more_horiz
Wiadomości

Silne trzęsienie ziemi w Iranie. Są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 12:05
Co najmniej pięć osób zginęło, a 49 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południowe rejonu Iranu.
Trzęsienie ziemi w Iranie, są ofiary
Trzęsienie ziemi w Iranie, są ofiaryFoto: PAP/EPA/ABDOL HOSSEIN REZVANI

Według informacji służb ratunkowych trzy wstrząsy o maksymalnej magnitudzie 6,3 spowodowały znaczne zniszczenia w rejonach leżących na wybrzeżu Zatoki Perskiej.

Pierwszy, i najsilniejszy wstrząs, nastąpił około 2.00 w nocy czasu lokalnego i to on wywołał najwięcej zniszczeń.

Zniszczone drogi, budynki w gruzach

- Wszyscy, którzy zginęli to ofiary pierwszego wstrząsu. W pozostałych dwóch nikt nie ucierpiał, bo mieszkańcy zagrożonych miejscowości uciekli z domów - powiedział Foad Moradzadeh gubernator prowincji Bandar Lengeh na południu kraju.

Połowa rannych odniosła zaledwie lekkie rany i po otrzymaniu pomocy opuściła szpitale. W godzinach porannych służby ratunkowe zakończyły akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

W ostatnim czasie Iran nawiedziło kilka mniejszych trzęsień ziemi i pojedynczych wstrząsów. W roku 2003 w trzęsieniu o magnitudzie 6,6, w prowincji Kerman zginęło 31 tysięcy osób. Zniszczone zostało wówczas starożytne miasto Bam.

***

Położony na krawędzi kilku płyt tektonicznych Iran jest obszarem o dużej aktywności sejsmicznej. Najbardziej śmiercionośnym trzęsieniem ziemi w tym kraju było trzęsienie na północy kraju w 1990 roku. Zginęło wówczas 40 tysięcy ludzi. W 2003 r. w trzęsieniu o magnitudzie 6,6, w prowincji Kerman zginęło 31 tys. osób. Zniszczone zostało wówczas starożytne miasto Bam.

Przedstawiciele służb zastrzegają, że liczba ofiar może wzrosnąć. 

as

Zobacz także

Zobacz także