Rosja planuje atak hakerski na Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę? Zastępca szefa NATO ostrzega

Cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi 24, zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana ostrzegł, że oba te kraje "są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji". Sprecyzował, że może ona zostać przeprowadzona m.in. w formie zmasowanego ataku cybernetycznego.

2022-05-17, 16:55

Rosja planuje atak hakerski na Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę? Zastępca szefa NATO ostrzega
Zastępca szefa NATO: Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina zagrożone rosyjską agresją, możliwe, że w formie cyberataku. Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana stwierdził, że Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina mogą w najbliższym czasie stać się celem działań zbrojnych ze strony Federacji Rosyjskiej.

- Uzupełniamy dla nich nasze wsparcie (…), aby budować odporność oraz zapobiegać dalszej agresji, w tym inwazji w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego - powiedział Mircea Geoana. Rumuński polityk wyjaśnił, że wojna na Ukrainie dowiodła "jak duże znaczenie dla obrony i odstraszania przez Sojusz Północnoatlantycki ma obecnie wzmocnienie bezpieczeństwa cybernetycznego. Działania w tym obszarze nazwał "priorytetem NATO".

Cyberatak nowy rodzaj wojny

- Ataki cybernetyczne są obok dezinformacji i szpiegostwa cyfrowego częścią nowego rodzaju działań wojennych. (Widać to było) w dniu inwazji na Ukrainę, kiedy doszło do zakrojonych na szeroką skalę ataków cybernetycznych na jej infrastrukturę rządową, wojskową i krytyczną - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO. 

Unia Europejska potępiła Rosję za atak cybernetyczny, który poprzedził inwazję na Ukrainę. Chodzi o paraliż modemów, które komunikują się z satelitą Ka-Sat firmy Viasat. Do szerokopasmowego internetu dzięki satelicie miały dostęp, oprócz konsumentów, także administracja publiczna i ukraińskie wojsko. 

REKLAMA

Po raz pierwszy Unia Europejska przypisała atak cybernetyczny konkretnemu państwu - Rosji. W przeszłości Wspólnota mówiła, że różne ataki były przeprowadzane z terytorium Rosji przez hakerów. Teraz, na podstawie informacji wywiadowczych Unia jasno stwierdza, że nie byli to anonimowi sprawcy, ale Rosja i jej władze.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej