more_horiz
Wiadomości

Finlandia i Szwecja na drodze do NATO. Johnson próbuje przełamać opór Erdogana

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 06:24
Brytyjski premier Boris Johnson przeprowadził rozmowę z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Przekonywał, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO.
Recep Tayyip Erdogan grozi, że zablokuje rozszerzenie NATO
Recep Tayyip Erdogan grozi, że zablokuje rozszerzenie NATOFoto: EPA/TURKISH PRESIDNET PRESS OFFICE HANDOUT

Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy podzielają głębokie zaniepokojenie trwającą rosyjską napaścią na Ukrainę i jej dalekosiężnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa i stabilności regionu euroatlantyckiego i całego świata, a także uzgodnili, że będą współpracować w celu odblokowania szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i złagodzenia wzrostu cen żywności na świecie.

Turecki sprzeciw

"W kwestii rozszerzenia NATO premier zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie Rosja stwarza dla swoich europejskich sąsiadów i podkreślił, że Finlandia i Szwecja byłyby cennym uzupełnieniem sojuszu NATO. Zachęcił prezydenta Erdogana do współpracy ze szwedzkimi, fińskimi i NATO-wskimi partnerami w celu rozwiania wszelkich obaw przed szczytem w Madrycie w przyszłym miesiącu i powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić wsparcia" - napisano w komunikacie.

Finlandia i Szwecja w tym tygodniu oficjalnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO. Aby zostały one przyjęte, muszą się na to zgodzić wszyscy obecni członkowie sojuszu, jednak Turcja grozi, że zablokuje ich kandydatury ze względu na udzielanie przez te dwa kraje schronienia milicji syryjskich Kurdów YPG oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Władze tureckie uważają oba te ugrupowania za organizacje terrorystyczne.

NATO w kontakcie z Ankarą

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg informował wcześniej, że wnioski obu państw będą rozpatrywane jednocześnie. - Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do Sojuszu - zadeklarował w Kopenhadze.

Szef NATO zapewnił, że Sojusz jest "w stałym kontakcie z Ankarą". - Naszym celem jest rozwiązanie problemu sprzeciwu Turcji wobec nowych członków tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Stoltenberg.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem