more_horiz
Wiadomości

Szczyt G7 i NATO. Prezydent USA wyruszył w podróż do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 21:37
Prezydent Joe Biden jest w drodze do Europy. Amerykański przywódca weźmie udział w szczycie grupy G7 w Bawarii i szczycie NATO w Madrycie. Głównym tematem obu spotkań będzie rosyjska agresja wobec Ukrainy.
Prezydent Joe Biden wyruszył do Europy na szczyt grupy G7 w Bawarii i szczyt NATO w Madrycie
Prezydent Joe Biden wyruszył do Europy na szczyt grupy G7 w Bawarii i szczyt NATO w MadrycieFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Wizytę w Niemczech prezydent USA rozpocznie od spotkania z kanclerzem Olafem Scholzem. Następnie weźmie udział w dwóch sesjach szczytu G7. Pierwsza poświęcona będzie problemom światowej gospodarki, w tym skutkom wojny na UkrainiePodczas drugiej zostanie formalnie zapoczątkowany światowy program inwestycji w infrastrukturę. 

Putin poniesie konsekwencje?

- Duża część szczytu G7 będzie poświęcona nie tylko łagodzeniu skutków wojny Putina dla światowej gospodarki, ale również temu, co zrobić, by poniósł on jej konsekwencje - tłumaczył koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby podczas briefingu na pokładzie Air Force One.

Jak powiedział, rozmowy przywódców G7 będą także dotyczyć używania energii przez Rosję jako broni przeciwko Zachodowi i sposobom zapobieżenia tego typu działaniom.

Prezydent Joe Biden pozostanie w Niemczech do wtorku, następnie uda się na dwudniowy szczyt NATO w Madrycie. Wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu będzie jednym z głównych tematów przyszłotygodniowego szczytu.

Kwestia przesmyku suwalskiego

Szef polskiego rządu po szczycie Rady Europejskiej podniósł między innymi kwestię bezpieczeństwa. Relacjonował, że Polska i kraje bałtyckie w szczególny sposób zwracają uwagę sojuszników na ryzyka związane z przesmykiem suwalskim. - Będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na Przesmyku Suwalskim - zapewnił premier i dodał, że Wojsko Polskie i nasi sojusznicy zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku Przesmyku Suwalskiego. 

Kilka dni temu portal Politico określił przesmyk suwalski mianem "najniebezpieczniejszego miejsca na ziemi". Ostatnio doszło także do wzrostu napięcia na linii Rosja-Litwa, związanego z wdrożeniem przez Wilno unijnych sankcji zakazujących tranzytu różnych towarów na teren Rosji - w tym przypadku chodzi o obwód kaliningradzki.

Posłuchaj
00:49 11809769_1.mp3 Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski (IAR) 

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także