Przywódcy Francji, Niemiec i Rosji rozmawiali o zakończeniu wojny na Ukrainie. Putin postawił warunek

Z inicjatywy kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sobotnie południe miała miejsce ich rozmowa telefoniczna z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. 80-minutowa debata dotyczyła trwającej na Ukrainie wojny oraz możliwości jej zakończenia.

2022-05-28, 16:12

Przywódcy Francji, Niemiec i Rosji rozmawiali o zakończeniu wojny na Ukrainie. Putin postawił warunek
W tym roku, po prawie trzech latach, miało nastąpić pierwsze niewirtualne spotkanie nowego rządu Niemiec z nowym gabinetem Emmanuela Macrona. . Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Biuro prasowe rządu Niemiec przekazało, że Emmanuel Macron i Olaf Scholz zaapelowali do Władimira Putina o "poważne i bezpośrednie negocjacje" z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk, dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu oraz poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Przywódca Rosji miał przekazać im gotowość do wznowienia dialogu z Ukrainą.

Jak dodano, Władimir Putin chce także rozmawiać o umożliwieniu eksportu zboża, w tym ukraińskiego, z portów Morza Czarnego oraz pozostaje gotowy na to, aby zwiększyć eksport rosyjskich nawozów i produktów rolnych. Powiedział, że pomoże to zmniejszyć napięcia na światowym rynku żywności. Ewentualne otwarcie kanałów nie byłoby wykorzystywane do działań ofensywnych. Główną rolę w tej sprawie miałaby odegrać Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Warunek Władimira Putina

Rosyjski przywódca postawił jednak jeden warunek - zniesienie sankcji, które zostały nałożone na Moskwę po agresji na Ukrainę. Podobne żądania przedstawił ostatnio w rozmowie z władzami Włoch oraz Austrii.

Władimir Putin powiedział kanclerzowi Niemiec i prezydentowi Francji, że dostarczanie broni na Ukrainę przez państwa zachodnie uważa za niebezpieczne i ryzykujące dalszą destabilizację tego kraju. Ostrzegł ponadto przed zaostrzeniem kryzysu humanitarnego. Z kolei przywódcy Niemiec i Francji wezwali Władimira Putina do uwolnienia jeńców z zakładów Azowstal oraz poszanowania praw ludności cywilnej.

REKLAMA

Czytaj także:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej