more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie ostrzały w obwodzie donieckim. Są zabici i ranni [Zapis relacji]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 22:25
Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie. Wcześniej w niedzielę armia ukraińska informowała o siedmiu osobach zabitych 22 maja w ostrzałach w obwodzie donieckim i o ośmiu osobach rannych. Na bieżąco śledzimy aktualne wydarzenia na Ukrainie oraz reakcje świata.
Władze: pięć osób zginęło w obwodzie donieckim w rosyjskich ostrzałach
Władze: pięć osób zginęło w obwodzie donieckim w rosyjskich ostrzałachFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

00:56

Premier Morawiecki zapytany w wywiadzie dla włoskiego "La Repubblica" o to, czy Europa powinna zbudować silniejszą wspólną obronę czy nawet armię europejską, odparł: "Odpowiedź może być tylko jedna: tak. Musi to być silna europejska armia w pełni zintegrowana ze strukturami NATO".

Jak podkreślił, NATO jest obecnie najlepszym gwarantem pokoju na kontynencie, a Szwecja i Finlandia, które postanowiły przystąpić do Sojuszu, doskonale to rozumieją. Odnosząc się do sprzeciwu Turcji oświadczył, że władze w Ankarze nie powinny obawiać się rozszerzenia NATO, ale coraz bardziej agresywnej postawy Rosji.

00:36

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki będą reprezentować Polskę w szwajcarskim Davos, gdzie po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.

Dziś wieczorem szef rządu weźmie udział w oficjalnym otwarciu Domu Polskiego w Davos. Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.

00:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o przygotowaniu ustawy, która będzie lustrzanym odbiciem prawa uchwalonego w Polsce dla obywateli Ukrainy.

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca zaznaczył, że dzięki wprowadzonej w Polsce ustawie uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali takie same prawa jak polscy obywatele.

00:05

Prezydent Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej Ukrainy. Powiedział, że rosyjscy najeźdźcy muszą odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami za zbrodnie, których dokonali. Prezydent nawiązał do swojej poprzedniej wizyty w Ukrainie w kwietniu tego roku, kiedy poza Kijowem był także w Buczy, Borodziance i Irpieniu.

Posłuchaj
00:32 11752668_1.mp3 Kijów: prezydent A. Duda w parlamencie o Rosji (IAR)

 

23:44

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że stosunki ukraińsko-polskie są obecnie oparte na "czystych i szczerych podstawach" - bez kłótni i starego, konfliktowego dziedzictwa.

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu mówił o wizycie w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie rewolucyjnej zmiany w ruchu granicznym. - Wprowadzamy wspólną z Polską kontrolę celną. To znacznie przyspieszy procedury graniczne, usunie większość zagrożeń korupcyjnych" - zaznaczył.

23:31

23:06

- Nawet bez porozumienia pokojowego, co w tej chwili jest mało prawdopodobne, musimy rozpocząć prace nad odbudową, przynajmniej na obszarach kontrolowanych przez Ukrainę - powiedział w Davos Borge Brende, poinformowała Ukraińska Prawda.

W pierwszej kolejności idzie o odbudowę infrastruktury, sieci elektrycznych, szkół, dróg i mostów. O przygotowanie takiego planu zamierzam apelować podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, powiedział Borge Brende. - Sektor prywatny musi odgrywać ważną rolę w odbudowie Ukrainy - dodał.

22:55
22:43

Już w poniedziałek Bułgaria zwróci się do Komisji Europejskiej w sprawie ewentualnego otwarcia kont rublowych w Gazprombanku przez Włochy i Niemcy - powiedział w wywiadzie telewizyjnym bułgarski minister energetyki Aleksander Nikołow.

O zamiarze otwarcia kont rublowych przez Niemcy i Włochy, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy, poinformowała w sobotę agencja Reuters. Dodała, że zdaniem brukselskich dyplomatów, wytyczne KE w tej kwestii są "celowo niejednoznaczne", by umożliwić dalsze kupowanie rosyjskiego surowca.

22:33
22:30

Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

W wieczornym komunikacie sztab podał, że oddziały ukraińskie w Donbasie odparły w ciągu ostatniej doby 11 ataków wroga.

22:25

Serwis YouTube usunął ponad 70 tys. nagrań wideo i 9 tys. kanałów związanych z wojną na Ukrainie za łamanie wytycznych dotyczących treści, w tym takie, które rosyjską inwazję nazywały "misją wyzwalania" - podał w niedzielę brytyjski dziennik "The Guardian".

Platforma jest bardzo popularna w Rosji, gdzie ma 90 mln użytkowników. W przeciwieństwie do innych amerykańskich serwisów internetowych nie została zakazana, mimo że zamieszczone na niej są nagrania opozycyjnego wobec Kremla polityka Aleksieja Nawalnego.

21:44
21:43

Dwie kolejne karetki, przekazane w niedzielę przez marszałka woj. śląskiego i dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, trafią wkrótce na Ukrainę. To wozy, które zostały wyłączone z systemu ratownictwa i trafiły do rezerwy.

Marszałek Jakub Chełstowski i dyrektor Łukasz Pach przekazali samochody podczas odbywającego się w niedzielę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie polsko-ukraińskiego pikniku integracyjnego "Kolory życia. Festiwal Wdzięczności", organizowanego przez Fundację Onkologiczną Rakiety. To właśnie przedstawiciele fundacji zadbają o dostarczenie karetek za wschodnią granicę.

21:23

Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę amunicją kasetową położony na południu Ukrainy Mikołajów - napisał na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

"Trzymajcie się z dala od okien i nie zapomnijcie o zasadzie dwóch ścian" - napisał mer Mikołajowa.

21:06

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie jest niezmiernie ważna, a jego orędzie w ukraińskim parlamencie - wystąpieniem charyzmatycznego przywódcy i prawdziwego przyjaciela - ocenił były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Potwierdził też informacje o alarmie bombowym w Kijowie w czasie sesji parlamentu.

Prezydent Andrzej Duda przebywa od soboty w Kijowie. W niedzielę wygłosił orędzie w Radzie Najwyższej. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju.

20:44

Wiceminister obrony Rosji Junus-Bek Jewkurow wziął udział w pogrzebie swojego 21-letniego krewnego, który zginął na wojnie w Ukrainie - podał niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału Baza na Telegramie.

Wiadomość, że kpt. Adam Chamchojew, krewniak wiceministra obrony, zginął na Ukrainie pojawiła się w sobotę w rosyjskich mediach społecznościowych. Według tych doniesień Chamchojew, który w armii służył jako zastępca dowódcy kompanii, poniósł śmierć w nocy z 20 na 21 maja.

20:29
20:12

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Było to pierwsze wystąpienie zagranicznej głowy państwa w ukraińskim parlamencie od początku wojny z Rosją. Polski prezydent dziękował Ukraińcom za bohaterską postawę. Mówił też o konieczność osądzenia i ukarania rosyjskich zbrodni popełnianych podczas inwazji na Ukrainę.

Posłuchaj
00:50 11752790_1.mp3 Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie (Paweł Buszko/IAR)

 

19:58

- Wygląda na to, że władze Rosji przyjęły członkostwo Finlandii w NATO jako fakt - uważa dowódca fińskich sił zbrojnych generał Timo Kivinen. Według niego inną kwestią jest jaki będzie "charakter przynależności" Finlandii do Sojuszu i to będzie determinować reakcje Moskwy w dłuższej perspektywie.

Od czasu ogłoszenia formalnej decyzji przez władze Finlandii o przystąpieniu do NATO, dotychczasowe reakcje Rosji są określane jako "łagodniejsze niż się spodziewano".

19:37

19:25

Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że pokój na Ukrainie to wspólny cel. "Ale to nie może być pokój za wszelką cenę" - zastrzegł w wywiadzie, opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej gazety.

Szef polskiego rządu był pytany o plan pokojowy rządu Włoch, który ma doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie i o to, czy zgadza się z koniecznością jego forsowania.

19:20

Co najmniej jedna osoba zginęła w niedzielę w rosyjskim ostrzale rakietowym miasta Malin w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa - poinformował szef władz obwodowych Witalij Buneczko. Trwa akcja ratownicza.

Buneczko, którego wypowiedź przekazał portal Ukrainska Prawda, oświadczył, że w wyniku ostrzału wybuchł pożar. Udało się go ugasić dopiero pod wieczór. Dane o jednej ofierze śmiertelnej są na razie wstępne, bo ratownicy wciąż przeszukują gruzy.

19:10

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w wydaniu internetowym pisze, że na Ukrainie po stronie rosyjskiej walczą co najmniej dwie grupy prawicowych ekstremistów. Gazeta powołuje się na poufny raport Federalnej Służby Wywiadowczej, z którego wynika, że są to ugrupowania Rosyjska Liga Imperialna oraz Rusicz.

Pierwsze z nich, które jest częścią większej organizacji o nazwie Rosyjski Legion Cesarski, walczyło po stronie rosyjskiej w Donbasie w 2014 i 2015 roku. Zaledwie dzień po rosyjskim ataku na Ukrainę, szef legionu Denis Gariejew napisał na Telegramie, że "nie ma wątpliwości, iż jesteśmy za likwidacją separatystycznego podmiotu, jakim jest Ukraina”.

19:03

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że Polacy oraz rząd Polski udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadami Ukraińców.

"Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy powierzają swoje rodziny udając się na front. To najwyżej wyceniane zaufanie. Zawsze będziemy pamiętać o tym, co dla nas zrobiliście" - czytamy we wpisie ministra Kułeby.

18:47

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w komunikacie w niedzielę wieczorem, że wojska rosyjskie nie przerywają ofensywy na wschodzie Ukrainy, prowadzą ostrzał pociskami rakietowymi i zrzucają bomby lotnicze.

Na północnym wschodzie kraju Rosjanie prowadzą działania "w celu zapobieżenia przemieszczenia rezerw wojsk ukraińskich do wschodniej strefy operacyjnej", czyli obszarów Donbasu - podał sztab. Wojska rosyjskie ostrzeliwują "miejscowości i obiekty infrastruktury cywilnej w obwodach sumskim i czernihowskim".

18:40

Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher powiedział, że Ukraina powinna otrzymywać pomoc, także militarną. Hierarcha udzielił wywiadu portalowi Vatican News.

Posłuchaj
00:50 11752754_1.mp3 Watykan: Ukraina powinna otrzymywać pomoc, także militarną (Piotr Kowalczuk/IAR)

 

18:30

Kijów nie upadnie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości - mówił prezydent Andrzej Duda przemawiając przed Radą Najwyższą Ukrainy. Przemówienie polskiego prezydenta ukraińscy parlamentarzyści przyjmowali owacyjnymi brawami. Andrzej Duda powiedział, że naród ukraiński bohatersko walczy z rosyjskim najeźdźcą o bezpieczną przyszłość.

18:27

Wojska rosyjskie od czterech dni przetrzymują Hałynę Turbabę, sołtys miejscowości Dworiczanske w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rejon, gdzie leży Dworiczańske, jest okupowany przez Rosjan.

Syniehubow, którego cytuje agencja UNIAN, powiedział, że sołtys "od czterech dni jest aresztowana". Podkreślił, że władze lokalne i władze wyższego szczebla w obwodzie charkowskim starają się utrzymywać ze sobą kontakt, ale na terenach okupowanych są problemy z łącznością. Urzędnicy starają się "wyjeżdżać do miejsc, skąd można telefonować" - dodał.

18:24

Przystąpienie Ukrainy do UE prawdopodobnie zajmie 15-20 lat - ocenił francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Dodał, że Kijów może do tego czasu wejść do europejskiej wspólnoty politycznej zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

- Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do UE za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda. To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo - powiedział Beaune w Radiu J.

16:44

Biuro rzecznika prasowego MSZ i polska ambasada w RFN potwierdziły PAP doniesienia niemieckich mediów, że w nocy z 20 na 21 maja siedziba Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu została obrzucona kamieniami i puszkami z farbą.

„W nocy z piątku na sobotę grupa kilkunastu młodych mężczyzn obrzuciła siedzibę Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu kamieniami i puszkami z niebieską i czerwoną farbą. W wyniku ataku wybitych zostało kilka szyb, zniszczona została też elewacja budynku” – oświadczyła w niedzielę zapytana przez PAP Magdalena Szuber-Zasacka, rzeczniczka ambasady RP w Berlinie.

16:36

Stanisław Żaryn o kolejnych działaniach propagandy Kremla. 

16:32

Rada Najwyższa Ukrainy (parlament) przedłużyła w niedzielę o 90 dni stan wojenny, który będzie obowiązywać w kraju co najmniej do 23 sierpnia. Za zatwierdzeniem prezydenckiego dekretu przedłużającego stan wojenny, wprowadzony w związku z rosyjską inwazją, głosowała zdecydowana większość parlamentarzystów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji.

16:27

Niemiecki magazyn Spiegel pisze o "neonazistach" walczących w rosyjskiej armii. 

16:21

Rosjanie znowu ostrzelali granicę obwodu czernihowskiego. Nie ma informacji o ofiarach. 

16:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika"; tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

Przemawiając w Radzie Najwyższej (parlamencie Ukrainy) podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów".

15:52

Ukraiński reżyser potępił obecność wpływowych rosyjskich przedstawicieli świata filmowego podczas festiwalu w Cannes. 

15:38

Prezydent Rosji Władimir Putin swoją agresję na Ukrainę tłumaczy chęcią „denazyfikacji” tego kraju. Tymczasem wewnętrzne dokumenty niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wskazują, że wojska rosyjskie wspierane są na Ukrainie przez rosyjskie prawicowe ugrupowania ekstremistyczne – pisze w niedzielę portal tygodnika „Der Spiegel”.

Jak wynika z poufnego, siedmiostronicowego raportu BND, do którego dotarł „Spiegel”, wielu rosyjskich prawicowych ekstremistów i neonazistów uczestniczy w walkach z wojskami ukraińskimi.

15:18

Papież Franciszek "może dalej odgrywać bardzo znaczącą rolę w sprawie konfliktu (na Ukrainie) i jego rozwiązania. Jest na to miejsce" - oświadczył w niedzielę szef dyplomacji Watykanu arcybiskup Paul Gallagher. W wywiadzie dla mediów watykańskich podkreślił, że strony konfliktu "powinny zasiąść przy stole, by negocjować".

Sekretarz do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, który w ostatnich dniach złożył wizytę na Ukrainie, podkreślił, że dotknął "cierpień narodu", będącego - jak zaznaczył - w "wielkim szoku".

14:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniesie do parlamentu projekt ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie – podała w niedzielę agencja UNIAN, cytując sekretarza prasowego Zełenskiego, Serhija Nikiforowa.

"Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami polskimi, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym podobna ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta" – przekazał Nikiforow.

14:22

Prezydent Duda w Kijowie: wiem, jak strasznych czynów dopuścili się w Buczy i innych miejscach barbarzyńscy najeźdźcy. Muszą za to odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami; to rzecz konieczna jeżeli świat ma być sprawiedliwy i wolny.

14:03
13:54

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w niedzielę, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, wszystkim Polakom za wsparcie udzielone jego krajowi i rodakom podczas wojny. Tekst przemówienia Zełenskiego w Radzie Najwyższej opublikował na Facebooku zastępca szefa jego kancelarii Andrij Sybiha.

"Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy. Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy" - powiedział Zełenski.

13:44

Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia w ukraińskiej Radzie Najwyższej powiedział, że Polska zrobi wszystko co może, aby pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej. Polski prezydent jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który po wybuchu wojny wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie.

13:26

Prezydent Andrzej Duda powitany gromkimi brawami i owacjami na stojąco w ukraińskim parlamencie. 

13:21

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca Rosjanie zrzucili na zakłady Azowstal w Mariupolu 714 ton bomb - podaje ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, powołując się na doradcę mera miasta. 

13:15

Papież zachęcił do modlitw o pokój, który jest darem Boga i Ducha Świętego. Franciszek spotkał się z wiernymi na Placu świętego Piotra na południowej modlitwie do Królowej Niebios.

Papież powiedział, że sami nie jesteśmy w stanie zachować pokoju, a pokój jest znakiem Bożej obecności w nas. Bóg nam przypomina, że obok nas są bracia i siostry, a nie przeszkody i wrogowie. Bóg daje nam siłę, aby przebaczyć i zacząć od nowa i gasi pokusy atakowania innych. Zachęcił do modlitwy o pokój Boży. „Prośmy o ducha pokoju dla tych, którzy żyją obok nas, których spotykamy na co dzień i dla przywódców narodów”.

13:10

Podczas przemówienia Andrzej Dudy w Kijowie, w stronę ukraińskiej stolicy zostały wystrzelone rosyjskie rakiety - informuje jeden z parlamentarzystów. Dodaje, że wszyscy przebywają w schronach. 

12:48

Prezydent Andrzej Duda przemówił przed ukraińskim parlamentem.

12:33

W Rosji pojawiają się kolejne akcje skierowane przeciwko działaniom władz na Ukrainie. 

12:15

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sądy w Rosji ukarały 2029 przeciwników wojny - policzyli rosyjscy obrońcy praw człowieka. Z danych portalu OWD-info, który monitoruje działania organów ścigania wynika, że w tym czasie policja zatrzymała ponad 17 tysięcy osób.

W Rosji podawanie o wojnie na Ukrainie informacji innych, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę karane jest grzywną lub więzieniem.

12:03

Rosyjscy ministrowie przyznają, że sankcje nałożone na Rosję przez Zachód zaczynają mocno wpływać na rosyjską rzeczywistość. 

11:45

W wyniku ostrzału miast i wsi obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy przez wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby rannych zostało 11 osób – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych Ołeha Syniehubowa.

"Minionej doby rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwali miasto Charków oraz inne miejscowości obwodu. Pięciu cywilów zostało rannych w ostrzale dzielnicy Sałtiwka w Charkowie" – napisał Syniehubow na Telegramie.

11:23

Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Rosjanie próbowali wedrzeć się do Siewierodoniecka z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych" - napisał Hajdaj.

11:17

Ministerstwo Środowiska Ukrainy opublikowało najnowsze dane dotyczące zniszczeń i strat w środowisku naturalnym, które zostały spowodowane rosyjską agresją. 

11:13

Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów, ale 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

11:06

W centrum Kijowa powstała specjalna wystawa. Instalacja składa się ze zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego. 

10:35

Ukraina planuje zaapelować do ONZ o pozbawienie Rosji statusu państwa członkowskiego UNESCO. Projekt rządowej rezolucji w tej sprawie będzie rozpatrywany przez Radę Najwyższą Ukrainy - informuje w niedzielę agencja Ukrinform.

"Jako członek Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ukraina zawsze podzielała podstawowe zasady tej organizacji i dbała o dziedzictwo kulturowe, znajdujące się na naszym terytorium. Jednak ostrzał artyleryjski, ataki powietrzne i rakietowe Federacji Rosyjskiej mają na celu zniszczenie wielowiekowego dziedzictwa historycznego i kulturowego Ukrainy" - napisano w projekcie rezolucji.

10:06

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 29 050 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Minionej doby Rosja straciła też śmigłowiec, 7 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 3 systemy artylerii oraz 8 dronów. 

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 22 maja wynoszą:

  • 1285 czołgów
  • 3141 pojazdów opancerzonych
  • 204 samoloty
  • 170 helikopterów
  • 599 systemów artyleryjskich
  • 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet
  • 93 systemy przeciwlotnicze
  • 2194 pojazdy i cysterny
  • 13 jednostek pływających 
  • 470 dronów
09:57

"Rosjanie próbowali wedrzeć się do Siewierodoniecka z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych" - napisał gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Po zrezygnowaniu z prób ofensywy na Kijów i wycofaniu swoich wojsk z północy i północnego wschodu kraju Rosja skupiła swoje siły na zdobyciu całych obwodów ługańskiego i donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy oraz co najmniej utrzymaniu dotychczasowych zdobyczy terytorialnych na południu, zapewniających lądowy korytarz do okupowanego Krymu.

09:38

"21 maja Britta K, cywilny statek pod banderą Republiki Togo, przepływający przez ukraińskie wody terytorialne w pobliżu Wyspy Węży, otrzymał od Rosjan sygnał z żądaniem opuszczenia wód terytorialnych Rosji, gdyż w przeciwnym razie użyta zostanie broń" - poinformowała ukraińska marynarka.

"Rosja próbuje nielegalnie przywłaszczyć sobie ukraińskie terytorium nawet bez tak zwanych pseudoreferendów. Ostatnio robił to Hitler w czasie II wojny światowej. Ale nie oddamy naszych terytoriów" - zaznaczono w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

W opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie chcą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa jest obecnie zajęta przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby jej odzyskania.

09:28
09:15

- Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów, ale 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:10

Wojska rosyjskie przypuściły w nocy z soboty na niedzielę atak rakietowy na jedną z wiosek w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, w rejonie wilnianskim - poinformowały na Telegramie władze obwodowe. Prawdopodobnie są zabici i ranni. Obecnie na miejscu pracują odpowiednie służby. Według ukraińskich mediów eksplozje były słyszane przez mieszkańców Zaporoża przez całą noc.

09:03

Rosyjski minister transportu przyznał, że zachodnie sankcje zaszkodziły systemowi przewozów towarowych i pasażerskich. Witalij Sawieliew mówił o tym dziennikarzom podczas wizyty w Astrachaniu.

Według rosyjskiego ministra transportu Witalija Sawieliewa, Rosja musi szukać nowych korytarzy transportowych. - Sankcje złamały całą logistykę w naszym kraju - podkreślił rosyjski minister. 

08:55

W ciągu minionej doby ukraińska armia odparła dziewięć ataków rosyjskiego wojska w Doniecku i Ługańsku. Sztab Generalny podsumował sytuację na froncie w 88. dniu rosyjskiej inwazji. Poinformowano, że Rosjanie kontynuują ofensywę na wschodzie kraju.

W Ługańsku próbują przebić się przez linię obrony i dotrzeć do granic administracyjnych obwodu. W okolicach Siwierodoniecka bombardowali pozycje obrońców na całej linii kontaktu i przeprowadzili ofensywę, która została odparta. Prowadzą też ostrzał w Doniecku, w okolicach Słowiańska, gdzie przygotowują kolejną ofensywę. 

08:10

Minionej doby wojska ukraińskie zniszczyły pięć czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziesięć bojowych wozów opancerzonych i dwa inne pojazdy. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jeden bezzałogowy statek powietrzny i dwa pociski manewrujące, a samoloty uderzeniowe zniszczyły dwanaście jednostek wrogiego sprzętu.

08:10

Jak ustalili Ukraińcy, w okolicach Biełgorodu najeźdźcy rozmieścili wyrzutnie rakiet Iskander-M. Rozbudowują tam system baz logistycznych i naprawczych.

07:08

Trwa ostrzał okolic Czernihowa i Sum oraz walki na kierunku charkowskim; na kierunku Słowiańska siły rosyjskie przygotowują się do wznowienia ofensywy.

07:02

Wojska rosyjskie w większym stopniu używają lotnictwa do niszczenia infrastruktury krytycznej miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie frontu - podał sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku.

"Zwiększono intensywność użycia samolotów do niszczenia krytycznej infrastruktury osadnictwa w rejonie działań wojennych. (...) Na kierunkach wołyńskim i poleskim jednostki sił zbrojnych zintensyfikowały działania rozpoznawcze, odnotowano też rozmieszczenie dodatkowych środków wywiadu elektronicznego na terenach przygranicznych obwodu homelskiego" - poinformowało ukraińskie dowództwo.

06:53

Od 30 do 40 miliardów dolarów wynoszą straty w infrastrukturze na Ukrainie z powodu wojny wywołanej przez Rosję- powiedział włoskiej agencji ADNkronos minister infrastruktury tego kraju Ołeksandr Kubrakow. - Nie ma niczego, co nie zostałoby trafione - podkreślił.

Kubrakow poinformował, że największe zniszczenia zanotowano w Doniecku, Charkowie i Kijowie. Przedstawił skalę strat: zniszczonych 300 mostów, 23 tysiące kilometrów dróg, 6 tysięcy kilometrów torów, 20 stacji kolejowych zrównanych z ziemią. Jak dodał minister, każde lotnisko zostało zaatakowane co najmniej jeden raz; te w Kijowie i Dnieprze były wielokrotnie bombardowane przez Rosjan.

Przypomniał też, że stale atakowane są porty nad Morzem Czarnym, których działalność jest sparaliżowana.

05:56

W ramach pomocy humanitarnej Ukraina od początku rosyjskiej agresji otrzymała 263 karetki. Jednocześnie, według danych ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia, okupant przejął lub zniszczył blisko 200 ambulansów.

04:27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja, mimo zaangażowania ogromnych sił w wojnę, ponosi wysokie straty, nie tylko militarne, ale i gospodarcze. Przyznał przy tym, że sytuacja w Donbasie jest bardzo trudna, a ukraińska armia stara się odpierać rosyjską ofensywę.

03:12

W rejonie Zaporoża partyzanci pomogli ukraińskim siłom zbrojnym zniszczyć kilka rosyjskich systemów artyleryjskich. Poinformowała o tym Obwodowa Wojskowa Administracja

"Dzięki skoordynowanym działaniom z partyzantami ukraińscy żołnierze zniszczyli kilka systemów artyleryjskich armii rosyjskiej" - napisano w komunikacie umieszczonym na profilu społecznościowym.

Zaporoska Obwodowa Wojskowa Administracja informuje również o tym, że we współpracy z partyzantami udało się zniszczyć kilka wrogich stacji radarowych w okolicach Melitopola.

02:23

Rosyjski minister transportu Witalij Sawieliew oświadczył, że zachodnie sankcje praktycznie zniszczyły całą logistykę w Rosji i spowodowały poważne problemy - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na rosyjską agencję Interfax.

Według ministra, władze liczą na rozwiązanie tego problemu za pomocą międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe, który m.in. łączy astrachańskie porty nad Wołgą, port Olja na kanale wołżańsko-kaspijskim i Machaczkała na Morzu Kaspijskim.

02:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Włoch Mario Draghi przedyskutowali podczas rozmowy telefonicznej kwestie dotyczące dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności oraz potrzebę przyjęcia szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

01:48

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda jest na Ukrainie i dziś wygłosi orędzie w ukraińskim parlamencie.

"Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

01:44

Rosyjski minister transportu Witalij Sawieliew oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje praktycznie zniszczyły całą logistykę w Rosji i spowodowąłu poważne problemy - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na rosyjską agencję Interfax.

- Sankcje nałożone dzisiaj na Rosję praktycznie zniszczyły całą logistykę w naszym kraju. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania nowych korytarz transportowych - powiedział Witalij Sawieljiew podczas wizyty w obwodzie astrachańskim.

Zobacz także

Zobacz także