Szczyt RE w Brukseli. Przywódcy unijni oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

- Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii, w Unii potrzebna jest koordynacja działań - mówił w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu unijnego szczytu. Drugi dzień obrad był poświęcony między innymi blokowaniu przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy oraz wojnie na Ukrainie.

2022-06-24, 16:30

Szczyt RE w Brukseli. Przywódcy unijni oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Piątkowe obrady w formacie rozszerzonego spotkania strefy euro były poświęcone sytuacji gospodarczej Wspólnoty.

Przywódcy unijnych krajów oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni. Blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednym z tematów drugiego dnia narady liderów 27.

- Rosyjska agresja powoduje wzrost cen elektryczności, żywności i towarów. Wszystko to ma wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i zdecydowaliśmy się koordynować nasze działania i polityki gospodarcze - dodał przewodniczący Rady.

Bezpieczeństwo energetyczne UE

Przywódcy państw członkowskich zlecili Komisji Europejskiej prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego najbliższej zimy. Chodzi o zabezpieczenie dostaw po przystępnych cenach - napisano we wnioskach ze szczytu.

REKLAMA

Wczoraj unijni przywódcy zgodzili się na przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. W przypadku Gruzji potwierdzono jej europejską perspektywę, ale by Tbilisi oficjalnie kandydowało do Wspólnoty, musi najpierw przeprowadzić szereg reform.

"Polska głównym ambasadorem Ukrainy"

W czwartek po ogłoszeniu decyzji premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska była głównym ambasadorem przyznania Ukrainie statusu kandydata. Wskazał też, że kiedy w marcu na szczycie w Wersalu dyskutowano na ten temat, to niewiele krajów było co do tego przekonanych. - Od tego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne - zaznaczył premier.

Posłuchaj

O szczegółach z Brukseli korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Bez przełomu zakończyły się natomiast obrady na temat integracji Bałkanów Zachodnich ze Wspólnotą. Weto Bułgarii nadal blokuje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, a także z Albanią. Na status kandydata wciąż oczekuje Bośnia i Hercegowina.

Posłuchaj

Szef RE: rosyjska agresja powoduje wzrost cen elektryczności, żywności i towarów. Wszystko to ma wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i zdecydowaliśmy się koordynować nasze działania i polityki gospodarcze (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: doradca prezydenta RP Paweł Sałek w Polskim Radiu 24 

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej