more_horiz
Wiadomości

Niemiecka pomoc dla Ukrainy? Prof. Przyłębski: nie spodziewam się niczego dobrego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 22:00
- W przypadku niemieckiej pomocy Ukraińcom zbyt często za deklaracjami nie idą czyny - powiedział były ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski. Przyznał, że po niemieckich politykach i po Niemczech, nie spodziewa się w tym kontekście niczego dobrego.
Prof. Andrzej Przyłębski: należy budować sojusz dla Ukrainy obok Niemiec
Prof. Andrzej Przyłębski: należy budować sojusz dla Ukrainy obok NiemiecFoto: shutterstock.com/Pani Garmyder

Prof. Andrzej Przyłębski mówił, że sojusz wsparcia dla Ukrainy należy budować obok Niemiec, one zawsze będą hamulcowym - podkreślił. - W kontekście ukraińskim Niemcy trzeba w pewien sposób neutralizować poprzez budowanie sojuszu dla Ukrainy obok nich. Niemcy będą dużo mówić, ile dla Ukrainy robią, pod naciskiem mediów, także działań polskiego premiera, będą szły na pewne ustępstwa. Jednak oni zawsze będą hamulcowym z uwagi na to, co dotąd zainwestowali w relacje z Rosją - powiedział.

Podkreślił, że rezultaty wszystkich nakładanych na Rosję sankcji są ważne, one przyniosą za jakiś czas efekt, ale rzeczą pierwszoplanową powinna być pomoc Ukrainie w zwycięstwie. Prof. Przyłębski wyraził przekonanie, że Ukrainie uda się odeprzeć rosyjską agresję.

Pomoc dla Ukrainy

- Ukraińcy nie tylko potrafią mężnie walczyć, ale też mają coraz lepszy sprzęt. Mam też nadzieję, że ta sympatia, jaką okazaliśmy Ukraińcom, przełoży się na zmianę nastawienia ukraińskiego rządu, także niektórych grup społecznych. Jest szansa na powstanie ciekawego, polsko-ukraińskiego konstruktu - ponad 80-milionowego, czyli równego Niemcom - powiedział prof. Przyłębski. - Ukraińcy będą wprawdzie tylko kandydatem do UE, ale tam będą prowadzone olbrzymie inwestycje. Musimy tu pilnować, by tych inwestycji nie zawłaszczyli Niemcy - tak jak to się stało np. w Polsce po 1989 r. - dodał. 

Prof. Przyłębski przyznał, że obecne postępowanie Niemiec względem agresji Rosji na Ukrainę może skutkować rodzajem traumy u części niemieckiego społeczeństwa. - Pytanie tylko, czy to się przełoży na cokolwiek. Niemcy cały czas deklarują, że mają takiego kaca moralnego w związku z II wojną światową. Kajają się, padają piękne słowa, jednak również tutaj za nimi nie idzie nic więcej. Oni cały czas patrzą na nas, jak na zaścianek - powiedział.

Polska inspiracją do odrodzenia Zachodu 

Były ambasador RP w Berlinie był w czwartek gościem sesji naukowej "Polska - pomiędzy starym zagrożeniem a nową szansą", zorganizowanej w Będlewie (Wielkopolskie) z okazji obchodów 95-lecia Radia Poznań. Jak mówił w trakcie jednego z paneli, żyjemy w czasie poważnego kryzysu Zachodu, zaś Polska może być inspiracją do odrodzenia. 

- Polska jest nowoczesnym społeczeństwem, podczas gdy Zachód staje się społeczeństwem ponowoczesnym; postmodernistycznym społeczeństwem egoistycznych jednostek, które domagają się coraz to nowych praw, natomiast zrzucają z siebie wszelkie obowiązki wobec społeczeństwa - mówił. Jak podkreślił, Polska stanie się inspiracją dla reszty Europy, gdy w innych krajach zostanie zauważona polska obrona tradycyjnego modelu życia, wzmacnianie przez Polskę jej siły militarnej oraz nasza efektywność gospodarcza. 

- Od pewnego czasu nasz kraj ma dobrego gospodarza, widać tego efekty. Może sobie pozwolić nie tylko na szczodry system socjalny, ale i na przyjęcie ponad 2 mln uchodźców - bez żadnych środków unijnych - powiedział.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem