more_horiz
Wiadomości

Prezydent Zełenski: szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji jest konieczny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 13:32
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie przemówienia do słowackich parlamentarzystów za pośrednictwem łącza wideo zaapelował o szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.
Zełenski: potrzebny szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji
Zełenski: potrzebny szósty pakiet sankcji UE wobec RosjiFoto: PAP/PETER FOLEY

Do przyjęcia kolejnego pakietu sankcji przez UE wzywał wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Apelując do państw sprzeciwiających się jego wprowadzeniu, powiedział, że "historia wszystkich osądzi". "Ten, kto myśli, że stoi teraz po słusznej stronie historii, przekona się, że tak nie jest" - dodał dyplomata.

Porozumienie w sprawie embarga

Szef unijnej dyplomacji liczy na porozumienie wśród państw członkowskich w sprawie embarga na import ropy z Rosji do końca tygodnia. Josep Borrell powiedział o tym na marginesie międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Syrii. Dodał, że dyskusje są kontynuowane na poziomie ambasadorów unijnych krajów i że ma nadzieje na porozumienie do niedzieli. W przeciwnym razie będą się musieli tym zająć w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich, którzy spotykają się w Brukseli na comiesięcznej naradzie.

Węgry blokują sankcje UE

Komisja Europejska zaproponowała szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym embargo na import ropy tydzień temu. Od tego czasu toczą się negocjacje między unijnymi stolicami. Obecnie na wstrzymanie zakupów ropy z Rosji nie chcą się zgodzić Węgry mimo obietnicy 32-miesięcznego wyłączenia spod unijnego embarga. Władze w Budapeszcie tłumaczą, że to będzie zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i będzie zbyt kosztowne. Domagają się też unijnego sfinansowania inwestycji, które pozwolą na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do rury z Chorwacji.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także