more_horiz
Wiadomości

Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO? Ankara podnosi kwestię Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 01:46
Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach - powiedział rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Dodał, że ma na myśli Partię Pracujących Kurdystanu.
Rzecznik prezydenta Turcji podkreślił, że droga do NATO jest procesem
Rzecznik prezydenta Turcji podkreślił, że "droga do NATO jest procesem" Foto: The Art of Pics/ Shutterstock

Rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin zaznaczył, że Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która w Turcji uznana jest za organizację terrorystyczną, pozyskuje fundusze i rekrutuje w Europie, a  jej obecność jest "silna, otwarta i rozpoznawalna", zwłaszcza w Szwecji. - To, co należy zrobić, jest jasne: te kraje muszą przestać umożliwiać PKK obecności na ich terytorium - powiedział Kalin.

"Kwestia bezpieczeństwa narodowego" Turcji

- Generalnie podnosimy tę sprawę jako kwestię bezpieczeństwa narodowego Turcji - wskazał Ibrahim Kalin, który jest także głównym doradcą prezydenta ds. polityki zagranicznej.

- Członkostwo w NATO jest zawsze procesem. Zobaczymy, jak będzie. Ale to jest pierwszy moment, w którym chcemy zwrócić uwagę wszystkich sojuszników, a także szwedzkiego rządu... Oczywiście chcemy prowadzić dyskusje ze Szwedami - dodał. - Jeśli oni (Finlandia i Szwecja) mają opinię publiczną zaniepokojoną własnym bezpieczeństwem narodowym, my mamy opinię publiczną, która jest równie zaniepokojona własnym bezpieczeństwem - podkreślił rzecznik prezydenta. - Musimy na to spojrzeć ze wspólnego punktu widzenia - podkreślił.

Erdogan ostrzega przez wetem

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych. Erdogan zaznaczył, że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

Czytaj także:

mbl

Czytaj także

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Szef MON: jesteśmy gotowi do natychmiastowej ratyfikacji traktatu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 11:50
- Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu zarówno Finlandii, jak i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja zmieni stanowisko ws. rozszerzenia NATO? Wiceszef MSZ zapowiada rozmowy z Ankarą

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:43
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiada, że Polska będzie przekonywała Turcję co do tego, jakie kroki są potrzebne, by zwiększyć bezpieczeństwo w naszym regionie. Wczoraj Ankara wyraziła wątpliwości wobec zapowiadanego wniosku Szwecji o członkostwo w NATO.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem