more_horiz
Wiadomości

Co jest powodem wysokiej inflacji? Joe Biden wskazuje na dwie przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 20:07
- Inflacja jest obecnie największym wyzwaniem gospodarczym - skomentował Joe Biden w przemówieniu na temat planu walki ze wzrostem cen. Prezydent USA stwierdził, że dwiema głównymi przyczynami inflacji są: pandemia COVID-19 oraz rosyjska inwazja na Ukrainę.
Joe Biden: inflacja to efekt pandemii i wojny Putina
Joe Biden: inflacja to efekt pandemii i wojny PutinaFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

- COVID-19 nie tylko zamknął naszą globalną gospodarkę, ale całkowicie wytrącił z równowagi łańcuchy dostaw i popyt, zwłaszcza w krajach, gdzie skuteczniejsza odbudowa gospodarki nie była możliwa, szczególnie w sektorach uzależnionych od półprzewodników - stwierdził Joe Biden, tłumacząc przyczyny inflacji, która w marcu w USA osiągnęła 8,5 proc. - najwyższy poziom od ponad 40 lat.

Prezydent USA dodał, że drugą przyczyną jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która nie tylko podwyższyła ceny energii, ale też żywności. - Ukraina ma 20 mln ton zbóż zalegających w elewatorach (...). Normalnie już zaczęłaby je eksportować, ale tego nie zrobiła przez inwazję Putina. Pracujemy z naszymi europejskimi partnerami, by wypuścić je na rynek, co zmniejszy ceny na całym świecie - wskazał.

Walka z inflacją

Prezydent stwierdził także, że choć inflacja to głównie efekt czynników zewnętrznych, Ameryka jest lepiej przygotowana na kryzys, niż jakiekolwiek inne państwo ze względu na szybszą odbudowę gospodarki po pandemii.

Zaprezentował też plan walki z podwyżkami cen, oparty m.in. na zwiększeniu podatków dla dużych korporacji i najbogatszych Amerykanów, ograniczeniu cen niektórych leków i inwestycjach w zieloną transformację energetyczną. Dodał, że jego plan zakłada rekordową redukcję deficytu budżetowego w wysokości 1,5 bln dolarów. - Chcę, by każdy Amerykanin wiedział, że podchodzę do inflacji bardzo poważnie i że jest to mój najwyższy priorytet wewnętrzny - powiedział Joe Biden, dodając później, że nie dziwi się frustracji Amerykanów wzrostem cen.

Przypomniał również, że już wcześniej podjął kroki, by walczyć z inflacją m.in. uwalniając rezerwy ropy naftowej i wzywając Kongres do przyjęcia regulacji zmuszających firmy naftowe do korzystania z nieeksploatowanych przez nie złóż. Joe Biden stwierdził też, że jego administracja rozważa zniesienie niektórych ceł na produkty z Chin.

Pytany o to, kiedy inflacja zacznie spadać, prezydent powołał się na opinie ekonomistów mówiących, że może do tego dojść do końca obecnego roku.

Czytaj także:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także