more_horiz
Wiadomości

Embargo na ropę z Rosji. Kułeba: brak decyzji byłby hojnym prezentem dla Putina

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 19:11
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził nadzieję, że krajom Wspólnoty uda się przekonać Węgry do wprowadzenia embarga na ropę z Rosji. Jak ocenił, brak takiej decyzji byłby "hojnym prezentem" dla przywódcy Rosji Władimira Putina.
Szef MSZ Ukrainy: brak embarga UE na ropę z Rosji byłby hojnym prezentem dla Putina
Szef MSZ Ukrainy: brak embarga UE na ropę z Rosji byłby hojnym prezentem dla PutinaFoto: noomcpk/Shutterstock

- Myślę, że znalezienie rozwiązania jest w interesach samej Unii Europejskiej, dlatego że brak uchwalenia szóstego pakietu sankcji będzie zbyt hojnym prezentem dla Putina. Nawet nie dlatego, że sankcje nie wejdą w życie, ale dlatego, że będzie to demonstracja rozłamu w UE - powiedział Dmytro Kułeba na konferencji prasowej. Wraz z nim w briefingu uczestniczył szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra, goszczący w Kijowie.

Embargo na rosyjską ropę

Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że argumenty Węgier przeciwko embargu na ropę z Rosji są sztuczne. Nie zgodził się z oceną, że embargo "zrujnuje gospodarkę Węgier czy jakiegokolwiek innego kraju". Przekonywał, że "Unia Europejska zaproponowała elastyczny mechanizm wprowadzenia embarga na ropę, który uwzględnia interesy wszystkich państw członkowskich".

Szef MSZ Ukrainy powiedział także, że od początku wojny jego kraj dostrzega "bardzo aktywną rolę poszczególnych krajów NATO", ale nie całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Nie widzimy aktywnego, silnego stanowiska całego NATO, jako organizacji - podkreślił.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy wskazał również, że nie otrzymał do tej pory zaproszenia na nieformalny szczyt szefów MSZ państw NATO, który odbędzie się 14-15 maja w Berlinie. Zapowiedział, że w razie zaproszenia weźmie udział w szczycie. Zastrzegł jednak, że nie ma wielkich oczekiwań związanych z tym spotkaniem.

Posłuchaj
00:52 11730855_1.mp3 Brak przełomu w rozmowach UE ws. embarga na import ropy z Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj  także:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także