more_horiz
Wiadomości

"Gwarancje bezpieczeństwa" dla Ukrainy. Prezydent Zełenski: umowa bez udziału Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:48
Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi. Jest już projekt umowy w tej sprawie i nie przewiduje on Rosji wśród państw gwarantów.
Zełenski: rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji
Zełenski: rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału RosjiFoto: shutterstock.com/Mykola Tys

- Gwarancje bezpieczeństwa to ważny dokument, traktat. Ważne, by nie był on papierowy, ale faktyczny i by dopomógł nam w przyszłości. Dzisiaj doszło do tego, że porozumienie to przewiduje krąg państw partnerów naokoło Ukrainy bez Rosji; gwarantów bezpieczeństwa bez Rosji - powiedział Zełenski.

Dodał następnie, że na zmiany w tej kwestii wpłynął czas i że "pewne rzeczy zmieniła Bucza". W tym podkijowskim mieście w trakcie miesięcznej okupacji rosyjskiej doszło do szeregu mordów na ludności cywilnej.

Projekt umowy o gwarancji bezpieczeństwa 

Porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostało już opracowane, ale według słów Zełenskiego wciąż pewne kwestie muszą zostać uzgodnione. - Coś komuś się podoba, a coś nie podoba. My jako Ukraińcy wiele chcemy, a oni jako Europejczycy są często sceptyczni. Jednak uzyskamy odpowiedź gdzieś pośrodku - powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca zastrzegł, że uważa za potrzebne dwustronne rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zależą one jednak - dodał - od działań Rosji na obecnie zajętych terenach Ukrainy, np. w Mariupolu, i od działań Rosji wobec żołnierzy ukraińskich ewakuowanych z zakładów Azowstal.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zastraszanie ludności na wschodzie Ukrainy 

Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. 

Rosjanie starają się utrzymać korytarz lądowy między zajętymi terenami na wschodzie a okupowanym Krymem. Trwają rosyjskie ostrzały wzdłuż całej linii frontu oraz w głębi stanowisk ukraińskiej obrony.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także