Szczyt NATO w Madrycie. Wiceszef MSZ wskazał na priorytety Polski
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że głównym celem szczytu NATO w Madrycie będzie przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która nie była zmieniana od 2010 r. Przyznał, że jednym z priorytetów dla Polski jest wzmacnianie obecności amerykańskiej na wschodniej flance NATO.
2022-06-23, 10:54
W ramach pytań bieżących w Sejmie poseł KO Sławomir Nitras pytał o zamierzenia i cele rządu związane ze zbliżającym się szczytem NATO, który odbędzie się Madrycie w dniach 28-30 czerwca. Odpowiadając Marcin Przydacz podkreślił, że głównym celem szczytu będzie przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która nie była zmieniana od 2010 r. - Dziś żyjemy w zupełnie innej sytuacji i zmiana tego dokumentu, zaadaptowanie do aktualnych wyzwań jest kluczowa - powiedział.
Wiceszef MSZ poinformował, że jednym z priorytetów Polski jest to, by nowa koncepcja odzwierciedlała diametralną zmianę bezpieczeństwa euroatlantyckiego jaka nastąpiła w wyniku agresji Rosji.
- Zabiegamy o to, żeby odpowiednio opisać zagrożenie jakim jest Rosja i kierunki odpowiedzi Sojuszu na jej działania. Oczekujemy, że obrona kolektywna zostanie w koncepcji wskazana jako absolutnie kluczowe zadanie Sojuszu. W związku z tym konieczne będzie długoterminowe wzmacnianie działań z zakresu odstraszania i obrony NATO w tym w szczególności na wschodniej flance Sojuszu - mówił. Dodał, że kluczowe dla Polski jest wzmacnianie obecności amerykańskiej na wschodniej flance NATO.
Szczyt NATO w Madrycie. Wsparcie Ukrainy
Przydacz mówił, że na szycie NATO podkreślana będzie też konieczność wsparcia Ukrainy.
REKLAMA
- To wsparcie jest realizowane w kontaktach dwustronnych. Sama obecność i wyrażenie potrzeb ze strony prezydenta Zełeńskiego ma tu symboliczne znaczenie - stwierdził.
Wiceszef MSZ został też zapytany, czy rząd zabiega o obecność w Polsce broni jądrowej. Odpowiedział, że rozmowy z administracją prezydenta USA Joe Bidena dotyczą zwiększenia obecności sił konwencjonalnych.
- Parasol ochronny sojuszników może być realizowany niekoniecznie poprzez obecność na danym terytorium (...) Nie ma w tym nic dziwnego, że rozmawiamy z sojusznikami o różnych scenariuszach. Warto rozmawiać na temat tego, jak potencjalnie Rosja zachowa się w przyszłości i jak będzie reagował Sojusz - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.
- Szczyt NATO w Madrycie. Stoltenberg zapowiada: zapadną decyzje, które wzmocnią Sojusz
- Karol Gac o nadchodzącym szczycie NATO w Madrycie: państwa Zachodu powinny być konsekwentne
- Za tydzień szczyt NATO. Ekspert z OSW: Rosja będzie uważnie się mu przyglądała
Szczyt NATO w Madrycie. Główne tematy
W madryckim szczycie uczestniczyć będzie 30 głów państw oraz szefów rządów i Sojuszu. Będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Liderzy państw będą rozmawiali o dalszym wsparciu wojskowym i politycznym dla Ukrainy, a ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rząd zapowiedział, że podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy NATO na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach.
W połowie czerwca po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli szef organizacji Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, a NATO musi właściwie na nie odpowiedzieć. Przekazał, że na madryckim szczycie spodziewa się decyzji, które wzmocnią zdolności obronne i odstraszania NATO. W trakcie szczytu przywódcy wysłuchają prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz także: Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie
ASP
REKLAMA