more_horiz
Wiadomości

Szczyt NATO w Madrycie. Służby bezpieczeństwa w gotowości, wprowadzono alert antyterrorystyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 16:39
Hiszpańska policja jest od piątku w stanie gotowości w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie. Celem operacji pod kryptonimem Ejrene, greckiej bogini pokoju, jest zapewnienie bezpieczeństwa ponad 40 przywódcom, którzy w dniach 28-30 czerwca będą obradować w stolicy Hiszpanii.
Siły bezpieczeństwa w Madrycie są postawione w stan gotowości przed szczytem NATO
Siły bezpieczeństwa w Madrycie są postawione w stan gotowości przed szczytem NATOFoto: PAP/EPA/Chema Moya

W poniedziałek (27.06) faza gotowości przejdzie w stan pełnej gotowości, który ma obowiązywać do zakończenia szczytu. Utrzymano też czwarty stopień alertu antyterrorystycznego oznaczającego "wysokie ryzyko". 

Około 35 tys. hiszpańskich policjantów i żołnierzy będzie pilnować bezpieczeństwa w Madrycie we współpracy z siłami bezpieczeństwa innych krajów członkowskich NATO, Interpolem, Europolem oraz siłami bezpieczeństwa Sojuszu.

"Nieba będą strzegły samoloty bojowe"

- Hiszpańskiego nieba będą strzegły samoloty bojowe i śmigłowce gotowe do startu w każdym momencie, a także NATO-wskie samoloty wczesnego ostrzegania AWACS i artyleria przeciwlotnicza - poinformowała minister obrony Hiszpanii Margarita Robles.

Siły bezpieczeństwa mają także uniemożliwić przeprowadzenie cyberataków na systemy telekomunikacyjne. - Cyberataki mogą zostać przeprowadzone zarówno z budynku obok, jak i z innego kontynentu - ocenił agencji EFE komisarz policji Javier Molinera odpowiedzialny za walkę z cyberprzestępczością.

Od miesięcy analizowane są informacje w mediach społecznościowych w poszukiwaniu możliwych zagrożeń. Zwraca się uwagę także na możliwe kampanie propagandowe i dezinformacyjne.

Ponadto jednostka policji Tedax ma reagować w przypadku wykrycia ładunku wybuchowego, a inna specjalna jednostka zajmuje się wykrywaniem ewentualnego zagrożenia biologicznego lub chemicznego.

Czytaj również:

Zobacz także: wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także