more_horiz
Wiadomości

Obowiązkowe magazynowanie gazu w UE. Dziś start negocjacji krajów członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 09:36
W Brukseli o 17:00 rozpoczynają się negocjacje przedstawicieli krajów członkowskich i Europarlamentu w sprawie przepisów o obowiązkowym magazynowaniu gazu w Unii Europejskiej. Główne założenia projektu przygotowanego przez Komisję Europejską przewidują konieczność wypełnienia magazynów w 80 procentach do najbliższej zimy. W kolejnych latach ma to być 90 procent.
W Brukseli rozpoczynają się negocjacje przedstawicieli krajów członkowskich i Europarlamentu w sprawie przepisów o obowiązkowym magazynowaniu gazu w Unii Europejskiej.
W Brukseli rozpoczynają się negocjacje przedstawicieli krajów członkowskich i Europarlamentu w sprawie przepisów o obowiązkowym magazynowaniu gazu w Unii Europejskiej.Foto: shutterstock.com/Bannafarsai_Stock

Polska obecnie wypada w Unii najlepiej - magazyny ma wypełnione w 85 procentach, średnia unijna to 30 procent. Polska jako pierwsza w Unii wprowadziła obowiązkowe magazynowania gazu. Teraz przepisy na poziomie unijnym są niezbędne - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś wskazując na manipulacje rynkowe Gazpromu, który utrzymywał dostawy do Europy na rekordowo niskim poziomie.

- Państwa członkowskie muszą kontrolować strategiczne zapasy energetyczne, zwłaszcza teraz, w sytuacji wojny na Ukrainie - dodał polski ambasador.

Obowiązkowe magazynowanie gazu to bezpieczeństwo 

Znaczenie nowych przepisów skomentowali też w rozmowie z Polskim Radiem europosłowie.

Będą one oznaczały większe bezpieczeństwo i większą solidarność, wszyscy się obawiają najbliższej zimy - powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski. - Jeśli wypełnimy magazyny będziemy mieli dwa, trzy miesiące, właściwie połowę zimę nawet bez jakichkolwiek dostaw gazu z zewnątrz. To jest nadzwyczajne bezpieczeństwo - podkreślał z kolei były Jerzy Buzek, który stoi na czele grupy negocjatorów Parlamentu Europejskiego.

A jakim gazem wypełnić magazyny przed najbliższą zimą? Europosłowie uważają, że nie może to być gaz rosyjski, część krajów z kolei argumentuje, że wtedy niemożliwe będzie osiągniecie zamierzonych celów.

Posłuchaj
00:57 11741181_1.mp3 Bruksela - negocjacje ws przepisów dot. obowiązkowego magazynowania gazu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także