more_horiz
Wiadomości

Holandia popiera przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE. Rutte mówi o "wyważonej propozycji"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 20:08
- Nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii jest zasadne - mówił w Brukseli premier Holandii Mark Rutte. Przyznał, że jego kraj początkowo był przeciwny, ale rekomendacje Komisji Europejskiej go przekonały.
Premier Holandii Mark Rutte: nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii jest zasadne
Premier Holandii Mark Rutte: nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii jest zasadne Foto: JOHN THYS/AFP/East News

- Obawiałem się, że dyskusja może doprowadzić do pewnego rodzaju pospiesznych decyzji o statusie kandydata dla Ukrainy - powiedział szef holenderskiego rządu. Tłumaczył, że kluczowy jest system podejmowania tej decyzji.

Rutte: jest jeszcze wiele do zrobienia

- On nie jest emocjonalny tylko polityczny. I muszę przyznać, że Komisja przedstawiła bardzo wyważoną propozycję. Będę brutalnie szczery - jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, choć zrobiono już dużo, by przyznać status kandydata - dodał Mark Rutte.

Komisja Europejska, rekomendując przyznanie statusu kandydata, przedstawiła również listę warunków, które Ukraina będzie musiała spełnić, by przejść do kolejnego etapu, czyli negocjacji członkowskich. Chodzi o walkę z korupcją, reformy polityczne i ekonomiczne.

We wnioskach ze szczytu napisano, że Komisja będzie publikować raporty na temat spełniania tych warunków i na ich podstawie unijne kraje podejmą kolejne decyzje.

Posłuchaj
00:21 11806270_1.mp3 Mark Rutte: kluczowy jest tu system podejmowania decyzji. On nie jest emocjonalny tylko polityczny. I muszę przyznać, że Komisja przedstawiła bardzo wyważoną propozycję (IAR)

Czytaj więcej:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem