more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie sukcesy na froncie. Z rąk Rosjan odbito już ponad tysiąc miejscowości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 16:42
Siły ukraińskie wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji 1027 miejscowości - przekazał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.
Ukraina: spod rosyjskiej okupacji wyzwolono już 1027 miejscowości
Ukraina: spod rosyjskiej okupacji wyzwolono już 1027 miejscowościFoto: Shutterstock/Kutsenko Volodymyr

Tymoszenko przekazał też, że w ciągu ostatniego tygodnia okolice Charkowa oraz 20 innych miejscowości obwodu charkowskiego ostrzelano aż 40-krotnie.

Poinformował ponadto, że w obwodzie żytomierskim zniszczonych zostało ponad 2600 obiektów infrastruktury, z czego 87 proc. to budynki mieszkalne.

Ukraina odbija miasta, ludność wraca do domów

Ponad 5,5 miliona osób, które po wybuchu wojny z Rosją musiały uciekać ze swoich domów, wróciło dotąd do stałych miejsc zamieszkania. Poinformowała o tym w swoim raporcie Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji.

6,2 mln Ukraińców, którzy po 24 lutego przymusowo opuścili rejon działań bojowych, wciąż ma status osób wewnętrznie przesiedlonych. Według ankiety przeprowadzonej przez ONZ-owską agencję, w ciągu ostatniego miesiąca liczba powrotów wzrosła o 24%.

Około 38% wewnętrznie przesiedlonych rodzin z dziećmi w wieku 5-17 lat deklaruje, że ich dzieci nie mają pełnego dostępu do edukacji. Prawie 15% wewnętrznie przesiedlonych stwierdziło po powrocie, że ich domy zostały uszkodzone w wyniku działań wojennych.

W raporcie czytamy również, że prawie co czwarty przesiedlony musiał zaprzestać stałego przyjmowania leków, które po wybuchu wojny stały się niedostępne lub bardzo drogie.

Czytaj także:

Zobacz również: Tomasz Siemoniak w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także