more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda: kto widział Buczę, Borodziankę czy Irpień, wie, po co są żołnierze NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 13:26
- Każdy, kto zobaczył Irpień, Borodziankę, Buczę czy Mariupol, wie, po co dziś na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze - po to, by nikt nas nie napadł - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas wizyty w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Adazi na Łotwie.
Prezydent Duda w PKW na Łotwie: każdy, kto widział Buczę, Borodziankę czy Irpień, wie, po co są żołnierze NATO na wschodniej flance
Prezydent Duda w PKW na Łotwie: każdy, kto widział Buczę, Borodziankę czy Irpień, wie, po co są żołnierze NATO na wschodniej flanceFoto: PAP/Marcin Obara

We wtorek, w drugim dniu wizyty na Łotwie, prezydent odwiedził PKW funkcjonujący w ramach batalionowej grupy bojowej NATO. Towarzyszył mu szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent zauważył, że miał odwiedzić żołnierzy stacjonujących na Łotwie już w kwietniu. - Nie dotarłem do państwa w kwietniu, bo wtedy w jakimś sensie pojechałem, by przekonać się na własne oczy, po co tutaj jesteście - powiedział Duda, przypominając swoją wizytę na Ukrainie.

Na straży bezpieczeństwa NATO

- Pojechałem do Kijowa na zaproszenie prezydenta (Ukrainy) Wołodymyra Zełenskiego i, będąc tam, pojechałem także do Irpienia i Borodzianki, skąd kilka dni wcześniej zostały wyparte odziały rosyjskie – przypomniał.

Zdaniem Dudy każdy, kto zobaczył Irpień, Borodziankę, Buczę, Mariupol i inne miejsca na Ukrainie, wie, w jakim celu na wschodniej flance NATO są obecnie rozmieszczone wojska sojusznicze i dlaczego polscy żołnierze pełnią służbę w innych krajach, stojąc na straży bezpieczeństwa całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak mówił, żołnierze NATO stacjonują na wschodniej flance po to, by nikt na nas nie napadł. - Z uwagi na naszą siłę i nasze przygotowanie, z uwagi na naszą wspólną sojuszniczą gotowość i twardość po prostu się to nie opłaca - podkreślił Duda. Jak oświadczył, każdy, kto zostanie dostrzeżony na naszej ziemi jako napastnik, zostanie natychmiast wyparty lub zniszczony. - Dlatego się to właśnie nie opłaca - tak ma być - dodał.

Prezydent zaznaczył, że bezpieczeństwo każdego państwa członkowskiego NATO jest jednakowo ważne. Jak dodał, dowiódł tego fakt, że po ataku na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. na wezwanie tego największego państwa Sojuszu stawili się żołnierze z Polski - jako sojusznicy w ramach NATO, wezwani po raz pierwszy w historii na podstawie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

- Wierzę w to głęboko, że także i my, będąc z jednej strony dawcami bezpieczeństwa (…), jesteśmy także jego biorcami, dzięki wszystkim żołnierzom armii Stanów Zjednoczonych i armii sojuszniczych, którzy służą dzisiaj w Polsce - zaznaczył Andrzej Duda, dziękując żołnierzom za ich służbę.

***

PKW Łotwa w ramach batalionowej grupy bojowej NATO (sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności na Łotwie - eFP, państwem ramowym jest Kanada) wraz z łotewskimi siłami zbrojnymi od czerwca 2017 r. prowadzi w krajach bałtyckich działania związane z odstraszaniem oraz pozostaje w gotowości do obrony przed nagłym ograniczonym atakiem konwencjonalnym Rosji i Białorusi.

Posłuchaj
00:28 11801378_1.mp3 Łotwa: prezydent Andrzej Duda do polskich żołnierzy: wasza służba jest dostrzegana (IAR)

X zmianę PKW wystawiła 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Główne uzbrojenie kontyngentu to 14 czołgów PT-91.

as

Zobacz także

Zobacz także