more_horiz
Wiadomości

Miłow: Rosja na zawsze traci europejski rynek ropy i gazu. Kreml wie, że nie będzie w stanie go zastąpić

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 12:26
Według rosyjskiego ekonomisty Władimira Miłowa Rosja na zawsze traci europejski rynek ropy i gazu. W rozmowie z Radiem Swoboda ekspert ocenił, że niezależnie od sankcji i ewentualnego embarga, państwa Unii Europejskiej nie chcą już w tej sferze współpracować z Moskwą.
Europa już nigdy nie powróci do naszych ropy i gazu - stwierdził Władimir Miłow
Europa już nigdy nie powróci do naszych ropy i gazu - stwierdził Władimir MiłowFoto: shutterstock.com/LETOPISEC

Władimir Miłow podkreślił, że raz utraconego rynku zbytu już nigdy nie uda się Rosji odzyskać.

- Rosja już nigdy na ten rynek nie wróci. Dostawy będą kontynuowane jeszcze kilka miesięcy, może rok lub półtora i po tym czasie Rosja przestanie być liczącym się eksporterem węglowodorów. Przestanie nim być na zawsze. Nawet jeśli jutro nie będzie Putina, zmieni się reżim, wszystko się skończy, to Europa już nigdy nie powróci do naszych ropy i gazu - stwierdził Władimir Miłow.

Według rosyjskiego eksperta Kreml musi zdawać sobie sprawę z tego, iż nie będzie w stanie zastąpić europejskiego rynku innymi odbiorcami.

Europa odwraca się od Rosji

Unia Europejska w szóstym pakiecie sankcji na Moskwę nakładanych po agresji na Ukrainę chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy,  a do końca roku zrezygnować z produktów ropopochodnych.

Embargo na rosyjską ropę pozbawiłoby Moskwę dużego źródła dochodów. Jak podaje organizacja badawcza Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, kraje UE zapłaciły Rosji ponad 47 mld euro (47,43 mld dolarów) za gaz i ropę od czasu jej inwazji na Ukrainę.

Jeszcze gaz

Embargo na import węgla zostało już uzgodnione, teraz spodziewana jest zgoda na wstrzymanie importu ropy, wciąż nie ma jednak zgody na zakaz zakupu gazu.

- Gaz odgrywa kluczową rolę, jest ważniejszym, nawet od ropy naftowej źródłem dochodów do rosyjskiego budżetu i z różnych powodów sankcje nałożone na gaz są najbardziej bolesne dla Rosjan - podkreślił Andrzej Sadoś, ambasador Polski przy Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Niemiecka MSZ A. Baerbock oświadczyła pod koniec kwietnia, że Niemcy zakończą import ropy naftowej z Rosji do końca tego roku. Do lata zużycie rosyjskiej ropy w Niemczech ma spaść o połowę. Także francuski minister gospodarki oświadczył, że trwają prace nad unijnym embargiem na import rosyjskiej ropy (PAP) Niemiecka MSZ A. Baerbock oświadczyła pod koniec kwietnia, że Niemcy zakończą import ropy naftowej z Rosji do końca tego roku. Do lata zużycie rosyjskiej ropy w Niemczech ma spaść o połowę. Także francuski minister gospodarki oświadczył, że trwają prace nad unijnym embargiem na import rosyjskiej ropy (PAP)

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem