more_horiz
Wiadomości

"Wasze czołgi to pomoc prawdziwych braci!" Ukraina dziękuję Polsce i Czechom za przekazany sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 12:06
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny podziękował Polsce i Czechom za czołgi przekazane jego krajowi do obrony przed rosyjską inwazją. Jak podkreślił, "wsparcie bratnich narodów polskiego i czeskiego jest dla nas najcenniejsze"
Dzięki waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem - napisał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy
Dzięki waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem - napisał naczelny dowódca Sił Zbrojnych UkrainyFoto: Facebook/Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine

"Dzięki waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem. Walczymy o Ukrainę, Czechy, Polskę. O każdy metr naszej słowiańskiej ziemi" – przekazał Załużny w komunikacie napisanym po ukraińsku, polsku i czesku.

"Jesteśmy wdzięczni Polakom i Czechom za waszą pomoc i wsparcie dla naszego wojska oraz naszych obywateli, którzy znaleźli spokój w waszych krajach, nie bojąc się rosyjskich bomb i rakiet. Jesteśmy razem. Wasze czołgi to pomoc prawdziwych braci!" - dodał naczelny dowódca ukraińskiej armii.

Polska wśród liderów

Z analizy opublikowanej przez BBC wynika, że Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie. Rząd w Warszawie zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zajmują USA i Wielka Brytania.

Polska jest też głównym hubem dostaw broni na Ukrainę i głównym pośrednikiem dla 39 krajów świata, które dostarczają amunicję i uzbrojenie na Wschód. 

Ukraina czeka na dostawy

- Ukraina prowadzi intensywne rozmowy z partnerami na temat dostaw nowych broni aby zniwelować przewagę rosyjskich agresorów - mówił 2 lipca prezydent Ukrainy.

- W dalszym ciągu aktywnie negocjujemy na temat dostaw nowych broni od naszych partnerów. Są one niezbędne w Donbasie, obwodzie charkowskim, na południu Ukrainy - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

Strona ukraińska zwracała m.in. uwagę na znaczną przewagę artyleryjską najeźdźcy.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także