Czego potrzebuje Ukraina, żeby zwyciężyć w wojnie z Rosją? Doradca prezydenta podał szczegóły

Musimy zrównoważyć siły wroga pod względem ciężkiego uzbrojenia, aby zakończyć wojnę z Rosją i wyrzucić najeźdźców z Ukrainy - ocenił na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

2022-06-13, 12:05

Czego potrzebuje Ukraina, żeby zwyciężyć w wojnie z Rosją? Doradca prezydenta podał szczegóły

- Potrzeba nam: 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów. 15 czerwca w Brukseli zaplanowano (trzecie) spotkanie grupy kontaktowej ministrów obrony. Czekamy na decyzje - dodał Podolak.

Pod koniec kwietnia szef resortu obrony USA Lloyd Austin poinformował o powstaniu międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Inicjatywa narodziła się po naradzie w Ramstein w Niemczech, w której uczestniczyli ministrowie obrony z 47 krajów, w tym Ołeksij Reznikow z Ukrainy. Posiedzenia nowego gremium miały odbywać się co miesiąc.

Podczas drugiego spotkania 23 maja Austin oświadczył, że po rozmowach w Ramstein broń Ukrainie dostarczyły m.in. Australia, Kanada i Wielka Brytania. Do wideokonferencji w maju dołączyły nowe kraje, które nie brały udziału w pierwszym spotkaniu grupy, w tym m.in. Austria, Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo. 

Sytuacja na frontach

Nie ustają walki na wschodzie Ukrainy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych informuje, że Rosjanom udało się wyprzeć obrońców z centrum Siewierodoniecka w obwodzie donieckim. Walki o miasto trwają od wielu tygodni.

Na wielu odcinkach frontu w obwodzie - również w okolicach Łysyczańska, Bachmutu czy Toszkiwki -Rosjanie poprzedzają działania ofensywne intensywnymi ostrzałami artyleryjskimi. W okolicach Bachmutu udało się odeprzeć rosyjskie natarcie. Jak informuje ukraiński sztab, agresor zmienia lokalizację sprzętu bojowego na tych odcinkach.

Na kierunkach wołyńskim, poleskim i siewierskim nie odnotowano znaczących zmian sytuacji. W okolicach Łymana nie prowadzono w ciągu minionej doby działań bojowych. Jednocześnie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że na południowych odcinkach frontu nad Morzem Czarnym agresor okopuje się na swoich pozycjach, nie prowadzi działań ofensywnych, ale intensywnie używa artylerii.

REKLAMA

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej