more_horiz
Wiadomości

Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii. To odwet za chęć przystąpienia do NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:27
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, Finlandia została odcięta od dostaw prądu z Rosji. Od dziś nie dostarcza go RAO Nordic, spółka-córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO. Dziennik "Helsingin Sanomat" potwierdził tę informację u operatora fińskiej sieci energetycznej Fingrid.
Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii
Rosja wstrzymała dostawy prądu do FinlandiiFoto: Shutterstock/tarczas

Wczoraj władze RAO Nordic twierdziły, że nie otrzymały zapłaty za energię dostarczoną w maju i zapewniały, że w związku z tym nie są w stanie płacić za prąd importowany z Rosji.

Do wstrzymania dostaw doszło dwa dni po tym, jak prezydent i premier Finlandii oświadczyli, że kraj powinien jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO.

Fingrid jeszcze wczoraj zapewniał, że Finlandia jest przygotowana na wypadek odcięcia rosyjskich dostaw. Kraj ten sprowadza z Rosji mniej niż 10 procent energii elektrycznej.

Odwet za chęć akcesji do NATO

Finlandia rozpoczęła przygotowania do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, o czym poinformowali prezydent i premier tego kraju. Powodem jest agresywna polityka Rosji i jej inwazja na Ukrainę.

Sekretarz generalny NATO już zapowiedział, że proces przyjmowania Finlandii odbędzie się szybko i sprawnie. Dyplomaci z kwatery głównej, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia mówią o szybkiej ścieżce na każdym z etapów.

Szybka ścieżka dla Finlandii

Po otrzymaniu wniosku najpierw zielone światło zapalą ambasadorowie, potem zgodę dadzą ministrowie i na koniec decyzje zatwierdzą przywódcy na szczycie Sojuszu, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie. Finlandia będzie wtedy kandydatem do członkostwa w NATO i rozpocznie negocjacje akcesyjne. Przebiegną one szybko, bo Finlandia od lat jest krajem partnerskim Sojuszu, a jej armia spełnia standardy NATO-wskie. Po zakończeniu rokowań odbędzie się w Brukseli uroczystość podpisania protokołu akcyjnego.

Od tego momentu Finlandia będzie mogła uczestniczyć w naradach NATO-wskich jako obserwator, choć bez prawa głosu. Wtedy też rozpocznie się ratyfikacja protokołu w państwach członkowskich. Zwykle trwa ona około 12 miesięcy, ale dyplomaci w kwaterze głównej mówią, że procedura i tu będzie przyspieszona i do rozszerzenia Sojuszu może dojść do końca tego roku.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem