Microsoft ujawnia: Polska jednym z najważniejszych celów ataków cybernetycznych Rosji

Firma Microsoft udostępniła raport, z którego wynika, że wspierani przez Kreml rosyjscy hakerzy dokonywali zmasowanych ataków cybernetycznych. Były one wymierzone w kraje sprzymierzone z walczącą Ukrainą. Na szczycie listy technologicznego giganta znalazła się m.in. Polska.

2022-06-23, 17:45

Microsoft ujawnia: Polska jednym z najważniejszych celów ataków cybernetycznych Rosji
Ataki cybernetyczne stają się coraz częstszym narzędziem Rosjan w walce z przeciwnikiem. Foto: https://www.shutterstock.com/Gorodenkoff

Microsoft uważa, że choć celem numer jeden rosyjskich ataków hakerskich są Stany Zjednoczone, priorytetowo w atakach cybernetycznych potraktowano również Polskę. W dużym zagrożeniu znalazły się ponadto kraje bałtyckie.

Jaki jest cel rosyjskich ataków? Przede wszystkim utrzymanie poparcia dla wojny wśród samych Rosjan, złamanie przekonania u Ukraińców, że mogą wygrać wojnę oraz osłabić jedność Zachodu. Jak ocenił Microsoft, rosyjskie operacje wpływu w cyberprzestrzeni skutecznie zwiększyły rozprzestrzenianie się rosyjskiej propagandy po rozpoczęciu wojny o 216 proc. na Ukrainie i 82 proc. w Stanach Zjednoczonych.

Ataki hakerskie. W jaki sposób działają Rosjanie?

Rosjanie dokonują niszczycielskich cyberataków na Ukrainie, penetracji sieci i szpiegostwa poza Ukrainą oraz prowadzą operacje cyberwpływu wymierzone w ludzi na całym świecie. 

"Te operacje wpływu są dobrze przygotowane, aby wykorzystywać otwartość społeczeństw demokratycznych i ich polaryzacji, które są charakterystyczne dla obecnych czasów" - skomentował Microsoft.

REKLAMA

Należy podkreślić, że ataki cybernetyczne Rosjan nie są prowadzone oddzielnie, lecz często są ściśle powiązane z działaniami na innych polach konfrontacji międzypaństwowej, co autorzy raportu nazywają "globalnymi operacjami wpływu".

Jak czytamy dalej: Rosja zawsze łączy taktyki opracowywane przez kilkadziesiąt lat przez KGB z nowymi technologiami cyfrowymi i internetowymi.

"Rosyjskie wojsko przeszło przez granicę ukraińską 24 lutego 2022 r. (...) Ale pierwsze strzały w rzeczywistości oddano kilka godzin wcześniej, kiedy kalendarz wciąż wskazywał 23 lutego. Przeciwko komputerom na Ukrainie wykorzystano cyberbroń o nazwie Foxblade. Ci, którzy jako pierwsi zaobserwowali atak, znajdowali się pół świata dalej, pracując w Stanach Zjednoczonych w Redmond w stanie Waszyngton, co odzwierciedla technologię naszych czasów" - powiedział wiceprezes Microsoft, Brad Smith. 

Odpowiedź ukraińska

Rosja koordynuje swoje działania, tak by prowadzić celne ataki cybernetyczne, jednak jej główny wróg, Ukraina, nie pozostaje w tej sytuacji bezczynna. W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

REKLAMA

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"

łk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej