Platynowy jubileusz królowej. Mija 70 lat panowania Elżbiety II

Rozpoczynają się czterodniowe obchody jubileuszu, jakiego w brytyjskiej historii jeszcze nie było. Mija 70 lat, od kiedy panować zaczęła królowa Elżbieta II.

2022-06-02, 07:46

Platynowy jubileusz królowej. Mija 70 lat panowania Elżbiety II

Pierwszy punkt obchodów to Trooping the Colour, czyli musztra paradna w sercu Londynu, na placu defilad nieopodal Buckingham Palace i Big Bena. To tradycja pamiętająca połowę osiemnastego wieku.

Żołnierze prezentują monarchini swój sztandar. W tym roku zaszczyt ten spotkał Straż Irlandzką, utworzoną w 1900 roku przez królową Wiktorię, praprababkę Elżbiety. Uczestnicy ćwiczyli wiele tygodni, ale nie ukrywają, że mają tremę. - Co roku oglądam tę ceremonii w telewizji. A teraz po raz pierwszy biorę w niej udział, i to w dodatku w roku jubileuszu. Taka okazja trafia się raz w życiu! - mówi Polskiemu Radiu i major Alan Thompson.

A dowodzący paradą pułkownik James Aldridge nie ukrywa, że od nerwów nie da się uciec. - Jest sporo stresu. Chcemy to zrobić naprawdę dobrze. Oddział dworski znany jest z bardzo wysokich standardów. Wiemy też dobrze, że królowa spodziewa się występu z najwyższej półki. Mamy nadzieję, że podołamy zadaniu - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Jubileuszowe znicze rozbłysną w każdym zakątku Królestwa

Po Trooping the Colour monarchini wróci do Pałacu Buckingham, wzdłuż przystrojonej flagami alei The Mall. Z balkonu będzie oglądała w towarzystwie członków rodziny przelot samolotów RAF. Wieczorem zapłoną ceremonialne ognie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Elżbieta II_663_364.jpg
Elżbieta II. Kobieta, która wzięła ślub z monarchią

Wielkie, jubileuszowe znicze rozbłysną w każdym zakątku Królestwa, ale także Wspólnoty Narodów: od Kanady po Ugandę. Będzie ich ponad trzy tysiące. Jeden z nich - instalacja o nazwie "Drzewo drzew"- stoi już przed Buckingham Palace. Tworzeniu się łańcucha światła towarzyszyć będzie śpiewanie okolicznościowej pieśni. "A Life Lived with Grace". Jej autorów wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Muzykę stworzył Vincent Atueyi Chinemelu z Nigerii, a słowa napisała Australijka Lucy Kiely.

Organizatorzy zachęcali lokalne społeczności do tworzenia swoich wersji. W efekcie na przykład w Nigerii powstała podniosła wersja chóralna, a uczniowie londyńskiej szkoły wykonali pieśń w stylu musicalu z West Endu. - Mamy wersję orkiestrową, jazzową, gospelową, rozpisaną na sekcję dętą, a nawet zaaranżowaną na renesansową lirę korbową - wylicza w rozmowie z Polskim Radiem Stephen Miles, jeden z organizatorów wspólnego śpiewania.

W programie jubileuszu są też: piątkowe nabożeństwo w katedrze św. Pawła, sobotni koncert rockowy i niedzielne przyjęcia uliczne na cześć monarchini.

REKLAMA

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej