more_horiz
Wiadomości

Kumoch: nasz region widział siebie jako peryferie Europy, wojna sprawia, że dostrzega swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 08:32
W opinii szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta wojna na Ukrainie "jest momentem wzmocnienia własnej podmiotowości przez cały nasz region w Europie". Jakub Kumoch w rozmowie z PolskaTimes.pl ocenił, że Polska i Ukraina staną się głównym motorem integracji Europy Środkowej.
Szef BPM Jakub Kumoch: wojna na Ukrainie pokazała nam, że jeden z naszych krajów przy pomocy drugiego, w tym przypadku Ukraina przy pomocy Polski, jest w stanie zmienić zupełnie postrzeganie geopolityki
Szef BPM Jakub Kumoch: wojna na Ukrainie pokazała nam, że jeden z naszych krajów przy pomocy drugiego, w tym przypadku Ukraina przy pomocy Polski, jest w stanie zmienić zupełnie postrzeganie geopolitykiFoto: KPRP/Eliza Radzikowska-Białobrzeska

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta pytany, kiedy zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w Kijowie projekt nowego traktatu dobrosąsiedzkiego pomiędzy Polską i Ukrainą może wejść w życie, odpowiedział: "Prezydent bardzo jasno wyznaczył termin. Chcemy, aby na styczeń 2023 roku był momentem, w którym Polska i Ukraina zawrą nowy traktat, oczywiście uwzględniając dorobek starego traktatu". - On nie był zły, to było wielkie osiągnięcie tamtych czasów. I to absolutnie nie jest zdyskredytowanie tamtego traktatu, ale podniesienie stosunków między oboma krajami na wyższy poziom - stwierdził.

Jakub Kumoch: nasz region zaczyna dostrzegać swoją siłę

Został zapytany też o pozycję Europy Środkowej po podpisaniu tego traktatu, a wojna zostanie wygrana przez Ukrainę. - Myślę, że ta wojna jest momentem wzmocnienia własnej podmiotowości przez cały nasz region w Europie. To jest proces, który już zresztą trwa. Jego wyznacznikiem jest między innymi proces formułowania się Trójmorza. Nasze państwa, należące do Europy Środkowej, zarówno te będące w Unii, jak i poza nią, początkowo widziały siebie jako peryferie kontynentu. Orientowały się na Paryż, na Berlin, Londyn i inne stolice zachodnie, czerpały stamtąd inspiracje - mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.

Według Kumocha "dzisiaj zaczynają dostrzegać siłę, jaką stanowią one same". - Jest to bowiem region zamieszkany przez ponad stumilionową rzeszę ludzi i jedyne czego temu regionowi brakowało - w mojej prywatnej opinii - to jest silne poczucie własnej podmiotowości - ocenił.

Czytaj także:

- My aspirowaliśmy, natomiast wojna na Ukrainie pokazała nam, że jeden z naszych krajów przy pomocy drugiego, w tym przypadku Ukraina przy pomocy Polski, jest w stanie zmienić zupełnie postrzeganie geopolityki. Powstanie silnej osi polsko-ukraińskiej w tym regionie spowodowałoby niewątpliwie powstanie pewnego ośrodka integracji - mówię w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dlatego też zależy nam na tym, aby Ukraina i inne kraje środkowoeuropejskie pozanatowskie otrzymały perspektywę euroatlantycką - podkreślił prezydencki minister.

Dopytywany przez gazetę, co w sytuacji, jeśli jej nie otrzymają, odparł: "Nie chcę nawet o tym myśleć, bo to byłoby ciężkim problemem dla integracji europejskiej. Jeżeli ją otrzymają, to będzie to powstanie tego, o czym mówił Jan Paweł II - drugiego płuca Europy".

Szanse Ukrainy na wygranie wojny. "Rosja nie pociągnie długo ciężaru walki i okupacji w innym kraju"

Jakub Kumoch, pytany też o to, czy wierzy, że Ukraina wygra tę wojnę, a jeśli tak, to w jaki sposób się ona zakończy, odpowiedział: "Tak, wierzę, że Ukraina wygra tę wojnę".

- Wierzy w to również prezydent Duda. Gdy w to nie wierzył, to nie wzywałby od pierwszych dni kryzysu do dozbrojenia armii ukraińskiej i przekazania jej broni. Nie przekazalibyśmy broni wartej dwa miliardy dolarów, gdybyśmy uważali, że jest to broń wyrzucona w błoto i wyłącznie przedłużamy w ten sposób ludzkie cierpienie. Uważamy, że Ukraina tę wojnę wygra, że Rosja nie pociągnie długo ciężaru walki i okupacji w innym kraju, że zostanie z niego wyparta, a jeżeli będzie się to przedłużało, to grozi to również trwałości reżimu w samej Rosji. Nie ustajemy w naszych żądaniach wobec Rosji, aby natychmiast zakończyła tę agresję i wycofała swoje wojska - powiedział portalowi PolskaTimes.pl.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem