more_horiz
Wiadomości

Litwa proponuje odblokowanie portu w Odessie. Jest propozycja ochrony statków ze zbożem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 19:18
Szef litewskiej dyplomacji proponuje międzynarodową koalicję, by usunąć blokadę portu w Odessie. Statki ze zbożem miałyby być chronione przez okręty i samoloty innych krajów.
Litwa proponuje międzynarodową koalicję, by usunąć blokadę portu w Odessie
Litwa proponuje międzynarodową koalicję, by usunąć blokadę portu w OdessieFoto: Shutterstock/Hrecheniuk Oleksii

Zdaniem Gabrieliusa Landsbergisa blokada Odessy oznaczać będzie głód. Największe problemy przewiduje w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Mówił o tym podczas wizyty w Londynie. - Jest szansa na stworzenie koalicji państw, które zapewniłyby okręty lub samoloty stacjonujące na Morzu Czarnym i pozwalające na to, by statki ze zbożem mogły opuścić port w Odessie - przekonywał polityk w telewizji Sky News. I dodawał, że byłaby to misja humanitarna, a nie wojskowa.

Litwini podpisali dziś z Brytyjczykami deklarację o zacieśnieniu współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa. W tym roku mija 100 lat od nawiązania stosunków między krajami.

Zaprzestanie handlu z Rosją

Prezydent Ukrainy apeluje o izolację handlową Rosji. - Trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Potrzebujemy pomocy o wartości 5 mld dolarów miesięcznie na rzecz odbudowy ojczyzny. Dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączali się do programu międzynarodowego wsparcia Ukrainy, funkcjonującego pod nazwą United24. Naszym założeniem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu, a dzięki tej inicjatywie będzie można udzielać pomocy krajowi, który padł ofiarą zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej - dodał ukraiński przywódca, który wystąpił przez łącze wideo.

Posłuchaj
00:36 11754633_1.mp3 Litwa proponuje międzynarodową koalicję, by usunąć blokadę portu w Odessie (Adam Dąbrowski/IAR)

 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem