Antysemityzm w Niemczech. Swastyki i "Heil Hitler" na steli Pomnika Pomordowanych Żydów Europy

Nieznane osoby wydrapały dwie swastyki na jednej ze steli Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina. Według policji obok swastyk umieszczono "antykonstytucyjne sformułowanie". Portal dziennika "Bild" pisze, że chodzi o napis napis "Heil Hitler".

2022-07-16, 11:46

Antysemityzm w Niemczech. Swastyki i "Heil Hitler" na steli Pomnika Pomordowanych Żydów Europy
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina jest centralnym niemieckim pomnikiem Holokaustu . Foto: Grzegorz Banaszak/REPORTER

Pracownik firmy ochroniarskiej zauważył uszkodzenia w piątek podczas obchodu. Śledztwem w tej sprawie zajęła się służba bezpieczeństwa państwa, jak poinformowała agencję dpa policja.

Otwarty w 2005 roku Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w centrum Berlina jest centralnym niemieckim pomnikiem Holokaustu i liczy ponad 2700 betonowych bloków - steli. "W przeszłości wielokrotnie dochodziło do jego uszkodzeń" - przypomina "Bild".

Problem z antysemityzmem

Niemcy mają obecnie problem z antysemityzmem. W swoim najnowszym raporcie sieć ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias) "przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w Niemczech" - w tym obelgi i ataki - napisał we wtorek portal tygodnika "Spiegel". W 2021 roku Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich. To średnio siedem dziennie.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster w wywiadzie dla gazety "Passauer Neue Presse" zwrócił uwagę na antysemityzm rozpowszechniony w instytucjach edukacyjnych w Niemczech. - Antysemityzm jest niestety problemem strukturalnym w szkołach - powiedział Schuster.

"Odnajdujemy go we wszystkich przedmiotach, we wszystkich jego przejawach, na przykład także w odniesieniu do Izraela, a także wśród samych nauczycieli" - mówił Schuster.

REKLAMA

"Odwracanie wzroku jest najgorszą możliwością"

Nauczyciele często nie wiedzą, jak radzić sobie z uprzedzeniami antysemickimiWychowawcy muszą zatem otrzymać "narzędzia", które pozwolą im odpowiednio i wyraźnie reagować na takie incydenty: "Odwracanie wzroku jest zdecydowanie najgorszą z możliwości".

W czerwcu w Berlinie odbyła się specjalistyczna konferencja poświęcona temu, w jaki sposób można w szkołach realizować działania prewencyjne w zakresie antysemityzmu.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej