more_horiz
Wiadomości

"To historyczny dzień". Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpienie do polityki obronnej UE

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 14:21
Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpienie do unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod przekazał w Luksemburgu podpisane dokumenty szefowi unijnej dyplomacji Josepowi Borrellowi. To konsekwencja referendum z 1 czerwca, w którym Duńczycy opowiedzieli się za rezygnacją z klauzuli wyłączenia. Tak wskazało prawie 67 procent obywateli.
Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpieniu do polityki obronnej UE
Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpieniu do polityki obronnej UEFoto: Twitter.com/@JosePBorrellf

Dania dobrowolnie, na własne życzenie, pozostawała poza unijną polityką obronną przez 29 lat. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę zmieniła zdanie.

- To historyczny dzień dla Danii. Żyjemy w czasach, w których europejskie bezpieczeństwo jest zagrożone przez wojnę Rosji na Ukrainie. Ważne jest więc byśmy byli zjednoczeni. Liczę na dobrą współpracę - mówił minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.

Przystąpienie Dani do polityki obronnej UE

Z kolei szef unijnej dyplomacji podkreślał, że ta decyzja uczyni Europę bardziej zjednoczoną. - Unia Europejska będzie silniejsza, zwiększymy nasze możliwości działania - dodał Josep Borrell.

Dania przystąpi do unijnej polityki obronnej w przyszłym tygodniu, 1 lipca. Od tego momentu będzie mogła brać udział w podejmowaniu decyzji w sprawach obronnych, a także w misjach wojskowych na całym świecie.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11799668_1.mp3 Dania złożyła oficjalny wniosek o przystąpienie do polityki obronnej UE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także