Premier Mateusz Morawiecki: koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem
Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie. - Wojna na Ukrainie, pokazała nam jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO i UE i jednocześnie uświadomiła, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - zaznaczył szef rządu. - Myślę, że koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem - podkreślił premier.
2022-06-06, 11:00
Bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na rynkach rolno - spożywczych w kontekście wojny na Ukrainie oraz współpraca z regionami ukraińskimi - to główne tematy Kongresu, który wystartował w Lublinie.
- Wymiar praktyczny samorządy mogą nadać Trójmorzu lepiej niż ktokolwiek inny, bo przecież właśnie poprzez współpracę regionów, województw i powiatów poznajemy najlepiej korzyści z Trójmorza i dostrzegamy co byłoby, gdybyśmy tej idei nie rozwijali - mówił premier Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia.
Nie ma Trójmorza bez wolnej Ukrainy
- Wojna na Ukrainie - jej brutalność i okrucieństwo Rosji, pokazała nam jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO i UE i jednocześnie uświadomiła nam, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - zaznaczył szef rządu. - Myślę, że koncepcja Trójmorza czy Międzymorza będzie wielkim sukcesem, zwłaszcza gdy Europa środkowo-wschodnia stanie się Europą centralną. Centralną dla rozwoju gospodarczego UE, a ostatnie lata pokazały, że tak może być, że to nie jest mrzonka.
Premier podziękował też wszystkim, którzy w tym pasie Polski wschodniej rozwijają ideę Trójmorza. - Prócz Trójmorza zaczęliśmy również używać pojęcia Międzymorze, żeby lepiej oddać charakter tego obszaru Europy, o który się troszczymy.
REKLAMA
"Polska lokomotywą wzrostu gospodarczego"
- Polska była nazywana przez bardzo wysokich urzędników UE lokomotywą wzrostu gospodarczego UE. Polska taką lokomotywą faktycznie jest i cała Europa środkowo-wschodnia razem z Ukrainą może takim napędem wzrostu się stać - zaznaczył premier.
- Spotykamy się w Lublinie i chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim mieszkańcom województw: lubelskiego i podkarpackiego, które przyjęły na siebie największą falę uchodźców od II wś. - mówił szef rządu. Podkreślił też, że Lubelszczyzna i Podkarpacie będą gospodarczym hubem odbudowy Ukrainy. Szef rządu zapowiedział stworzenie nowych połączeń infrastrukturalnych na Ukrainę.
Posłuchaj
Samorządowy Kongres Trójmorza. Nagroda dla szefa rządu
Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę "Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza".
Posłuchaj
Samorządowy Kongres Trójmorza o uchodźcach
Jak wyjaśniał przed rozpoczęciem Kongresu w Polskim Radiu Lublin dr Łukasz Lewkowicz z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej "z pewnością wiele miejsca w obradach zajmą takie kwestie jak: kryzys humanitarny związany z uchodźcami, kryzys gospodarczy czy kwestia odbudowy Ukrainy po wojnie".
REKLAMA
- Część państw Inicjatwy Trójmowa ma bezpośrednią granicę z Ukrainą, m.in. Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia. Te państwa zostały dotknięte w tych pierwszych tygodniach, ale ta sytuacja jest nadal kryzysem humanitarnym. Kilka milionów uchodźców z Ukrainy przybyło do nas. Jest niszczona infrastruktura ukraińska, miasta, drogi, infrastruktura energetyczna. Już gospodarz przyszłego szczytu w Rydze zapowiada, że tematem przewodnim będzie Ukraina i kwestia jej odbudowy- powiedział dr Łukasz Lewkowicz.
Samorządowy Kongres Trójmorza. Obecni przedstawiciele 12 krajów
Samorządowy Kongres Trójmorza to szczególnie ważne wydarzenie nie tylko dla Lubelszczyzny, ale także dla 12 krajów Inicjatywy Trójmorza, które skupia państwa Unii Europejskiej położone w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.
W Kongresie wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także reprezentanci partnerów strategicznych Inicjatywy Trójmorza: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.
Obecny ambasador Ukrainy w Polsce
Na kongresie będą także przedstawiciele resortów m.in.: obrony narodowej, aktywów państwowych, finansów, rolnictwa i rozwoju wsi, a także m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz Borys Wołoszenko - zastępca przewodniczącego odeskiej obwodowej administracji wojskowej.
REKLAMA
W pierwszym dniu prelegentami w panelach dotyczących Ukrainy będą m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
W tym roku Kongresowi towarzyszyć będzie Forum Gospodarcze, które ma posłużyć budowaniu trwałych relacji gospodarczych.
- UE zawiesza cła na towary z Ukrainy. "Bezprecedensowa decyzja" ma uratować tamtejszą gospodarkę
- Politycy PiS pojadą w Polskę. Jaros: przekonają się jak naprawdę wygląda rzeczywistość
- Odblokowanie środków z KPO. Sebastian Kaleta: to prawdziwy test dla KE
Zobacz także: Piotr Wawrzyk wiceszef MSZ w Polskim Radiu 24 o realizacji "kamieni milowych" KPO
IAR, Twitter.com/@PremierRP
ASP
REKLAMA
REKLAMA