more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Spod gruzów Charkowa wydobyto setki ciał

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 06:42
Od początku wojny ratownicy charkowskich służb wydobyli ponad 150 ciał spod gruzów budynków. W akcjach ratowniczych po bombardowaniach i ostrzałach udało się uratować ponad 250 osób, poinformował Interfax-Ukraina Anatolij Torjanik z Pogotowia Ratunkowego w Charkowie.
Spod gruzów Charkowa wydobyto setki ciał
Spod gruzów Charkowa wydobyto setki ciałFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

- W Charkowie od początku inwazji nasi ratownicy całkowicie przeszukali 98 gruzowisk powstałych po bombardowaniach. Niestety spod gruzów wydobyto ponad 150 ciał. Ponad 250 osób zostało uratowanych przez nasze jednostki podczas akcji ratowniczych - powiedział Anatolij Torjanik z Pogotowia Ratunkowego w Charkowie

Torjanik powiedział też, że podczas ostrzałów zginęli ratownicy, którzy przyszli ugasić pożar i znaleźli się pod ostrzałem oraz 7 saperów zostało rannych.

Według niego, w pierwszych dniach po rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej ukraińscy saperzy unieszkodliwiali w Charkowie niekiedy po 100-120 min dziennie. W niecałe 3 miesiące łącznie zneutralizowali około 4000 ładunków wybuchowych. Do unieszkodliwienia jest jeszcze ponad 2000 zlokalizowanych ładunków.

"Wróg używa amunicji kasetowej"

"87. dnia wojny na pełną skalę okupanci wciąż strzelają z artylerii do prawie wszystkich miejscowości hromady (gminy) Dergacze. Wróg używa amunicji kasetowej oraz strzela do miejscowości na linii frontu z czołgów i moździerzy, wystrzeliwuje pociski z helikopterów" - napisał przedstawiciel władz hromady Dergacze Wiaczesław Zadorenko na Facebooku.

W ubiegłym tygodniu Rosjanie zniszczyli dom kultury w Dergaczach, gdzie mieściło się miejscowe centrum pomocy humanitarnej. W okolicznych miejscowościach zniszczyli też prawie całą infrastrukturę cywilną, a zdecydowana większość budynków mieszkalnych została uszkodzona.

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 29 050 rosyjskich żołnierzy. Poinformował o tym ukraiński sztab generalny. Rosjanie stracili 3141 pojazdów opancerzonych, 1285 czołgów, 204 samoloty i 170 helikopterów. Ukraińska armia zatopiła 13 rosyjskich okrętów wojennych, zniszczyła 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 93 systemy obrony przeciwlotniczej. Ukraińcy zestrzelili 107 rosyjskich pocisków rakietowych i 470 bezzałogowych statków powietrznych Zniszczyli też 2194 pojazdy wojskowe i cysterny z paliwem.

Czytaj również:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem