more_horiz
Wiadomości

USA nie będą naciskać na Ukrainę. Sullivan: byłoby to sprzeczne z prawem międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 19:52
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, zapewnił, że Stany Zjednoczone nie będą naciskać na Ukrainę, by ta poczyniła ustępstwa terytorialne wobec Rosji. Polityk zapowiedział ponadto dalsze dostawy zaawansowanego uzbrojenia dla Kijowa.
Jake Sullivan: USA nie będą naciskać na Ukrainę
Jake Sullivan: USA nie będą naciskać na UkrainęFoto: EVELYN HOCKSTEIN/Forum

Występując na konferencji Center for a New American Security w Waszyngtonie Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone koncentrują się na wspieraniu Ukrainy, między innymi poprzez dostawy broni i danych wywiadowczych.

- To co możemy zrobić dziś, jutro i za tydzień to wzmocnić Ukrainę w pierwszej kolejności na polu walki, a następnie przy stole negocjacyjnym - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, dodając, że ostateczne zakończenie wojny nastąpi na drodze dyplomacji, ale decyzje w tej sprawie należą do władz Ukrainy.

- Nie będziemy ich naciskać, by zgodzili się na ustępstwa terytorialne. Byłoby to zarówno sprzeczne z prawem międzynarodowym, jak i niewłaściwe - stwierdził Jake Sullivan.

Broń dla Ukrainy

Zapytany o to, dlaczego Ukraina otrzymała dużo mniej artyleryjskich systemów rakietowych, niż wnioskowała, doradca prezydenta Joe Bidena powiedział, że są to bardzo zaawansowane systemy i wymagają przeszkolenia Ukraińców do ich obsługi.

Zapowiedział jednak, że dostawy takiego sprzętu dla Ukrainy będą zwiększane.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:51 11794776_1.mp3 USA nie będą naciskać na Ukrainę - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także