more_horiz
Wiadomości

Marek Magierowski spotkał się z Joe Bidenem. "Nasz sojusz pozostaje trwały jak nigdy dotąd"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 17:55
Ambasador Polski w USA Marek Magierowski spotkał się z prezydentem Stanów Zjedoczonych Joe Bidenem. W swoim wpisie zamieszczonym na Twitterze polski dyplomata podziękował za rozmowę i zapewnił o trwałych relacjach łączących nasze kraje.
Ambasador Polski w USA Marek Magierowski oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden
Ambasador Polski w USA Marek Magierowski oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BidenFoto: TT/@mmagierowski

"Z całego serca dziękuję prezydentowi Joe Bidenowi za to kurtuazyjne spotkanie. W tych trudnych czasach, w przededniu szczytu NATO w Madrycie, nasz sojusz pozostaje niezłomny jak nigdy dotąd" - napisał ambasador Marek Magierowski.

Rola Polski w wojnie na Ukrainie

Z kolei wcześniej ambasador USA w Polsce Marek Brzeziński spotkał się z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego wiceprezydent Kamali Harris, Philem Gordonem. Do spotkania doszło w Białym Domu

"Omówiliśmy znaczącą rolę Polski, jaką odgrywa w odpowiedzi na kryzys w Ukrainie" - poinformował ambasador na Twitterze. Zaznaczył, że Phil Gordon to jego wieloletni przyjaciel i "znakomity strateg polityki zagranicznej".

Hiszpańska policja od piątku jest w stanie gotowości w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie. Celem operacji pod kryptonimem Ejrene, greckiej bogini pokoju, jest zapewnienie bezpieczeństwa ponad 40 przywódcom, którzy w dniach 28-30 czerwca będą obradować w stolicy Hiszpanii.

Szczyt NATO w Madrycie. Główne tematy

Trzydniowy szczyt przywódców państw NATO rozpocznie się w najbliższy wtorek w Madrycie. Będzie w nim uczestniczyć 30 głów państw oraz szefów rządów i Sojuszu. Ponadto będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Liderzy państw będą rozmawiali o dalszym wsparciu wojskowym i politycznym dla Ukrainy, ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rząd zapowiedział, że podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy NATO na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że głównym celem szczytu NATO w Madrycie będzie przyjęcie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która nie była zmieniana od 2010 r. Przyznał, że jednym z priorytetów dla Polski jest wzmacnianie obecności amerykańskiej na wschodniej flance NATO.   

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: Śniadanie w Trójce

nt

Zobacz także

Zobacz także