, że grabież zboża z regionu Chersonia, blokowanie transportu zbóż w ukraińskich portach i na szlakach żeglugowych zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Dyplomaci przypomnieli, że Ukraina dostarcza żywność prawie 400 milionom ludzi na całym świecie, ukraińskie zboże jest tradycyjnie eksportowane do Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

"Swoimi nielegalnymi działaniami Rosja w rzeczywistości okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 miliarda ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu przerw w dostawach żywności w wyniku wojny na pełną skalę toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Ponadto Rosja nadal celowo blokuje prace siewne na Ukrainie, niszcząc maszyny rolnicze i przeprowadzając uderzenia rakietowe w całym naszym kraju" - czytamy w oświadczeniu.

MSZ podkreśliło, że kradzież ukraińskiego zboża jest kolejnym dowodem destrukcyjnych działań Rosji, które naruszają podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) - zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i przezwyciężenie głodu.

Czytaj także:

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Zobacz także

Zobacz także