more_horiz
Wiadomości

Straumatyzowani moderatorzy pozywają Facebooka. "Niebezpieczne i poniżające dla pracowników środowisko"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 10:55
- Były moderator Facebooka wniósł pozew przeciwko koncernowi Meta z powodu złych warunków pracy - informuje Reuters. Chodzi m.in. o nieregularne wypłaty, nieodpowiednie wsparcie zdrowia psychicznego, niszczenie związków zawodowych oraz o naruszanie prywatności i godności.
Facebook już zawarł z moderatorami jedną ugodę o wartości 85 mln dol
Facebook już zawarł z moderatorami jedną ugodę o wartości 85 mln dolFoto: hilalabdullah / Shutterstock.com

Pozywający Daniel Motaung występuje w imieniu większej grupy i domaga się rekompensaty finansowej oraz tego, by moderatorzy zewnętrzni otrzymali taką samą opiekę zdrowotną i płace jak pracownicy Meta, a także ochrony praw związkowych i niezależnego audytu w zakresie przestrzegania praw człowieka.

Zespół stresu pourazowego

Na całym świecie tysiące moderatorów przegląda posty w mediach społecznościowych, które mogą przedstawiać przemoc, nagość, rasizm lub inne obraźliwe treści. Pierwszy film, który moderował Motaung, przedstawiał ścięcie głowy.

- Zdiagnozowano u mnie ciężki zespół stresu pourazowego. Moje życie to horror - powiedział Motaung Reutersowi.

Takie same reguły

Prawnicy Motaunga powiedzieli, że Meta i zatrudniająca Motaunga firma outsourcingowa same stworzyły niebezpieczne i poniżające dla pracowników środowisko, w którym nie mieli oni takiej samej ochrony jak pracownicy w innych krajach.

- Jeśli w Dublinie ludzie nie mogą patrzeć na szkodliwe treści przez dwie godziny, powinno to być wszędzie regułą. Jeśli potrzebują dyżurnego psychologa, powinno to mieć zastosowanie wszędzie - podkreśliła prawniczka Motaunga, Mercy Mutemi.

Ugoda w Kalifornii

- To może wywołać efekt domina. Facebook będzie musiał ujawnić wiele na temat tego, jak prowadzą swoje moderacje - powiedział Odanga Madung, członek Mozilla Foundation, globalnej organizacji non profit z siedzibą w USA zajmującej się prawami do internetu.

W 2021 roku zatwierdzono w Kalifornii ugodę o wartości 85 mln dolarów między Facebookiem a ponad 10 tys. moderatorów treści, którzy oskarżyli firmę o brak ochrony przed urazami psychicznymi wynikającymi z kontaktu ze wstrząsającymi obrazami i przemocą.

Facebook nie przyznał się do wykroczenia w tej sprawie, ale zgodził się podjąć środki w celu zapewnienia moderatorom zatrudnionym przez zewnętrzne firmy bezpieczniejszego środowiska pracy.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem