Finlandia i Szwecja chcą do NATO, Turcja postawiła warunek. Znamy odpowiedź
Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na turecki warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem. Aby kraj stał się członkiem NATO, jego wniosek o przystąpienie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie, w tym Turcję.
2022-05-16, 13:10
Informację podało ministerstwo sprawiedliwości Turcji. Był to jeden z warunków Ankary za zgodę na przyłączenie obu krajów do NATO. Lada dzień oba kraje mają złożyć wnioski akcesyjne, a dziś w parlamentach w Sztokholmie i Helsinkach odbywają się debaty w tej sprawie.
Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. Potrzeba ratyfikacji
W ostatni weekend z udziałem Turcji w Berlinie trwały rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO m.in. na ten temat. Aby kraj stał się członkiem NATO, jego wniosek o przystąpienie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie, w tym Turcję.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że Turcja zgłosiła zastrzeżenia związane z członkostwem obu krajów w NATO, ale wyraził przekonanie, że wszelkie problemy zostaną wkrótce rozwiązane.
- "Decyzja wynika ze zmiany sytuacji bezpieczeństwa". Premier Szwecji o dołączeniu do NATO
- Szef NATO: złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo będzie historyczną chwilą
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO? Ankara podnosi kwestię Kurdów
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
pb
REKLAMA