more_horiz
Wiadomości

Niemcy opóźniają dostawy broni dla Ukrainy. Szef CDU: celowe działanie Scholza

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:48
Szef opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz, oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. - To strategia opóźniania - oświadczył. - Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy - powiedział Merz w programie RTL Direkt.
Szef CDU: kanclerz celowo opóźnia dostawy broni dla Ukrainy
Szef CDU: kanclerz celowo opóźnia dostawy broni dla UkrainyFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Lider CDU odniósł się wypowiedzi do stanowiska firm zbrojeniowych, które skarżą się publicznie, że nie otrzymały wciąż licencji eksportowych na transportery opancerzone i czołgi. - Rząd nie gra w otwarte karty. Może ma powody, by nie ujawniać wszystkiego, ale w takiej sytuacji kanclerz powinien to wyrazić - uważa Merz.

Jak dodał, "kanclerz przyzwyczaił się do retoryki, która nie jest zgodna z tym, co uważa, że robi". Merz przypomniał ponadpartyjną rezolucję Bundestagu, popierającą zdecydowaną większością głosów dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy, aby pomóc temu krajowi w obronie przed rosyjskim atakiem. - Jednak Scholz, zamiast o dostawach broni, ciągle mówi o "ryzyku eskalacji konfliktu" - zaznaczył przywódca chadeckiej partii.

- Jeśli nie pomożemy Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin będzie kontynuował swoją agresywną politykę - ostrzegł Merz. 

"Spiegel": granatniki z Niemiec już na Ukrainie

We wtorek z kolei tygodnik "Spiegel" poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni z Niemiec na Ukrainę dotarło 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych DM22 oraz 3000 min przeciwpancernych DM31. Wszystko zostało przekazane tamtejszej armii - wynika z informacji uzyskanych przez "Spiegel". 

Informacje o nowych dostawach gazeta potwierdziła w ukraińskich kręgach rządowych.
Ukraina zamówiła i zapłaciła za granatniki RGW 90, znane w armii niemieckiej pod nazwą "Matador", bezpośrednio u niemieckiego producenta. Miny przeciwpancerne pochodziły najprawdopodobniej z zapasów Bundeswehry - pisze tygodnik.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem