more_horiz
Wiadomości

"Dwa i pół miliona osób w Polsce modliło się o to". We Francji beatyfikowano Paulinę Jaricot

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 19:57
Założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca oraz obrończyni praw robotników, Francuzka Paulina Jaricot została beatyfikowana w Lyonie. Mszę świętą celebrował Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji.
Francja: zakończyły się uroczystości beatyfikacyjne Pauliny Jaricot
Francja: zakończyły się uroczystości beatyfikacyjne Pauliny JaricotFoto: Shutterstock/Ihor Serdyukov

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Maciej Będziński powiedział, że to długo oczekiwana beatyfikacja. - Jest wymodlona przede wszystkim przez Żywy Różaniec w Polsce, dwa i pół miliona osób modliło się o nią. Jest to wielkie umocnienie Papieskich Dzieł Misyjnych, bo nasza fundatorka została błogosławioną - zaznaczył.

Organizacja wspierająca Kościół i misje

Ks. Maciej Będziński dodał, że Paulina Jaricot uczy, by stawać się coraz bardziej odpowiedzialnym za misje. - Działała sto lat przed Soborem Watykańskim Drugim i zwiastowała swoją pracą, modlitwą i wizją Kościoła, to co ogłosił Sobór wobec osób świeckich. Ona jako świecka osoba stworzyła świecką organizację wspierającą Kościół i misje - dodał.

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę.

- Była też przejęta trudną sytuacją w krajach misyjnych. Dzięki jej staraniom zaczęły powstawać koła, które wspierały działalność misyjną Kościoła - dodaje ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. - W 1822 roku założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a kilka lat później Żywy Różaniec, który jest wielkim zapleczem modlitewnym misyjnej działalności Kościoła - podkreślił.

Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 roku. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jan XXIII w 1963 roku. 27 maja 2020 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline - córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 roku, kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem