more_horiz
Wiadomości

Szczyt RE w Brukseli. Przywódcy unijni oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 16:30
- Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii, w Unii potrzebna jest koordynacja działań - mówił w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu unijnego szczytu. Drugi dzień obrad był poświęcony między innymi blokowaniu przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy oraz wojnie na Ukrainie.
Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii. Potrzebna jest koordynacja działań w Unii
Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii. Potrzebna jest koordynacja działań w UniiFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Piątkowe obrady w formacie rozszerzonego spotkania strefy euro były poświęcone sytuacji gospodarczej Wspólnoty.

Przywódcy unijnych krajów oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni. Blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednym z tematów drugiego dnia narady liderów 27.

- Rosyjska agresja powoduje wzrost cen elektryczności, żywności i towarów. Wszystko to ma wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i zdecydowaliśmy się koordynować nasze działania i polityki gospodarcze - dodał przewodniczący Rady.

Bezpieczeństwo energetyczne UE

Przywódcy państw członkowskich zlecili Komisji Europejskiej prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego najbliższej zimy. Chodzi o zabezpieczenie dostaw po przystępnych cenach - napisano we wnioskach ze szczytu.

Wczoraj unijni przywódcy zgodzili się na przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. W przypadku Gruzji potwierdzono jej europejską perspektywę, ale by Tbilisi oficjalnie kandydowało do Wspólnoty, musi najpierw przeprowadzić szereg reform.

"Polska głównym ambasadorem Ukrainy"

W czwartek po ogłoszeniu decyzji premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska była głównym ambasadorem przyznania Ukrainie statusu kandydata. Wskazał też, że kiedy w marcu na szczycie w Wersalu dyskutowano na ten temat, to niewiele krajów było co do tego przekonanych. - Od tego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne - zaznaczył premier.

Posłuchaj
00:54 11808046_1 (1).mp3 O szczegółach z Brukseli korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka (IAR) 

Bez przełomu zakończyły się natomiast obrady na temat integracji Bałkanów Zachodnich ze Wspólnotą. Weto Bułgarii nadal blokuje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, a także z Albanią. Na status kandydata wciąż oczekuje Bośnia i Hercegowina.

Posłuchaj
00:15 11807930_1.mp3 Szef RE: rosyjska agresja powoduje wzrost cen elektryczności, żywności i towarów. Wszystko to ma wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i zdecydowaliśmy się koordynować nasze działania i polityki gospodarcze (IAR) 

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: doradca prezydenta RP Paweł Sałek w Polskim Radiu 24 

nt

Zobacz także

Zobacz także