more_horiz
Wiadomości

Turcja przedstawiła Ukrainie propozycję ws. Azowstalu. Rosja mówi "nie"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 18:18
W sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin przekazał, że "zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie". Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu.
Mariupol znajduje się w rękach rosyjskich, jednak setki ukraińskich żołnierzy dalej broni się w zakładach metalurgicznych Azowstal.
Mariupol znajduje się w rękach rosyjskich, jednak setki ukraińskich żołnierzy dalej broni się w zakładach metalurgicznych Azowstal.Foto: REGIMENT AZOV PRESS SERVICE HANDOUT

Zgodnie z nim osoby ewakuowane z Azowstalu miałyby zostać przewiezione drogą morską do miasta Berdiańsk, również nad Morzem Azowskim. Stamtąd turecki statek zabrałby je do Stambułu.

- Gdybyśmy mogli, chętnie byśmy to zrobili. Jesteśmy gotowi. Prawdę mówiąc, nasz statek jest gotów do wyruszenia w drogę i przewiezienia rannych żołnierzy i cywilów do Turcji - powiedział Kalin.

Jak dodał, turecki plan został przedstawiony prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dwa tygodnie temu.

"Ukraińcy nadal walczą"

Mariupol znajduje się w rękach rosyjskich, jednak setki ukraińskich żołnierzy dalej broni się w zakładach metalurgicznych Azowstal. Część cywilów, która tam się ukrywała, została ewakuowana w maju dzięki współpracy ukraińskiego rządu z ONZ. Rosja nie zezwoliła dotąd na ewakuację rannych żołnierzy.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl


jb

Czytaj także

Żaryn obala kłamstwa Kremla. Chodzi o narrację nt. ukraińskiego języka

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 17:29
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn pokazał w twitterowym wpisie, jak rosyjscy propagandyści kreują w tamtejszych mediach prowojenną narrację. Tym razem chodzi o kłamstwa na temat ukraińskiego języka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosyjskie wojska wciąż próbują odnieść jakieś zwycięstwo". Wołodymyr Zełenski podsumowuje 80. dzień wojny [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 23:50
Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę wieczorem, że "sytuacja w Donbasie pozostaje bardzo trudna". - Rosyjskie wojska wciąż próbują pokazać jakieś zwycięstwo. W 80. dniu inwazji na pełną skalę wygląda to na szalone, ale nie powstrzymują wysiłków - wskazał prezydent Ukrainy. Na bieżąco śledzimy wydarzenia za wschodnią granicą.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem