more_horiz

"Wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej". Boćkowski o groźbach Rosji w kierunku Litwy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 21:49
- Atakowanie Litwy, która jest niewielka to jest zarówno zastraszenie państw Bałtyckich, ale jest to też takie wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gościem audycji był także dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Prof. Daniel Boćkowski: atakowanie Litwy, która jest niewielka to jest zarówno zastraszenie państw Bałtyckich, ale jest to też takie wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej.
Prof. Daniel Boćkowski: atakowanie Litwy, która jest niewielka to jest zarówno zastraszenie państw Bałtyckich, ale jest to też takie wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej.Foto: photosounds/ Shutterstock

Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Iwona Wiśniewska podkreśla, że "wbrew twierdzeniom rosyjskiej propagandy obwód kaliningradzki nie podlega blokadzie, tranzyt pasażerski i przewóz towarów nieobjętych sankcjami odbywa się bez zakłóceń". Jak przypomniało OSW, o północy 18 czerwca w ramach czwartego pakietu unijnych sankcji wszedł w życie zakaz importu i transportu wybranych wyrobów z żelaza i stali wyprodukowanych w Rosji.

W konsekwencji litewska spółka kolejowa LTG Cargo, należąca do państwowych Kolei Litewskich (LG), po konsultacji z Komisją Europejską przestała obsługiwać tranzyt kolejowy tego typu towarów do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Litwy. MSZ Rosji w poniedziałek zażądało od Litwy natychmiastowego zniesienia "wrogich restrykcji" i zastrzegło sobie prawo "do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych".

"Pewna niedogodność"

Na antenie Polskiego Radia 24 dr Adam Eberhardt wskazał, że "z punktu widzenia Rosji jest o rzeczywiście pewna niedogodność, w tym sensie, że sankcje europejskie, które generalnie mają dotyczyć zakazu sprowadzania do Rosji różnych towarów czy importu z Rosji, przy okazji uderzyły w coś co jest tranzytem, czyli w połączenia pomiędzy Federacją Rosyjską a obwodem kaliningradzkim".

- Rosja to argumentuje tym, że jest to przedmiotem oddzielnej umowy unijno-rosyjskiej gwarantującej tranzyt - powiedział. Dodał, że "trzeba jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że to nie jest tak, że obwód kaliningradzki jest blokowany".

- Po pierwsze zarówno tranzyt pasażerski, kolejowy jak i drogowy funkcjonuje. Ponadto, te towary, które nie są objęte sankcjami również bez żadnych zakłóceń mogą być transportowane - zaznaczył.

"Wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej"

Prof. Daniel Boćkowski wskazał z kolei, że "atakowanie Litwy, która jest niewielka to jest zarówno zastraszenie państw Bałtyckich, ale jest to też takie wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej".

- Pamiętajmy, że to jest też wyzwanie, eskalacja, w momencie, w którym jest coraz bardziej zaawansowana dyskusja o wejściu Finlandii i Szwecji w struktury sojuszu, a to zmieni zupełnie struktury Bałtyku i zmieni architekturę bezpieczeństwa i promowania tego bezpieczeństwa - ocenił.

Odnosząc się do tego na ile Rosja może spełnić swoje groźby, wskazał że "nie może".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:33 Kontrapunkt.mp3 Daniel Boćkowski: wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 20.33


jb

Zobacz także

Zobacz także