more_horiz
Wiadomości

Jest szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji. Szefowa KE: proponujemy całkowity zakaz importu ropy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 09:12
Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, wspólnota zapowiada też kolejne sankcji przeciwko rosyjskim bankom i mediom. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Strasburgu szczegółowe informacje w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji.
Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy,
Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy,Foto: Twitter/vonderleyen

Wspólnota zamierzy wykluczyć z systemu SWIFT trzy rosyjskie banki, w tym ten największy - Sbierbank. Unia zablokuje też działalność trzech dużych rosyjskich nadawców, by przeciwdziałać szerzeniu propagandy. Najważniejsze sankcje obejmują jednak paliwa z Rosji - Ursula von der Leyen zapowiedziała, że wspólnota chce w ciągu sześciu miesięcy zrezygnować z rosyjskiej ropy, a do końca roku - z produktów ropopochodnych.

- Poprzez te działania odcinamy Rosji możliwość unowocześniania i dywersyfikowania gospodarki. Putin chciał wymazać Ukrainę z mapy. Jest jasne, że mu się to nie powiedzie. Wręcz przeciwnie: Ukraina podniosła się w odwadze i jedności. A on zatapia swój własny kraj, Rosję - powiedziała Ursula von der Leyen.

W ramach szóstego pakietu sankcji na unijną "czarną listę" wpisani mają też zostać wojskowi i inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Buczy. Szósty pakiet sankcji muszą teraz jednomyślnie zatwierdzić państwa członkowskie.

Wsparcie dla Ukrainy

Ursula von der Leyen w Strasburgu zapowiedziała również dalsze wsparcie dla Ukrainy. W ocenie Komisji Ukraina potrzebuje teraz około pięciu miliardów euro miesięcznie, by móc funkcjonować, a odbudowa zniszczeń wojennych będzie kosztowała nawet kilkaset miliardów euro. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w Strasburgu, że Europa ma szczególną odpowiedzialność wobec Ukrainy.

- Przy naszym wsparciu oraz przy pomocy instytucji finansowych i innych partnerów międzynarodowych Ukraina może odbudować swój kraj dla kolejnych pokoleń. Dlatego też dziś proponuję, byśmy rozpoczęli pracę nad ambitnym pakietem odbudowy dla naszych ukraińskich przyjaciół - dodała.

Podział w Unii Europejskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin uprzedził we wtorek Zachód, że może zakończyć eksport i transakcje w odpowiedzi na ciężar sankcji nałożonych przez UE i Stany Zjednoczone. Embargo na rosyjską ropę pozbawiłoby Moskwę dużego źródła dochodów, ale osiągnięcie porozumienia w tej sprawie podzieliło kraje bloku, który polega na Rosji w zakresie 26 proc. importu ropy.

Węgry i Niemcy znalazły się wśród krajów, które miały zastrzeżenia wobec embarga na ropę. Obawiały się one, że wzrost cen energii zaszkodzi gospodarkom UE, które już teraz zmagają się z inflacją. Opór przed wprowadzeniem zakazu importu ropy naftowej osłabł w ciągu ostatniego tygodnia po tym, jak osiągnięto porozumienie w sprawie wyłączenia Słowacji, które są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy.

Kraje UE zapłaciły Rosji ponad 47 mld euro (47,43 mld dolarów) za gaz i ropę od czasu jej inwazji na Ukrainę, jak podaje organizacja badawcza Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.


Niemiecka MSZ A. Baerbock oświadczyła pod koniec kwietnia, że Niemcy zakończą import ropy naftowej z Rosji do końca tego roku. Do lata zużycie rosyjskiej ropy w Niemczech ma spaść o połowę. Także francuski minister gospodarki oświadczył, że trwają prace nad unijnym embargiem na import rosyjskiej ropy (PAP) Niemiecka MSZ A. Baerbock oświadczyła pod koniec kwietnia, że Niemcy zakończą import ropy naftowej z Rosji do końca tego roku. Do lata zużycie rosyjskiej ropy w Niemczech ma spaść o połowę. Także francuski minister gospodarki oświadczył, że trwają prace nad unijnym embargiem na import rosyjskiej ropy (PAP)

Czytaj także:

dz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także