more_horiz
Wiadomości

"Za trzy miesiące Rosjanie odkryją kłamstwa Putina". Były "bankier Kremla" o inwazji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 14:50
Siergiej Pugaczow, wieloletni współpracownik Putina, nazywany kiedyś "bankierem Kremla" w rozmowie z "Washington Post" przyznaje, że kwestią czasu jest, kiedy Rosjanie zaczną dostrzegać propagandę prezydenta Władimira Putina. 
Były przyjaciel Putina: już w krótce jego kłamstwa wyjdą na jaw
Były przyjaciel Putina: już w krótce jego kłamstwa wyjdą na jaw Foto: shutterstock.com/SpokoFilm

Rosyjski biznesmen Siergiej Pugaczow mieszka obecnie we Francji. Do momentu opuszczenia Rosji w 2011 roku był blisko wszystkich spraw Kremla. W wywiadzie udzielonym dla amerykańskiej gazety "Washington Post" zwrócił uwagę, że w swoich publicznych wypowiedziach rosyjscy oligarchowie nadal starają się bezpośrednio nie krytykować Putina za wywołanie wojny. "To, co mówią, jest subtelne: kontekst jest taki, że winny jest Zachód, NATO. Mówią o tym tak, jakby to był spisek przeciwko Rosji" - powiedział Pugaczow.

Według biznesmena w Moskwie jest "cała armia urzędników i biznesmenów, którzy nie są zaniepokojeni rosnącą izolacją gospodarczą Rosji". Jednak narzekają na armię, że ta powinna być lepiej przygotowana.

Propaganda Putina zostanie zdemaskowana

Pugaczow przyznał, że w jego ocenie wysiłki Władimira Putina i całej rosyjskiej propagandy, których celem jest ukrycie faktycznej liczby zabitych na wojnie i skutków gospodarczych inwazji, już wkrótce pójdą na marne. Biznesmen twierdzi, że w obecnych warunkach pozycja Putina jest niepewna.

"Do tej pory społeczeństwo było uspokajane przez państwową machinę propagandową, która tuszowała liczbę ofiar śmiertelnych w rosyjskim wojsku, a także przez brak natychmiastowej reakcji na sankcje. Ale za trzy miesiące w sklepach i fabrykach skończą się zapasy, a skala śmierci w rosyjskim wojsku stanie się jasna" - wyjaśnił Pugaczow.

Amerykańska gazeta komentuje, że według niektórych oligarchów w miarę jak wojna będzie się przedłużać, a sankcje będą coraz bardziej odczuwalne, Putin będzie coraz bardziej izolowany i więcej ludzi zwróci się przeciwko niemu.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

tvp.info, washingtonpost.com

ASP

Zobacz także

Zobacz także