Prawicowi ekstremiści w berlińskiej policji. Problemem rasizm i antysemityzm
W ciągu ostatnich trzech lat w przypadku 93 pracowników policji oraz Urzędu Ochrony Konstytucji w stolicy Niemiec miały miejsce "oznaki prawicowych działań ekstremistycznych". Poinformował o tym Senat Berlina na podstawie aktualnego raportu, dotyczącego obecności prawicowego ekstremizmu w federalnych agencjach Urzędu Ochrony Konstytucji.
2022-05-17, 06:55
Jak poinformował portal dziennika "Welt", w całej Republice Federalnej Niemiec problem ten dotyczyć może łącznie 860 pracowników na szczeblu federalnym oraz krajów związkowych.
Z kolei jak podaje Senat Berlina, od lipca 2018 do końca czerwca 2021 roku w stolicy Niemiec ujawniono w sumie 74 przypadki prawicowego ekstremizmu. Większość z nich to zarzuty znieważenia na tle politycznym.
"Każda sprawa była rozpatrywana przez berlińską policję z punktu widzenia prawa karnego oraz prawa pracy" - poinformowano na portalu "Welt", a następnie wyliczono, że 93 pracowników stanowi 0,35 proc. z około 26 700 pracowników.
Prawicowi ekstremiści w berlińskiej policji
Iris Spranger - berlińska senator spraw wewnętrznych należąca do partii SPD - podkreśliła konieczność stanowczego przeciwdziałania wszelkim formom prawicowego ekstremizmu, rasizmu oraz antysemityzmu w Urzędzie Ochrony Konstytucji oraz w policji.
REKLAMA
W 2020 roku berlińska policja zaostrzyła środki, szczególnie wobec ekstremistycznie prawicowych postaw wśród funkcjonariuszy. Obejmują one między innymi obecność przedstawiciela do spraw ekstremizmu w policji, możliwość zapytania Urzędu Ochrony Konstytucji, a także "regularne badanie postaw i wartości" policjantów.
ng
REKLAMA