Niespokojnie w Armenii: opozycja domaga się dymisji premiera. Protesty ws. Górskiego Karabachu
- Ormiańska opozycja zorganizowała duży protest antyrządowy, przeciwko potencjalnym ustępstwom ws. Górskiego Karabachu. Demonstrujący żądają dymisji premiera. Część protestujących rozbiła namioty na placu Francji w Erywaniu i została tam na noc - podaje armeńska sekcja Radia Swoboda.
2022-05-02, 16:00
Według portalu "Kaukaski węzeł" w Erywaniu na placu Francji protestowało 12 tysięcy osób. Manifestację organizowaną przez opozycję wsparł m.in. były prezydent Armenii Serż Sarkisjan.
Według Radia Swoboda w poniedziałek zatrzymano 244 osoby, większość po kilku godzinach została zwolniona.
Przedstawiciel młodzieżówki partii socjalistycznej o profilu narodowym Ormiańska Rewolucyjna Federacja "Dasznakcution" Gor Sarkisjan powiedział "Kaukaskiemu Węzłowi", że demonstrujący blokowali kilkanaście ulic.
Opozycja, domagająca się dymisji władz, po trwającej około tygodnia akcji informacyjnej wśród ludności zorganizowała w niedzielę duży wiec na placu Francji w Erywaniu. Część osób, która rozłożyła tam w nocy 1 na 2 maja namioty, ogłosiła, że zamierza protestować bezterminowo.
REKLAMA
W ostatnich dniach do przeciwników Paszyniana w stolicy dołączyli inni niezadowoleni, którzy dotarli do Erywania w marszach z czterech regionów kraju – informował "Kaukaski Węzeł".
Protesty w Armenii
Protesty rozpoczęły się po oświadczeniach premiera Armenii Nikola Paszyniana o tym, że społeczność międzynarodowa oczekuje, iż strona ormiańska obniży poprzeczkę w sprawie statusu Górskiego Karabachu.
Wiceprzewodniczący parlamentu opozycjonista Iszhan Sagatelian powiedział, że "Paszynian zdradził zaufanie ludzi i musi odejść".
REKLAMA
Opozycja twierdzi, że obecne władze Armenii zamierzają pójść na ustępstwa wobec Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu. Tym wyjaśniają potrzebę odsunięcia Paszyniana od władzy poprzez nacisk opinii publicznej.
B. szef Służby Bezpieczeństwa Narodowego o pogłębieniu relacji z Rosją
Rosyjskojęzyczna podstrona niemieckiego serwisu "Deutsche Welle" pisze, że były szef Służby Bezpieczeństwa Narodowego Artur Wanecjan mówi w kontekście obecnych wydarzeń o "pogłębieniu relacji z Federacją Rosyjską"
Jak przypomina "Deutsche Welle" Artur Wanecjan, który był wcześniej zatrzymany pod zarzutem przygotowywania zamachu na premiera Armenii Paszyniana i prób uzurpacji władzy, oświadczył 30 kwietnia, że wszystkie siły opozycyjne "jednoczą się wokół żądania rezygnacji szefa rządu". Według Wanecjana, jeśli opozycja dojdzie do władzy, podjęte zostaną działania zapobiegające "jednostronnym ustępstwom" wobec Azerbejdżanu, pogłębione zostaną relacje z Rosją .
19 kwietnia premier Armenii Nikol Paszynian przeprowadził w Nowo-Ogariowie rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Omówili w szczególności realizację porozumień dotyczących Górskiego Karabachu z 2020 i 2021 roku.
REKLAMA
W 2020 roku Górski Karabach był terenem sześciotygodniowej wojny, która pochłonęła ponad 6500 ofiar, zanim zakończyła się rozejmem, w którego negocjowaniu brała udział Rosja.
Wizyta szefa MSZ Armenii w Waszyngtonie
Tymczasem, jak podaje Radio Swoboda, 2-6 maja ma miejsce wizyta szefa MSZ Armenii w Waszyngtonie. Ararat Mirzoyan ma spotkać się tam m.in. z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
***
Radio Swoboda/Kavkazskij uzeł/Deutsche Welle/ agkm
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA