more_horiz
Wiadomości

Intensywne walki na wschodzie Ukrainy [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 23:45
Zakończył się 94. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis sobotniej relacji.
Ukraińscy żołnierze na froncie w obwodzie donieckim
Ukraińscy żołnierze na froncie w obwodzie donieckimFoto: PAP/EPA/STR

Nową relację można śledzić TUTAJ.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

01:57

Za pośrednictwem Telgrama Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego przekazał, że "Ukraina otrzymała od USA tyle pocisków przeciwokrętowych Harpoon, że może zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską". W piątek Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy zapowiedział wzmocnienie sił obrony wybrzeża tym rodzajem broni.

01:49

Łącznie od początku wojny - którą wywołała Rosja - na Ukrainie zniszczono już około 24 tys. km dróg, 643 placówki ochrony zdrowia, 1123 placówki oświatowe i 115 budowli religijnych.

Wszystkie straty Ukrainy, uwzględniające m.in. spadek PKB, odpływ siły roboczej, wstrzymanie inwestycji czy dodatkowe wydatki na obronę, sięgają już natomiast 560-600 mld dol.

01:41

Litwini w ciągu trzech dni zebrali 5 mln euro potrzebnych na zakup drona Bayraktar produkowanego w Turcji, który zostanie przekazany walczącej Ukrainie. Akcję zbiórki pieniędzy ogłosił znany litewskich dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas. 

Informację podał na Twitterze litewski minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas. Zebrana kwota zostanie przekazana litewskiemu resortowi obrony, przedstawiciele którego w przyszłym tygodniu udają się do Turcji, by negocjować i podpisać list intencyjny w sprawie zakupu Bayraktara.

01:34

- Tak jak kiedyś Niemcy bały się upadku Związku Radzieckiego, tak teraz boją się rozpadu Rosji i jego konsekwencji - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska (OSW), komentując postawę Niemiec wobec Rosji i wojny na Ukrainie.  

Czytaj więcej:

01:28

Za pośrednictwem Telegrama Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola poinformował, że w piątek wieczorem do miasta przybyła duża grupa kadyrowców, czyli czeczeńskich żołnierzy z rosyjskiej Gwardii Narodowe.

Dodał, że jest to wyraźne potwierdzenie tego, iż nie będzie żadnej "odbudowy" miasta, a tylko i wyłącznie grabież oraz terror. 

01:22

W informacji przekazanych przez "New York Times" wynika, że Joe Biden, prezydent USA zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Według źródeł dziennika decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona przez Waszyngton w przyszłym tygodniu.

01:04

- Martwi mnie reakcja zachodniego świata. Ze strony Polski i państw bałtyckich jest ona zdecydowana, ale w przypadku niektórych państw jest nieadekwatna i zbyt łagodna. Są jakieś podchody, delikatne rozmowy z Putinem, a trzeba szybkich i stanowczych działań - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Szramka. 

Czytaj więcej:

Posłuchaj
51:02 PR24_mp3 2022_05_28-10-07-35.mp3 Politycy o działaniach wojennych na Ukrainie ("Sztuka słuchania")
00:54

Ukraina jest gotowa na ewentualny wybuch cholery - podała agencja Ukrinform. 

00:45

Japonia przekaże 1,7 mln dol. na przewiezienie pomocy humanitarnej do Ukrainy. 

00:35

Służby ratunkowe Ukrainy poinformowały, że pies saperski Patron, który zyskał w Ukrainie i poza jej granicami sławę, bo uczestniczy w rozminowywaniu kraju, został na festiwalu filmowym w Cannes laureatem nagrody dla psów Palm Dog-manitarian (Palma Pso-manitarna).


00:28

- Nawet odejście Władimira Putina nie doprowadziłoby do drastycznej zmiany polityki Rosji. Ta polityka jest akceptowana przez większość Rosjan. Ponad 80 proc. społeczeństwa popiera wojnę, z 70 proc. zaakceptowałaby napaść nuklearną na Polskę. Takie są skutki wieloletniej indoktrynacji. Jeden polityk na szczycie władzy nie doprowadzi do szybkich zmian mówił - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych i europoseł PiS.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
24:12 PR24 2022_05_28-17-06-23.mp3 Witold Waszczykowski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

00:22

"Sankcje wobec Rosji nie mają nic wspólnego z rozpoczynającym się światowym kryzysem żywnościowym" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba. 

"Jedynym powodem niedoborów, wzrostu cen i zbliżającego się głodu jest fakt, że rosyjskie wojsko fizycznie zablokowało możliwość eksportu 22 milionów ton ukraińskiej żywności z naszych portów morskich" - dodał ukraiński minister spraw zagranicznych. 

Dmytro Kułeba zaapelował do państw Zachodu o zmuszenie Rosji do zakończenia blokady.

00:18

Kijowska Szkoła Ekonomii (KSE) na swojej stronie internetowej poinformowała, że bezpośrednie szkody poniesione przez Ukrainę na skutek agresji Rosji przekraczają już równowartość 105,5 mld dolarów 

23:57

W ten weekend w porcie w Helsinkach cumują cztery okręty wojenne NATO z USA, Francji i Niemiec, m.in. 190-metrowy okręt desantowy i niszczyciel. - To mocny polityczny sygnał, także dla Rosji, że nasi partnerzy są z nami na poważnie – oświadczył szef parlamentarnej komisji obrony Petteri Orpo.

Wizyta natowskich okrętów wojennych została zaplanowana dopiero kilka tygodni temu, zbiegając się z oficjalnym podjęciem przez fińskie władze decyzji o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO (17 maja).

23:47

Władze Ukrainy po raz kolejny zaprzeczyły twierdzeniom Rosji, która utrzymuje, że zachodnie sankcje wobec Moskwy są przyczyną obecnego kryzysu żywnościowego.

"Sankcje wobec Rosji nie mają nic wspólnego z rozpoczynającym się światowym kryzysem żywnościowym" - oświadczył w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Jedynym powodem niedoborów, wzrostu cen i zbliżającego się głodu jest fakt, że rosyjskie wojsko fizycznie zablokowało możliwość eksportu 22 milionów ton ukraińskiej żywności z naszych portów morskich" - dodał ukraiński minister.

Kułeba zaapelował do państw Zachodu o zmuszenie Rosji do zakończenia blokady.

23:15

Rosyjscy okupanci mogą nielegalnie wywieźć z portu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nawet 28 tys. ton wyrobów metalowych, wykorzystując w tym celu sześć statków pływających pod banderami innych państw - poinformował w sobotę największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest.

22:45

Scholz najwyraźniej "lepiej komunikuje swoje poglądy posłom SPD za zamkniętymi drzwiami niż obywatelom" - pisze gazeta "Die Welt". "Empatia nie jest domeną Olafa" - mówi jeden z posłów SPD w odpowiedzi na krytykę raczej niechętnego do komunikowania się kanclerza. "Większość członków grupy parlamentarnej jest jednak przeciwna dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. Większość z nich uważa, że to dobrze, iż Scholz opóźnia dostawę" - relacjonuje dziennik.

"Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Michael Roth, członek SPD, jest obecnie dość osamotniony w swojej grupie parlamentarnej. Wraz z Marie-Agnes Strack-Zimmermann i Antonem Hofreiterem był pierwszym niemieckim parlamentarzystą, który odwiedził Ukrainę - co nie spotkało się z przychylnością jego grupy parlamentarnej" - zauważa "Berliner Zeitung".

22:43

Irytacja, złość, a czasem zwykła bezradność - taki nastrój panuje, gdy w dyskrecji pyta się posłów koalicji SPD, Zielonych i FDP o kanclerza Olafa Scholza i jego politykę wobec Ukrainy - pisze w sobotę "Berliner Zeitung". Głównie posłowie z FDP i Zielonych są coraz bardziej sfrustrowani. "Nastrój nie jest dobry" - mówią.

Chodzi o dostawy ciężkiej broni, których Urząd Kanclerski uporczywie unika "choć od końca kwietnia istnieje nawet odpowiednia uchwała Bundestagu" - wyjaśnia gazeta. "Jednak Federalna Rada Bezpieczeństwa nie wydała jeszcze pozwolenia na eksport 100 czołgów Marder, choć wniosek w tej sprawie jest rozpatrywany od początku marca".

22:19

 - Bezpośrednie szkody poniesione przez Ukrainę na skutek agresji Rosji przekraczają już równowartość 105,5 mld dolarów – poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomii (KSE) na swojej stronie internetowej.

W sumę tę wliczono zniszczenia i uszkodzenia cywilnej i wojskowej infrastruktury, np. budynków, dróg czy przedsiębiorstw według stanu z 25 maja.

W sumie od początku wojny zniszczono już około 24 tys. km dróg, 643 placówki ochrony zdrowia, 1123 placówki oświatowe i 115 budowli religijnych.

Wszystkie straty Ukrainy, uwzględniające m.in. spadek PKB, odpływ siły roboczej, wstrzymanie inwestycji czy dodatkowe wydatki na obronę, sięgają już natomiast 560-600 mld dol.

22:15

Litwini w ciągu czterech dni zebrali 5 mln euro potrzebnych na zakup drona Bayraktar produkowanego w Turcji, który zostanie przekazany walczącej Ukrainie. Akcję zbiórki pieniędzy ogłosił znany litewskich dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas.

"Teraz możemy naprawdę świętować" – oznajmił Tapinas w sobotę i podziękował wszystkim w kraju i za granicą, którzy przekazali pieniądze.

Zebrana kwota zostanie przekazana litewskiemu resortowi obrony, przedstawiciele którego w przyszłym tygodniu udają się do Turcji, by negocjować i podpisać list intencyjny w sprawie zakupu Bayraktara.

22:14

Według dokumentów, które poznała gazeta "Die Welt", w okresie od 30 marca do 26 maja na Ukrainę dotarły tylko dwie dostawy broni od rządu niemieckiego. W obu znajdowało się tylko bardzo niewielkie wyposażenie.

W połowie maja Niemcy wysłali 3000 min przeciwpancernych i 1600 specjalistycznych min przeciwpancernych.

Miesiąc wcześniej na Ukrainę dotarła inna niemiecka dostawa. Zawierała on jednak tylko m.in. części zamienne do karabinów maszynowych, granaty ręczne, ładunki wybuchowe i miny - informuje "Welt am Sonntag".

Według Ukrainy, ostatnia dostawa broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej miała miejsce 25 marca, czyli ponad dwa miesiące temu - podaje gazeta.

22:14

 - W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni rząd Niemiec najwyraźniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy; nie tylko nie ma dostaw broni ciężkiej, ale - jak wynika z dokumentów udostępnionych gazecie "Welt am Sonntag" - od końca marca Niemcy nie wysłały też prawie żadnej znaczącej broni lekkiej.

22:07

Szef ukraińskiego państwa Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ocenił, że "sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie w tych miejscach w Donbasie, w obwodzie charkowskim, w których rosyjska armia próbuje osiągnąć jakiś rezultat dla siebie".

Kluczowe kierunki walki na froncie to Siewierodonieck, Lisiczańsk, Bachmut, Popasna. "Ale nasza obrona się trzyma" - zapewnił.

Podkreślił przy tym, że Ukraina każdego dnia pracuje nad wzmocnieniem swojej obrony przede wszystkim poprzez dostawy uzbrojenia. "Każdego dnia zbliżamy się do tego, że nasza armia będzie miała przewagę w sile technologicznej i uderzeniowej nad okupantami" - oznajmił. Dodał, że w przyszłym tygodniu oczekuje "dobrych wiadomości" w sprawie dostaw bron

22:07

Terror stał się jedyną formą działań Rosji wobec Europy - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według niego Moskwa wykorzystuje terror na ukraińskiej ziemi, w europejskiej sferze energetycznej i na globalnym rynku żywnościowym.

22:06

W obliczu prowadzonej przez Rosję wojny na Ukrainie kraje NATO pokazały jedność, której nie spodziewał się przywódca reżimu Władimir Putin - oświadczył przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Gerald E. Connolly w Wilnie, gdzie od piątku trwa czterodniowa sesję ZP NATO.

"NATO wykazało się solidarnością, której, jak wiem, Putin się nie spodziewał. Członkowie Sojuszu współpracują, aby pomóc narodowi ukraińskiemu, który pragnie bardzo prostej rzeczy - wolności, wolności wyboru kierunku, wolności podejmowania decyzji o sojuszach, wolności prowadzenia własnej polityki. I właśnie w tej chwili płacą za to najwyższą cenę. Zniszczone zostały całe miasta, zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a kraj stał się zakładnikiem niesprowokowanej, bezczelnej inwazji wojskowej Putina" - powiedział Connolly na konferencji prasowej.

Szef ZP NATO zauważył, że dążenie Putina do powstrzymania rozszerzenia Sojuszu uzyskało odwrotny skutek - Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przyjęcie do Sojuszu.

21:49

- Tak jak kiedyś Niemcy bały się upadku Związku Radzieckiego, tak teraz boją się rozpadu Rosji i jego konsekwencji - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska (OSW), komentując postawę Niemiec wobec Rosji i wojny na Ukrainie.  - Niemcy, czyli w tym przypadku mam na myśli urząd kanclerski, Olafa Scholza, kierują się tym, że Rosja nie powinna całkowicie przegrać tej wojny, a więc w konsekwencji Niemcy, Zachód nie powinny uzbrajać Ukrainy w taki sposób, by Rosja poniosła całkowitą klęskę - zauważyła.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

21:21

Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim na północy Ukrainy; w wyniku ataków wroga została ranna kobieta, a ponadto uszkodzono m.in. budynki mieszkalne, cerkiew i przedszkole - poinformował w sobotę na Telegramie szef regionalnych władz Dmytro Żywycki.

"Kobieta została trafiona odłamkiem pocisku na podwórku jej własnego domu" - napisał Żywycki.

18 maja rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko ocenił, że Kreml utrzymuje swoje zgrupowania wojskowe w pobliżu Ukrainy i ostrzeliwuje przygraniczne miejscowości, aby wiązać w ten sposób siły ukraińskie i nie pozwolić im przemieścić się np. do atakowanego przez agresora Donbasu.

20:50

Władze Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy organizują ewakuację mieszkańców do miasta Dniepr i obwodu rówieńskiego na zachodzie kraju. W sobotę gminę Słowiańsk opuściło już ponad 50 osób, w tym dziesięcioro dzieci. Nie ryzykujcie i wyjeżdżajcie - zaapelowała miejska administracja.

"W sobotę zapewnimy bezpłatny autokar do miasta Dniepr. W poniedziałek zaplanowano wyjazd do obwodu rówieńskiego wraz z zakwaterowaniem (mieszkańców naszego miasta) w tym regionie" - poinformowały władze Słowiańska na Telegramie. Magistrat uruchomił również "gorącą linię", przeznaczoną dla osób zainteresowanych ewakuacją.

Położony w północnej części obwodu donieckiego Słowiańsk, liczył przed rosyjską inwazją ponad 100 tys. mieszkańców. W najbliższych tygodniach miasto może stać się celem szturmu wroga - przed kilkoma dniami siły najeźdźcy opanowały miejscowość Łyman, leżącą zaledwie około 20 km na północny wschód od Słowiańska.

20:43

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Krzywy Róg - poinformowałnmer tego miasta w środkowej Ukrainie Ołeksandr Wilkuł. Na razie nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.

"Uderzenia rakietowe w okolicy jednego z wyjazdów z miasta" - napisał Wilkuł w komunikatorze Telegram.

"Niczego nie fotografujemy i nie publikujemy w mediach społecznościowych. Wszyscy niech pozostają w schronach" - zaapelował mer rodzinnego miasta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Serwis Unian podał, że w mieście widać słup dymu.

20:42

Dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne w sobotę na skutek ataków sił rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Jedna osoba zginęła w Bachmucie i jedna w Awdijiwce. Natomiast ranni odnieśli obrażenia w miejscowościach Czerkaske, Toneńke, Mikołajiwka i Awdijiwka.

20:31

Sri Lanka zakupiła na kredyt 90 tysięcy ton rosyjskiej ropy za blisko 75 milionów dolarów. Dzięki temu pracę wznowi tamtejsza rafineria. Dotychczas surowiec przez ponad miesiąc czekał w porcie Kolombo na opłacenie. Rząd w Kotte kupił rosyjską ropę z powodu wewnętrznego kryzysu pomimo międzynarodowych sankcji nakładanych na Moskwę.

Mieszkańcy wyspy zmagają się z największym kryzysem ekonomicznym od czasu uzyskania niepodległości w 1948 roku. W kraju brakuje podstawowych produktów, takich jak żywność, leki i paliwo. Państwowa rafineria CPC - jedyna na wyspie - została zamknięta w marcu, ponieważ spółka nie była w stanie zapłacić za import ropy.

Dostawa syberyjskiej ropy lekkiej pozwoli wznowić działalność rafinerii.

Transport czekał w porcie w Kolombo ponad miesiąc, zanim trafił na ląd. Rosja ostatecznie zgodziła się dostarczyć surowiec na kredyt, dzięki pośrednictwu firmy Coral Energy z Dubaju.

20:10

Góry śmieci, brak czystej wody, odór; to obecna sytuacja w okupowanym przez Rosjan Mariupolu - informuje Petro Andriuszczenko, doradca mera tego miasta położonego na południowym wschodzie Ukrainy.

Na ulicach Mariupola leżą śmieci, które mają załadowywać i uprzątnąć sami mieszkańcy - przekazuje Andriuszczenko. Ciężarówek, na które mogliby je załadować, jest jednak za mało. Od trzech miesięcy śmieci gniją, śmierdzą, są porozrzucane po ulicach i zatykają studzienki. Dlatego nawet mały deszcz "przekształca miasto w rzekę, która roznosi dookoła zarazę" - czytamy we wpisie, do którego dołączono zdjęcia śmieci i kolejki po pomoc humanitarną.

Obok jest otwarta studnia, z której ludzie nabierają wodę; do studni ciągle przedostają się śmieci - podkreśla przedstawiciel władz. "Ludzie są zmuszeni do picia takiej wody, innej nie ma" - zaznacza Andriuszczenko.

20:07

PAP PAP
20:07

19:38

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie prowadzą intensywne działania bojowe w stronę Łymanu, Siewierodoniecka, Bachmutu i Awdijiwki z zamiarem otoczenia Lisiczańska i Siewierodoniecka oraz zajęcia całego obwodu ługańskiego w jego administracyjnych granicach. Siły rosyjskie umacniają się w okolicach Łymanu.

Na kierunku siewierodonieckim wróg prowadził przy wsparciu artylerii natarcie w stronę miejscowości Boriwske w obwodzie ługańskim, ale poniósł straty i wycofał się na wcześniej zajmowane pozycje.

Na kierunku awdijiwskim przeciwnik prowadził intensywny ostrzał artyleryjski wzdłuż całej linii frontu; działania bojowe nadal trwają.

Siły rosyjskie prowadzą na kierunku siewierskim szturm na odcinku granicy rosyjsko-ukraińskiej przylegającym do obwodu briańskiego i kurskiego, by nie dopuścić do przerzucenia wojsk rosyjskich w inne miejsca. 

19:37

Siły ukraińskie zaczęły ofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju, zadając przeciwnikowi straty i zmuszając do przejścia na mniej wygodne pozycje – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Według sztabu wróg wzmacnia w obwodzie chersońskim obronę przeciwlotniczą przy pomocy systemów rakietowych S-300.

Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie podejmują działania, by wznowić ofensywę. Przeciwnik nadal przerzuca koleją broń i sprzęt wojskowy oraz inne zasoby z terytorium Rosji w okolice Kupiańska w obwodzie charkowskim. Wróg ostrzelał z samolotów bezzałogowych pozycje ukraińskie w kilku miejscach, a także przeprowadził atak lotniczy w okolicach wsi Dowheńke.

19:24

Ukraina otrzymała już wystarczającą liczbę pocisków Harpoon, by móc zatopić całą Flotę Czarnomorską - poinformował o tym rzecznik odeskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

Harpoon to amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych. Jest to broń jednogłowicowa, napędzana na całej długości lotu silnikiem turbowentylatorowym.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Moskwa zablokowała ukraińskie porty Morza Czarnego. Blokada spowodowała zamrożenie światowych dostaw.

19:18

Na wjeździe do okupowanego przez wojska rosyjskie Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy zawieszono znak "Melitopol. Rosja na zawsze". Mer miasta Iwan Fedorow przestrzegł w sobotę mieszkańców przed przyjmowaniem rosyjskich paszportów.

Mer Fedorow zaapelował tymczasem do mieszkańców, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów i nie pracowali dla okupacyjnych władz - przekazuje Hromadske. Zaznaczył, że taki dokument nie jest uznawany ani przez Ukrainę, ani przez organizacje międzynarodowe.

Co więcej, według Fedorowa Rosjanie wydają paszporty Ukraińcom, by następnie mobilizować ich do armii. Zauważył, że w ten sposób zostali już zmobilizowani mieszkańcy części Donbasu niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie. Dodał, że Rosjanie wykorzystali ich jako "mięso armatnie".

19:08

Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały kolejnego rosyjskiego dowódcę - batalionu szturmowego 104 pułku szturmowego, podpułkownika Ołeksandra Dosiagajewa.

18:48

Delegacja z USA wyraziła gotowość do wsparcia finansowania rumuńskich projektów, związanych z energią jądrową, transportem rumuńskiego zboża, nawadnianiem terenów uprawnych oraz inwestycjami w przemyśle. Władze Rumunii zaapelowały dodatkowo o wsparcie militarne.

- Strony zgodziły się, że poważne wzmocnienie wschodniej flanki (NATO) nowoczesnymi technologiami wojskowymi oraz znacząca obecność USA i innych sojuszników są kluczowe dla utrzymania niezbędnej gotowości bojowej i odstraszania w obliczu rosyjskich strategicznych projektów ofensywnych w regionie”- podał rząd Rumunii. 

18:47

Władze Stanów Zjednoczonych pomogą Bukaresztowi usprawnić transport surowców, głównie zboża z Ukrainy do innych państw - wynika z ustaleń z sobotnich rozmów rumuńsko-amerykańskich. Działania te mają służyć zwiększeniu przepustowości portu w Konstancy i portów naddunajskich, głównie w Gałaczu.

Jak poinformowała rumuńska agencja Agerpres, kierowana przez senatora Roberta Portmana delegacja USA zobowiązała się do wsparcia “wysiłków Rumunii na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego (…) krajów, uzależnionych od żywotności ukraińskiej gospodarki, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej”.

Podczas sobotniego spotkania w stolicy Rumunii, w którym uczestniczył premier tego kraju Nicolae Ciuca, strona amerykańska zobowiązała się do wsparcia Bukaresztu w rozbudowie infrastruktury logistycznej i transportowej, służącej usprawnieniu wysyłki ukraińskiego zboża, a także do pomocy rumuńskiemu rolnictwu.

 

18:40

- Po trzech miesiącach psują się relacje między ukraińskimi uchodźcami, a goszczącymi ich holenderskimi rodzinami - twierdzi dziennik “De Volkskrant”. Gazeta przypomina, że prawie jedna trzecia z 60 tys. uchodźców z Ukrainy zatrzymała się prywatnych domach Holendrów.

18:28

 - Od wybuchu wojny na Ukrainie w Belgii zarejestrowało się ponad 42 tys. uchodźców z tego kraju - informuje dziennik “Het Nieuwsblad”. „Napływ uchodźców z Ukrainy wyraźnie wyhamował” – twierdzi flamandzki minister mieszkalnictwa Matthias Diependaele.

Z informacji gazety wynika, że około trzech czwartych uchodźców znalazło schronienie u rodziny, przyjaciół lub znajomych, a nieco ponad 10 tys. zostało zakwaterowanych w ośrodku recepcyjnym lub u rodziny goszczącej.

Dziennik informuje, że zarówno we Flandrii, jak i Walonii spada ich liczba. Potwierdza to minister Diependaele. Jak poinformował on w rozmowie z „HN” w północno-wschodniej prowincji Limburgia z 3,5 tys. miejsc przygotowanych dla Ukraińców w ośrodkach recepcyjnych, zajętych jest obecnie 1765.

18:19

Jest możliwe, że w kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się lekkie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet HIMARS, o które apeluje strona ukraińska. - poinformował "New York Times". 

Jak zaznaczyło źródło cytowane przez dziennik, "władze USA chcą przedstawić przekonujące argumenty, że nie dostarczają Ukrainie broni zdolnej do rażenia celów na terytorium Rosji". Wcześniej, w piątek, stacja CNN poinformowała, że administracja w Waszyngtonie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego - PAP) obawia się, czy przekazywanie Ukraińcom coraz cięższego uzbrojenia nie zostanie odebrane przez Kreml jako prowokacja, która mogłaby wywołać odwet przeciwko USA.

Rzecznik Pentagonu John Kirby nie potwierdził doniesień "New York Timesa".

18:18

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu - poinformował "New York Times". Według źródeł dziennika decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona przez Waszyngton w przyszłym tygodniu.

W nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy znajdą się mobilne wyrzutnie rakietowe, które mogą razić znacznie bardziej oddalone cele, niż systemy używane obecnie przez ten kraj - przekazał rozmówca "New York Timesa" z kręgów bliskich władzom USA.

Dziennik nie potwierdził, jakie dokładnie wyrzutnie zostaną przekazane przez Waszyngton, lecz zasugerował, że prawdopodobnie będzie to M31 GMLRS - precyzyjna broń nakierowywana drogą satelitarną, przenosząca materiały wybuchowe o mocy porównywalnej z 225-kilogramową bombą lotniczą i zdolna do ostrzeliwania celów znajdujących się w odległości około 65 km.

17:51

W piątek wieczorem do Mariupola przybyła duża grupa kadyrowców, czyli czeczeńskich żołnierzy z rosyjskiej Gwardii Narodowej; jest to potwierdzenie, że nie będzie żadnej "odbudowy" miasta, tylko wyłącznie grabież i terror - poinformował w sobotę na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Rosyjscy okupanci oddali miasto kadyrowcom. (...) Z pomocą czeczeńskich wojskowych najeźdźcy znaleźli miejscowych specjalistów do pracy w porcie w Mariupolu (załadunku wyrobów metalowych na statki)" - przekazał doradca mera.

17:42

Prezydent Emmanuel Macron, kanclerz Olaf Sholz i prezydent Władimir Putin rozmawiali w sobotę po południu o kryzysie żywnościowym spowodowanym blokowaniem portów Odessy, uwolnieniu 2,5 tys. ukraińskich jeńców z zakładów Azovstal i zakończeniu wojny w Ukrainie – podał Pałac Elizejski.

80-minutowa rozmowa telefoniczna została przeprowadzony na prośbę Macrona, przebywającego w rezydencji w Bregancon, i Scholza.

Przywódcy Francji i Niemiec nalegali na natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie wojsk rosyjskich oraz wezwali prezydenta Rosji do poważnych bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.


17:41

- Nie widzimy żadnych oznak, które mogłyby świadczyć o przygotowaniach Rosji do powtórnego szturmu na Kijów - poinformowała w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Polityk dodała, że pogłoski o nowym ataku mogą być rozpowszechniane przez wroga w celu wywołania paniki.

"Wśród kijowian wybuchła naprawdę duża panika. Poprzedniego wieczora odebrałam mnóstwo telefonów (w sprawie możliwego rosyjskiego natarcia na stolicę Ukrainy), a potem przez całą noc pozostawałam w kontakcie z naczelnym dowódcą armii generałem Walerijem Załużnym oraz szefem wywiadu wojskowego Kyryło Budanowem" - powiedziała Malar.

Wcześniej, w piątek, niezależny rosyjski serwis Meduza przekazał doniesienia, że Kreml po raz kolejny rozważa możliwość ataku na Kijów i wciąż liczy na pełne zwycięstwo w wojnie z Ukrainą. Według Meduzy w administracji prezydenckiej w Moskwie, na tle natarcia wojsk rosyjskich w Donbasie, znów pojawiła się nadzieja na "wygranie wojny w ciągu kilku miesięcy". Plan maksimum Kremla miałby natomiast zakładać opanowanie ukraińskiej stolicy.

17:32

W Mikołajewie w wyniku rosyjskich ostrzałów, które miały miejsce w sobotę rano zginęła jedna osoba, co najmniej sześć zostało rannych - informuje służba prasowa obwodowej administracji państwowej.

W komunikacie na Facebooku podano, że siły rosyjskie ostrzelały dzielnice mieszkalne i co najmniej dwa pociski eksplodowały na podwórzach wielopiętrowych budynków.

17:18

W Rosji w obwodzie biełgorodzkim, wykorzystywanym przez armię rosyjską jako punkt przejściowy, rośnie liczba gwałtów na mieszkankach - podaje w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną."Mamy w prokuraturze tyle zgłoszeń o gwałtach (...)" - mówi małżonka rosyjskiego wojskowego, która - według SBU - pracuje w rosyjskich organach ścigania. Jak dodaje, do gwałtów zaczęło dochodzić częściej po przybyciu żołnierzy z innych regionów - czytamy.

"Mama mówi, że do nich przyjechał tam i Władywostok i Chanty-Mansyjsk, Chakasja" - wylicza kobieta.

16:59

Głód w rezultacie kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie dotknie około 220 mln osób na świecie - oświadczył wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Maurizio Martina.

W opublikowanym wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" były włoski minister rolnictwa podkreślił, że w ukraińskich portach zablokowanych jest co najmniej 6 mln ton zbóż i około 14 mln ton kukurydzy. Przypomniał, że Ukraina jest ich wielkim światowym producentem.

16:51

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy pokazał, jak ukraińska armia w Donbasie korzysta z francuskich armatohaubic CAESAR

16:43

W Rosji w obwodzie biełgorodzkim, wykorzystywanym przez armię rosyjską jako punkt przejściowy, rośnie liczba gwałtów na mieszkankach - podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną.

"Rosyjscy wojskowi zaczęli dopuszczać się masowych zbrodni nawet na terytorium Rosji" - czytamy w komunikacie SBU na Telegramie. "Widzimy więc, że przez własną armię cierpią też Rosjanki" - dodaje SBU.

16:39

Jestem przekonany, że Ukraina wygra wojnę z Rosją - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym holenderskiej telewizji. Ukraiński przywódca powiedział także, że "nie rozumie holenderskich wątpliwości co do kandydatury jego kraju do UE".

16:34

Ukraińskie służby graniczne nie wypuściły z Ukrainy Petra Poroszenki. Były prezydent i lider największej opozycyjnej partii chciał wjechać do Polski, a następnie udać się do Wilna na Zgromadzenie Parlamentarne NATO.

Posłuchaj
00:51 11763769_1.mp3 Były prezydent Petro Poroszenko niewypuszczony z Ukrainy. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR) 
16:28

Obiecywane przez okupacyjne rosyjskie władze odszkodowania za zniszczone w Mariupolu domy i mieszkania okazały się oszustwem - poinformował na Telegramie doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

"Ministerstwo budownictwa Donieckiej Republiki Ludowej (kontrolowanej przez Moskwę) wyjaśniło, że w celu otrzymania odszkodowania posiadacze zniszczonych nieruchomości muszą przedstawić dokumenty potwierdzających prawo własności. Nietrudno się domyślić, że wszystkie takie dokumenty obróciły się w popiół lub zostały pogrzebane na wieczne czasy pod gruzami" - napisał polityk.

16:25

Na 15 lat więzienia skazał sąd Ukraińca, który przekazywał rosyjskim okupantom informacje o rozmieszczeniu obiektów wojskowych w Charkowie, w wyniku czego zostały one ostrzelane ogniem artyleryjskim - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie. 

Mężczyzna - mieszkaniec obwodu donieckiego - został uznany na winnego zdrady stanu. Oprócz pozbawienia wolności skazano go też na konfiskatę mienia.

16:03

Politycy, którzy radzą Ukrainie zrezygnować z części terytorium w zamian za iluzję pokoju, nie biorą pod uwagę milionów Ukraińców - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

- Za geopolitycznymi spekulacjami tych, którzy radzą Ukrainie coś oddać Rosji, "wielcy geopolitycy" nigdy nie chcą widzieć zwyczajnych ludzi. Zwyczajnych Ukraińców. Milionów tych, którzy żyją na terytorium, jakie proponują wymienić za iluzję pokoju. Trzeba zawsze widzieć ludzi. I pamiętać, że wartości to nie tylko słowo" - oznajmił Zełenski.

15:41

Ukraińscy wojskowi w rosyjskiej niewoli byli rażeni prądem, podawano im nieznaną substancję, powodującą utratę przytomności, a kobiety zmuszano do aktów płciowych - potwierdza wcześniejsze medialne doniesienia ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Żołnierze poinformowali, że Rosjanie podawali im nieznaną substancję, której nazwa zaczynała się na literę "M". Po podaniu jej jeńcy tracili przytomność i pamięć.

15:33

Dziennikarze Radia Svoboda znaleźli się pod rosyjskim ostrzałem w pobliżu miejscowości Bachmut w obwodzie donieckim. Niedaleko ich auta spadła rakieta. Jej fragmenty uszkodziły szyby oraz karoserię auta. Na szczęście dziennikarzom nic się nie stało.

15:24

Z inicjatywy kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sobotnie południe miała miejsce ich rozmowa telefoniczna z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowało biuro prasowe rządu Niemiec. 

80-minutowa rozmowa dotyczyła trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz możliwości jej zakończenia. Jak podało biuro prasowe, kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk.

Wezwali także Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

15:20

Ukraińscy żołnierze wypuszczeni z rosyjskiej niewoli, zgłaszają przypadki torturowania i maltretowania przez okupantówZe szczególnym okrucieństwem torturowano oficerów Sił Zbrojnych (...)  Żołnierzom ukraińskim zarzucano pętle na szyje oraz używano prądu - przekazuje ukraińska agencja Interfax. 

15:03

Jedna osoba zginęła, a sześć odniosło obrażenia na skutek rosyjskiego ataku rakietowego w hromadzie Czornobajiwskiej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodowa na Facebooku.

Rakieta trafiła w budynek prywatny. Pod gruzami zginął 33-letni mężczyzna. Sześcioro cywilów doznało obrażeń o różnym stopniu ciężkości.

14:56

Ukraina otrzymała nowe pociski przeciwokrętowe Harpoon oraz ulepszony wariant haubic samobieżnych M109 - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Broń dostarczyły Dania oraz Stany Zjednoczone. 

"Dostawa sprzętu jest efektem współpracy kilku państw i jasno wskazuje na to, że Ukraina nie jest sama" - powiedział Ołeksij Reznikow.

14:54

Podczas pobytu we wschodniej części Ukrainy, minister spraw wewnętrznych odznaczył żołnierzy Gwardii Narodowej. Wojskowi otrzymali wyróżnienia za odwagę i nienaganną służbę narodowi ukraińskiemu.

14:49

Z uwagi na stan zdrowia prezydenta Rosji Władimira Putina, który od ponad dwóch dekad rządzi krajem, coraz częściej pojawiają się spekulacje na temat jego następcy na Kremlu; jedno ze źródeł wskazuje, że Putina może zastąpić jego 35-letnia córka Katerina Tichonowa, na początek przejmując przywództwo w rządzącej partii Jedna Rosja - informuje portal dziennika "Bild".

14:46

"Za każdy dzień spędzony tu przy życiu stawiamy czerwony krzyżyk" - mówi 76-letnia Nadia Ryjkova, która mieszka z około 50 osobami w ciemnym podziemnym schronie w miejscowości Kutuziwka w obwodzie charkowskim.

14:41

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że międzynarodowi partnerzy pracują nad znalezieniem sposobów na eksport zboża z jego kraju. 

W rozmowie podkreślił, że wznowienie rejsów jest konieczne, by zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu. W tym celu Wielka Brytania będzie współpracować z partnerami z G7. Politycy rozmawiali także o kolejnych krokach wobec Rosji, które mogą odblokować szlaki żeglugowe i porty.

14:34

Posłuchaj
00:46 11763669_1.mp3 Rosjanie atakują obiekty cywilne w wielu obwodach. O szczegółach w relacji Paweł Buszko (IAR)

 

14:30

Kijów na razie spokojny. Jak przekazało ukraińskie ministerstwo obrony obecnie nic nie wskazuje na zbliżający się atak na stolicę

14:19

Rosyjscy okupanci dokonywali 21 nalotów w ciągu jednego dnia na obwód doniecki. Zniszczone zostały 32 obiekty cywilne, są też zabici i ranni.

13:57

Lider współrządzącej Włochami prawicowej Ligi Matteo Salvini oglosił, że zamierza pojechać do Moskwy. Jak wyjaśnił w wywiadzie dla dziennika "La Stampa", chciałby, aby doszło do spotkania papieża Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

13:56

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała w sobotę, że zatrzymała mężczyznę, który w 2009 roku uzyskał obywatelstwo Rosji i służył w jej siłach zbrojnych w służbie kontraktowej. Teraz, posługując się paszportem Ukrainy, próbował wjechać do kraju z Białorusi.

13:34

Wojska rosyjskie mają problemy z zaopatrywaniem swoich oddziałów, bo w obawie przed utratą sprzętu dowódcy zabraniają wyjazdów aut wojskowych do ewakuowania rannych i dowożenia produktów i paliwa - ocenia w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

13:31
13:25

Naszym wspólnym zadaniem jest mówić o wojnie, nie godzić się na wojnę, a dodatkowym jeszcze zadaniem artystów jest niepokoić elity, od których zależą losy świata, żeby nie przyzwyczaiły się do tej wojny – mówił wicepremier Piotr Gliński podczas spotkania z młodzieżową orkiestrą z Ukrainy.

13:08
13:02

Unia Europejska rozważa uruchomienie misji morskiej na Morzu Czarnym, która ma zapewnić bezpieczeństwo eksportu produktów rolnych z Ukrainy - podaje hiszpański dziennik El Pais. Ustalenia w tej sprawie mają być omawiane na poniedziałkowym szczycie Rady Europejskiej.

12:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o wsparciu dla Ukrainy. Musimy współpracować, by uniknąć kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty – napisał na Twitterze Zełenski.

12:51

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odrzuca zarzut, że Niemcy zbyt niechętnie pomagają Ukrainie. Pytany przez gazetę "Welt am Sonntag" o dostawy broni dla Ukrainy stwierdził, że "nie jest tak, że Niemcy nie dostarczają nic lub dostarczają zbyt mało".

12:37

Reznikow poinformował również, że obrona wybrzeża Ukrainy będzie wzmocniona pociskami przeciwokrętowymi Harpoon, które będą używane przez wyszkolone zespoły ukraińskie.

12:22

Dzięki współpracy partnerów Ukraina otrzymała ulepszony wariant haubic samobieżnych M109, a także pociski przeciwokrętowe Harpoon i ponad 100 dronów; to jasno wskazuje, że Ukraina nie jest sama – ogłosił w sobotę minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow.

11:51

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30 tys. żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:42

Z Mariupola do Rostowa nad Donem Rosjanie przewożą statkiem skradzione trzy tysiące ton wyrobów metalowych, poinformowała w sobotę w Telegramie komisarz Rady Najwyższe Ukrainy ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa.

11:36

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ostrzegł w sobotę, że porozumienia z Federacją Rosyjską "nie są warte złamanego grosza" i że rozpętując wojnę z Ukrainą Rosja pokazała, że jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa.

11:35

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca podał, że jutro w Warszawie odbędzie się demonstracja wdzięczności dla Polaków.

Przemarsz społeczności ukraińskiej w Polsce ma wyruszyć spod Sejmu po 17:30 i zakończy się koncertem na Placu Zamkowym.

11:21
11:19

Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim Polskie Radio dla Ukrainy w Przemyślu.

Posłuchaj
00:30 11763488_2.mp3 Polskie Radio dla Ukrainy w Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM (IAR)

W 24 godzinnym programie znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.

10:58

Tak wygląda wioska Borodzianka w rejonie Kijowa, która została praktycznie zmieciona z powierzchni ziemi przez okupantów.

10:55
10:41

Wojsko Federacji Rosyjskiej zabrania ewakuacji rannych i dostarczania żywności do jednostek okupacyjnych - podaje Ukrinform.

10:35

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 28 maja wynoszą: 1330 czołgów, 3258 pojazdów opancerzonych, 207 samolotów, 174 helikoptery, 628 systemów artyleryjskich, 203 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2226 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 503 drony.

10:34

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30 tys. żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby Rosja straciła też samolot, 4 śmigłowce, 8 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii i 2 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet - wynika z komunikatu.

10:30

Rosjanie, jak wynika z informacji ukraińskiej armii, szturmują na kierunku Bachmutu, gdzie próbowali otoczyć siły ukraińskie. Próbują też zdobyć strategicznie ważną trasę Bachmut-Lisiczańsk. Droga jest ostrzeliwana.

10:29

Rosjanie kolejny dzień szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Atakują też inne miejscowości w Donbasie. Ich celem jest okrążenie sił ukraińskiej armii. Pociski spadają także na obiekty cywilne. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko.

Posłuchaj
00:53 11763470_1.mp3 Rosjanie szturmują Siewierodonieck - relacja Pawła Buszko (IAR) 
10:26
10:22

Kolaborant Kirill Stremousov oświadczył, że okupowany obwód chersoński zamyka granicę z Ukrainą - informuje Nexta.

10:19
10:17

Reprezentacje Rosji i Białorusi zostały zawieszone w mistrzostwach świata w hokeju na lodzie w 2023 roku - informuje Ukrinform.

10:12

Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim Polskie Radio dla Ukrainy w Przemyślu. W 24 godzinnym programie znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie; o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach; jak również praktyczne i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski - gdzie udać się po pomoc, oraz w jaki sposób załatwić formalności.

09:55

Serhij Hajdaj przekazał, że Rosjanie po próbach ataku cofnęli się na wcześniejsze pozycje w niektórych rejonach w obwodzie ługańskim. Nie zaprzestają przy tym prób wyjścia na tyły oddziałów ukraińskich i przerwania ich logistyki.

Wcześniej szef obwodu ługańskiego przyznał, że wojska ukraińskie broniące tego obszaru być może będą musiały się wycofać, by uniknąć okrążenia.

09:54

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że uszkodzony został most między Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem. Mimo to nadal istnieje połączenie drogowe między tymi miastami. Sam Siewierodonieck został ostrzelany i w niektórych miejscach rozpoczęły się w mieście walki uliczne.

09:53

- W obwodzie ługańskim wojska rosyjskie liczą około 10 tysięcy ludzi - ocenił szef obwodu Serhij Hajdaj, wypowiadając się w ukraińskiej telewizji państwowej.

Dodał, że są to jednostki, które "są na stałe w regionie ługańskim". Oddziały te podejmują próby atakowania i "starają się osiągnąć postępy na wszelkich możliwych kierunkach".

09:45

Straż Graniczna poinformowała, że do Polski z Ukrainy wjechało wczoraj 22,9 tys. osób. Od 24 lutego granicę ukraińsko-polską przekroczyło 3 miliony 659 tysięcy osób.

09:44

27 maja Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim w Przemyślu (na częstotliwości 98,6 FM). W 24-godzinnym programie znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.

Polskie Radio dla Ukrainy udostępnia antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmituje jego audycje oraz emituje specjalne programy sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Od początku maja ten program Polskiego Radia jest dostępny w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM.

09:43

Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

08:55

Ofiar wczorajszego ataku w Dnieprze na Ukrainie mogło być więcej, gdyby nie zalecenia ministerstwa obrony - mówił szef centrum obrony terytorialnej miasta, Hennadij Korban. W wyniku uderzenia rakiety Iskander w miejscowe koszary zginęło 10 osób, a 35 zostało rannych.

- Ofiar mogło być więcej, ale według rozkazu Ministerstwa Obrony armia nie może gromadzić więcej niż 20 osób w jednym miejscu-  powiedział Korban.

Posłuchaj
00:09 11763340_1.mp3 Hennadij Korban: ofiar w Dnieprze mogło być więcej (IAR) 
08:42

Zajęte przez rosyjskie siły miasto Łymań będzie dla nich ważnym przyczółkiem w kolejnej fazie ofensywy w Donbasie, kiedy prawdopodobnie będą nacierały na Słowiańsk i Kramatorsk - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:35

- Prowadzimy 12 projektów, których celem jest relokacja firm z Ukrainy do Polski - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda.

Dodał, że od wybuchu wojny, w ramach programu Poland Business Harbour, Agencja wydała 22 tys. rekomendacji wizowych dla osób z Białorusi i Rosji.

08:23

Ważne jest objęcie sankcjami i konfiskata całego rosyjskiego mienia, które powinno zostać przeznaczone na odbudowę wszystkiego, co zniszczyła armia rosyjska. Kolejnym celem jest powołanie sprawiedliwego trybunału dla osądzenia wszystkich przestępców, którzy zabijali, torturowali i gwałcili. Niezbędna jest budowa skutecznej architektury bezpieczeństwa, która zapobiegnie takim wojnom. To wszystko pozwoli przywrócić normalne, spokojne życie w naszym kraju - powiedział za pośrednictwem łącza wideo w swoim apelu do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski.

08:22

Nowy Jork jest domem dla 600 tys. rosyjskojęzycznych imigrantów, z których wielu jest przerażonych tym, co dzieje się na Ukrainie, a na ulicach Brooklynu i Queens można znaleźć mnóstwo wsparcia dla Ukrainy - pisze amerykański portal rządowy Share America.

- Jako Rosjanie chcemy powiedzieć, że jesteśmy zdecydowanie przeciw tej wojnie, potępiamy agresję Putina i tych, którzy ją popierają. I stoimy za Ukrainą - słowa Alexandra Korzuna, który pod koniec marca zorganizował wiec w Brighton Beach, cytuje gazeta "Brooklyn Paper".

08:21

Rosjanie rozpoczęli atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy z zamiarem okrążenia sił ukraińskich. Wojska rosyjskie prawdopodobnie nie będą zdolne do szybkich postępów w samym mieście - wskazują eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

08:21

Rosjanie ostrzelali w nocy cerkiew w obwodzie dniepropietrowskim. Do zdarzenia doszło w gminie Zelenodolśk - informują władze regionu. W wyniku ostrzału artyleryjskiego nikt nie ucierpiał. Uszkodzone zostały okna świątyni, ogrodzenie i brama. To drugi przypadek ostrzału świątyni przez Rosjan w tym regionie.

07:31

Polska nie otrzymała dotąd żadnych nowych unijnych środków na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Po trzech miesiącach wojny poza możliwością przesuwania pieniędzy z innych programów, Komisja Europejska zaoferowała Polsce z budżetu 144,6 mln euro, których jeszcze nie przekazała.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreśla, że to za mało, bo pomoc kosztuje miliardy euro.

07:31

Wojska rosyjskie próbują umocnić pozycje w rejonie Łymanu, prowadziły ataki w rejonie Siewierodoniecka i Toszkiwki, w kierunku Bachmutu próbowały wyjść na tyły armii ukraińskiej i zakłócić jej połączenia logistyczne - podał w sobotę ukraiński Sztab Generalny.

07:31

Hotel "Remes" w Opalenicy w trakcie letnich przygotowań po raz kolejny będzie gościł wiele klubów piłkarskich. Jak przyznał dyrektor ośrodka Jakub Wrobiński, kilka zagranicznych zespołów zrezygnowało z przyjazdu ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie.

07:30

Dwa największe państwa UE, Niemcy i Francja, starają się jak mogą doprowadzić do porozumienia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Agresja rosyjska wobec Ukrainy pokazała też, jak ograniczona jest rola instytucji unijnych, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sytuacji zagrożenia - ocenił w rozmowie z PAP europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

07:10

mid-epa09980188 1200.jpg
"Ludzie płoną żywcem". Doradca prezydenta Ukrainy o broni stosowanej przez Rosjan
06:40

NEXTA: lokalne media w rosyjskim Briańsku "informują", że Ukraina chciała zrzucić bombę atomową na to miasto

06:35

Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Włoch Mario Draghi omówili sytuację na froncie, kwestię dalszej obrony Ukrainy przed Rosją i wsparcie dla Kijowa.

W rozmowie telefonicznej z szefem włoskiego rządu ukraiński przywódca poruszył także kwestię dostaw paliw i blokady ukraińskich portów.

- Rozmawiałem o tym, jak zapobiec dalszemu rozwojowi kryzysu żywnościowego, a także o dostawach paliwa na Ukrainę. Ten temat jest stałym punktem we wszystkich moich kontaktach z europejskimi partnerami. Mówiliśmy też o wsparciu obrony naszego kraju - przekazał Zełenski.

05:42

Wiktor Janukowycz napisał sześciostronicowe oświadczenie, w którym oskarża Polskę o zamiar aneksji zachodnich regionów Ukrainy i doradza Ukraińcom, aby nie polegali na Zachodzie, ale negocjowali z Rosją - informuje Nexta.

05:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Włoch Mario Draghi omówili sytuację na froncie, kwestię dalszej obrony Ukrainy przed Rosją i wsparcie dla Kijowa. W rozmowie telefonicznej z szefem włoskiego rządu ukraiński przywódca poruszył także kwestię dostaw paliw i blokady ukraińskich portów

04:33

Kreml po raz kolejny rozważa możliwość ataku na Kijów i wciąż liczy na pełne zwycięstwo w wojnie z Ukrainą - podał w piątek niezależny rosyjski portal Meduza. Jego zdaniem nie należy się jednak spodziewać powszechnej mobilizacji w Rosji.

Portal w swojej publikacji opiera się na dwóch źródłach zbliżonych do Kremla i jednego bezpośrednio powiązanego z rosyjską administracją prezydencką.

Meduza podkreśla, że Kreml uważa zajęcie całego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przez wojska rosyjskie za "plan minimum" na "deklarację zwycięstwa", która miałaby być ogłoszona w kolejnych dniach.

04:04

Na obrzeżach Siewierodoniecka trwają walki, ale miasto nie jest odcięte i mimo prognoz Rosjanie nie zdołają w najbliższych dniach zająć obwodu ługańskiego - oświadczył w piątek na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Sprostował także doniesienia separatystycznych mediów, rozpowszechniających informacje, że Siewierodonieck został rzekomo zablokowany i wyjaśnił, że Rosjanie wkroczyli jedynie na teren Hotelu "Mir" i dworca autobusowego.

02:38

Siły rosyjskie rozpoczęły bezpośrednie ataki na zabudowane obszary Siewierodoniecka bez pełnego okrążenia miasta i prawdopodobnie będą miały trudności z zajęciem terenów w samym mieście - analizuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

02:36

Bułgarski rząd na piątkowym posiedzeniu zaaprobował projekt protokołu w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - poinformowała rządowa służba prasowa. Stała delegacja Bułgarii w Sojuszu została upoważniona od podpisania odpowiednich dokumentów w imieniu kraju.

"Przyjęcie obu państw będzie miało pozytywny efekt dla bezpieczeństwa euroatlantyckiej przestrzeni. Rozszerzenie NATO nie będzie skierowane przeciw krajom trzecim" - napisano w komunikacie.

"Bułgaria jest konsekwentnym zwolennikiem polityki NATO otwartych drzwi, przyjęcie obu państw odpowiada interesom narodowym Bułgarii" - dodano.

01:57

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił na Twitterze nagranie przedstawiające działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. Podkreślił, że Rosjanie stosują najcięższą broń niejądrową.

01:25

Dwóm obywatelom Wielkiej Brytanii i Marokańczykowi, którzy walczyli po stronie Ukrainy i zostali schwytani przez siły rosyjskie, może grozić kara śmierci - przekazali prorosyjscy separatyści, których za rosyjską agencją Interfax cytuje w piątek BBC.

Jak poinformował Wiktor Gawriłow, urzędnik prokuratury generalnej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, dochodzenie karne "zostało zakończone" i, biorąc pod uwagę, że trwa wojna, oskarżeni mogą zostać skazani na karę śmierci. Wyjaśnił, że dwaj schwytani Brytyjczycy to Shaun Pinner i Andrew Hill, a obywatel Maroka to Sadun Brahim.

01:11

Naukowcy i obrońcy środowiska alarmują o masowych zgonach delfinów w basenie Morza Czarnego.

Jak mówi Pawło Gołdin z kijowskiego Instytutu Zoologii imienia Schmalhausena, powodem tego zjawiska jest prawdopodobnie ostatnia aktywność rosyjskiej marynarki w rejonie.

00:54

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem napisał na Twitterze, że ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych tematów. "Na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej" - dodał.

00:33

10 osób zginęło, a 35 zostało rannych w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety Iskander w koszary Gwardii Narodowej w Dnieprze na Ukrainie.

Jeden z pocisków trafił do pomieszczenia, w którym znajdowali się żołnierze. Rakietę wypuszczono z obwodu rostowskiego w Rosji.

00:32

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Włoch Mario Draghi omówili sytuację na froncie, kwestię dalszej obrony Ukrainy przed Rosją i wsparcie dla Kijowa.

W rozmowie telefonicznej z szefem włoskiego rządu ukraiński przywódca poruszył także kwestię dostaw paliw i blokady ukraińskich portów.

00:24
00:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek wieczorem w nagraniu wideo, że sytuacja na linii frontu walki z Rosjanami jest niezwykle trudna, ale rosyjska armia daremnie liczy na zdobycie przyczółka w Łymanie czy Siewierodoniecku.

- Zgodnie z oczekiwaniami jest to bardzo, bardzo trudna sytuacja. Okupanci przez prawie 100 dni wojny starają się osiągnąć cele, które mieli nadzieję osiągnąć w pierwszych dniach po 24 lutym - mówił Wołodymyr Zełenski.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem