more_horiz
Gospodarka

Ukraina potrzebuje wsparcia w eksporcie zboża. Premier: UE powinna pomóc Polsce w rozbudowie infrastruktury

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 13:16
- Unia Europejska powinna szybko dopomóc Polsce w rozbudowie rozwiązań infrastrukturalnych, po to, żeby zboże ukraińskie mogło być eksportowane do innych części świata, a zwłaszcza na Bliski Wschód i do Północnej Afryki. Od tego zależy pokój w tej części świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego, które będzie płynąć z eksportu zboża, a więc również pomocy logistycznej.
Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego, które będzie płynąć z eksportu zboża, a więc również pomocy logistycznej.Foto: shutterstock/Aleksandr Rybalko

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek w Warszawie z premierem Portugalii Antonio Costą. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, premierzy pytani byli o sytuację na rynku żywnościowym i eksport zboża z Ukrainy.

Szef polskiego rządu powiedział, że "brak eksportu zboża z Ukrainy to potężny problem na Bliskim Wschodzie, a także na północy Afryki. W niektórych krajach nawet 30 proc. importu zboża pochodziło z Ukrainy".

- Statki mają teraz bardzo utrudniony dostęp do Odessy i do innych portów, również boją się wpływać na wody Morza Czarnego z oczywistych względów. Dlatego odpowiednią drogą do eksportu zboża ukraińskiego mogłaby być Polska - podkreślił szef rządu.

"Od tego zależy pokój i spokój"

Według Mateusza Morawieckiego "Unia Europejska powinna szybko dopomóc Polsce w rozbudowie rozwiązań infrastrukturalnych, po to, żeby zboże ukraińskie mogło być eksportowane do innych części świata, a zwłaszcza na Bliski Wschód i do Północnej Afryki".


Posłuchaj
00:24 Premier M. Morawiecki o bezpieczeństwie żywnościowym.mp3 Premier M. Morawiecki o bezpieczeństwie żywnościowym (IAR)

W ocenie premiera "od tego zależy także pokój i spokój w tej części świata". Bo - jak tłumaczył - "jeśli to zboże tam nie dotrze, będzie bardzo wysoka inflacja w tamtych krajach, która może doprowadzić do zamieszek i buntów".

- Grozi to bardzo niedobrym scenariuszem na jesień, na zimę tego roku, Polska jest w stanie pomóc, ale musimy mieć szybką reakcję ze strony Brukseli - powiedział Mateusz Morawiecki.

Wsparcie finansowe z eksportu zboża

Premier Portugalii Antonio Costa powiedział, że "załamanie się łańcuchów dostaw artykułów żywnościowych, pandemia, inflacja i wzrost cen to problem na całym świecie". - Wydaje mi się, że wszystkie kraje europejskie powinny wesprzeć eksport zboża z Ukrainy - mówił.

Dodał, że "to ma znaczenie nie tylko dla nas, ale również dla krajów afrykańskich".


- Wczoraj w Bukareszcie rozmawiałem z ministrem transportu Rumunii na temat tego, jak Rumunia mogłaby wspierać w problemach z transportem zboża, również jeśli chodzi o dostawy do Polski - powiedział.

- Musimy doprowadzić do lepszej przepustowości i lepszej logistyki tych dostaw. Również Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego, które będzie płynąć z eksportu zboża, tak więc i również pomocy logistycznej - stwierdził premier Costa.

PR24.pl, PAP, DoS