more_horiz
Wiadomości

Białoruś włączy się do wojny? Ukraina nie wyklucza takiego scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 11:40
Rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko oświadczył, że "władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie".
Władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie
Władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko UkrainieFoto: Shutterstock/Kosmogenez

Białoruś rozpoczęła wcześniej w środę niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe. Białoruskie ministerstwo obrony ogłosiło, że celem manewrów jest sprawdzenie gotowości bojowej armii, i zapewniło, że "nie stanowią zagrożenia" dla sąsiednich krajów.

- Nie wykluczamy, że Federacja Rosyjska może w pewnym momencie wykorzystać terytorium Białorusi oraz Siły Zbrojne Republiki Białorusi przeciwko Ukrainie. Dlatego jesteśmy gotowi - powiedział Demczenko.

Ćwiczenia sojuszniczych wojsk

18 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów, także z Polski, bierze udział w rozpoczętych w niedzielę ćwiczeniach Defender Europe 2022 oraz Swift Response 2022. Ćwiczenia odbędą się na terenie naszego kraju oraz ośmiu innych państw.

W Polsce będzie ćwiczyło 7 tysięcy żołnierzy, udział w ćwiczeniach weźmie 3 tysiące jednostek sprzętu.

Podpułkownik Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powiedział, że w ćwiczeniach Defender Europe 2022 na terenie Polski poza polskimi żołnierzami wezmą udział wojska Stanów Zjednoczonych, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Ćwiczenie odbędzie się na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i w Żaganiu. 

- Podczas ćwiczenia zostanie sprawdzona zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne takie jak przemieszczenie na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych. Tutaj żołnierze będą pokonywali dwie przeszkody. Najpierw Wisłę, a później rzekę Narew - mówił Marcel Podhorodecki. 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

DZ

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem