Zmasowany atak na obrońców Mariupola. Azowstal bombardowany z powietrza, wody i ziemi

W ciągu doby na kombinat Azowstal rosyjskie wojska przeprowadziły 34 naloty - poinformował broniący kombinatu pułk Azow w Telegramie. Huta Azowstal jest ostatnim punktem oporu sił ukraińskich w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

2022-05-10, 12:02

Zmasowany atak na obrońców Mariupola. Azowstal bombardowany z powietrza, wody i ziemi

8 spośród nalotów przeprowadzono przy użyciu bombowców strategicznych.

Zmasowany atak rosyjski na Azowstal

"Oprócz tego nieustannie atakuje (nas) wroga artyleria okrętowa i lufowa, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, (pojazdy) UR-77, czołgi i inne. Przeciwnik nie ustaje w próbach zajęcia ukraińskiej fortecy i nadal codziennie kontynuuje szturm przy wsparciu piechoty - oznajmił Azow.

Również doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że siły rosyjskie kontynuują ostrzeliwanie Azowstalu z ciężkiej artylerii oraz przy użyciu lotnictwa.

Podkreślił, że w Azowstalu przebywają nie tylko broniący Mariupola żołnierze, ale także chroni się tam co najmniej 100 cywilów.

REKLAMA

Z kolei dowódca dwunastej brygady operacyjnej Gwardii Narodowej Ukrainy Denys Szleha twierdzi, że na obszarze zakładów Azowstal w Mariupolu nie ma żywych cywilów. W rozmowie ze stacją Kanał 5 podkreślił, ze część z podziemnych schronów jest zawalona.

Będą próby odbicia kombinatu?

Jak poinformował w telewizji Kanał 24 były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, trwają prace nad przygotowaniem planu odblokowania Mariupola, "ale nie wiadomo, czy obrońcom miasta w kombinacie Azowstal starczy czasu".

- Oprócz procesu dyplomatycznego równolegle trwa przygotowanie wojskowej operacji odblokowania miasta. Według stanu z dnia dzisiejszego może ona być kilkuetapowa, z uprzednim wyzwoleniem innych miast i przegrupowaniami - powiedział Żorin.

Podkreślił jednak, że wymaga to dużo czasu, bo trzeba zacząć od dozbrojenia oddziałów niezbędnym sprzętem.

REKLAMA

- Nie jestem pewien, czy ci, którzy teraz znajdują się na terenie Azowstalu, mają ten czas. Dlatego jednocześnie pracujemy i szykujemy się w dwóch kierunkach: i dyplomatycznym - aby ich uratować i stamtąd wywieźć, i wojskowym, który tak czy inaczej będzie realizowany - powiedział.

Obrońcy Mariupola w oblężeniu od początku wojny

Żorin zaznaczył, że konsultacje w tej sprawie są prowadzone wyłącznie z najwyższym dowództwem Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według niego w ciągu pierwszego półtora miesiąca po wybuchu wojny było realne odblokowanie Mariupola niewielkimi siłami, ale teraz jednoetapowa operacja jest już niemożliwa.

Wojska rosyjskie otoczyły Mariupol w ciągu pierwszych dni po rozpoczęciu 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Azowstal atakowały od połowy kwietnia, codziennie prowadząc ostrzały. Teraz kombinat jest już ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Broni się w nim m.in. pułk Gwardii Narodowej Azow.

REKLAMA

Posłuchaj

Dowódca 12 brygady operacyjnej Gwardii Narodowej Ukrainy Denys Szleha: nie mamy dostępu do wszystkich bunkrów, które są zawalone. Niestety, jesteśmy przekonani, że pod gruzami mogą znajdować się polegli. Obecnie w zakładach Azowstal nie ma żyjących cywilów (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej