more_horiz
Wiadomości

Zełenski oskarża Rosję o ludobójstwo w Donbasie. "Chcą obrócić te tereny w popiół"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 01:56
W najnowszym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że na terenie Donbasu Rosja prowadzi "politykę ludobójstwa" i dąży do przekształcenia tego rejonu w "bezludny obszar". Zełenski ubolewał też nad podziałami w UE, które uniemożliwiają wprowadzenie szóstego pakietu sankcji na Rosję.
Zełenski oskarżył Rosję o ludobójstwo w Donbasie
Zełenski oskarżył Rosję o ludobójstwo w DonbasieFoto: Forum/Alex Chan

Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie chcą zniszczyć Donbas. Od wielu dni trwają tam zacięte walki. W codziennym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent podkreślił, że rosyjska armia niszczy miasta w obwodach donieckim i ługańskim.

- Obecna ofensywa okupantów w Donbasie może przekształcić ten region w obszar bezludny - powiedział Zełenski. Oskarżył wojska rosyjskie o dążenie do "obrócenia w popiół" miast w Donbasie.

- Rosja dokonuje w Donbasie deportacji i zabójstw ludności cywilnej na masową skalę. Wszystko to świadczy o ewidentnej polityce ludobójstwa prowadzonej przez Rosję - podkreślił ukraiński prezydent.

Co z szóstym pakietem sankcji?

Zełenski równocześnie wyraził ubolewanie, że podziały między państwami Unii Europejskiej uniemożliwiają uchwalenie dalszych sankcji na Rosję i zapytał, dlaczego niektóre państwa członkowskie UE wciąż blokują te sankcje.

- Przez ile jeszcze tygodni Unia Europejska będzie próbować uzgodnić szósty pakiet sankcji? Oczywiście jestem wdzięczny tym przyjaciołom, którzy opowiadają się za nowymi sankcjami. Ale kto popiera ludzi, którzy blokują te sankcje? Dlaczego pozwala im się być tak wpływowymi ? - pytał Zełenski.

Dodał, że "nacisk na Rosję to po prostu kwestia ratowania istnień ludzkich. A każdy dzień słabości, różnych dyskusji lub propozycji uspokojenia agresora na koszt ofiar oznacza po prostu, że zostanie zabitych więcej Ukraińców".

Zełenski coraz bardziej krytyczny

Reuter zauważa, że czwartek był kolejnym dniem coraz ostrzejszej krytyki Zełenskiego wobec sposobu reakcji świata na wojnę na Ukrainie. W środę nie zostawił suchej nitki na sugestii, aby Kijów poszedł na ustępstwa wobec Rosji, aby zakończyć wojnę, oświadczając, że przypominają one próby ułagodzenia Niemiec hitlerowskich w 1938 r.

UE dyskutuje obecnie nad szóstym pakietem sankcji na Rosję obejmujących m.in. embargo na import rosyjskiej ropy. Takie posunięcie wymaga jednomyślności, jednak sprzeciwiają się mu Węgry, argumentując, że ich gospodarka mogłaby się załamać.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem